Noyabr ayının 5-də Nəsimi irsinin görkəmli alman tədqiqatçısı Mixael Reyhard Hess Milli Kitabxanada qonaq olub. Qonağı Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov qəbul edərək onun Milli Kitabxanada olmasından məmnun olduğunu bildirib. Direktor Mixael Reyhard Hesslə ilk tanışlığından danışıb: İlk dəfə Frankfurt Beynəlxalq Kitab sərgisi zamanı Mixael Reyhard Hessin görkəmli Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin qəzəlini Azərbaycan dilində söyləməsi mənim diqqətimi çəkdi. Direktor qəzəlin onun ifasında necə axıcı, gözəl səslənməsini xüsusi ilə qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Mixael Reyhard Hess Milli Kitabxanada, belə bir kitab məbədində olmasından şad olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, elmi fəaliyyəti zamanı bir çox Azərbaycan yazıçı və şairlərinin əsərlərini tədqiq edib. Lakin İmadəddin Nəsimi yaradıcılığı, onun əsərlərinin dilinin axıcılığı, ahəngi, ritmi, rəngarəngliyi məni özünə daha çox cəlb edib. Sonra qonaq kitabları haqqında K.Tahirova məlumat verərək 2020-ci ildə Qarabağa, Şuşaya aid nəşr edilən kitablarından danışıb. M.Hessin sözünə istinad edən Kərim Tahirov Milli Kitabxananın Zəfər Günü, Şuşa şəhərinin erməni işğalından azad olunması ilə əlaqədar “Şuşa – Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı: Biblioqrafiya” kitabını hazırlayaraq çap etdirdiyini bildirib. Direktor qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasının hazırladığı “Şuşa – Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı” adlı biblioqrafiya Şuşaya həsr olunmuş ilk fundamental biblioqrafiyadır. Və Kərim Tahirov həmin kitabı Mixael Hessə hədiyyə edib. M.Hess hədiyyəyə görə təşəkkürünü bildirərək müəllifi olduğu “Building the Eternal Country”, “Uiguren in Kasachstan”, “Profitabe Dying” və “Blatter Aus Dem Rosengarten” adlı kitabları direktor Kərim Tahirova bağışlayıb.
Sonra Kərim Tahirov bildirib ki, işğaldan azad olunan rayonlarımızdakı 975 kitabxanamızın hamısının binaları erməni qəsbkarları tərəfindən tamamilə dağıdılaraq yerlə yeksan olunmuş, onların 4,6 milyon nüsxədən artıq qiymətli kitab fondları isə talan olunaraq yandırılmışdır. Onu da qeyd edib ki, Milli Kitabxana olaraq bütün bu vəhşiliklər barədə məlumatları YUNESKO-ya, eləcə də beynəlxalq miqyasda ən nüfuzlu kitabxana təşkilatı olan İFLA-ya təqdim etmişik. O, İFLA-nın Prezidenti Kristina Makenzinin cavab məktubunda bu vəhşilikləri qınadığı barədə məlumatı qonağa bildirib. Daha sonra o, ilin əvvəlində Milli Kitabxananın Mədəniyyət Nazirliyi ilə birgə “Qarabağa Kitabla Gedək” adlı kitabtoplama kampaniyasına start verdiyini qeyd edib.
Sonda prof. Kərim Tahirov cənab M.Hessə Milli Kitabxanaya hədiyyə etdiyi qiymətli kitablara görə dərin minnətdarlığını bildirdi və “Nizami Gəncəvi – 880. Biblioqrafiya”, “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom”, “Salam Azerbaijan”, “Ancient and Beautiful Karabakh” (Azərbaycan və rus dillərində), “Magical Beauty Sheki” (Azərbaycan və rus dillərində) adlı kitabları da qonağa hədiyyə etdi.

Выдающийся немецкий исследователь наследия Насими Михаэль Райнхард Гесс посетил Национальную библиотеку
05-11-2021
5 ноября выдающийся немецкий исследователь наследия Насими Михаэль Райнхард Гесс посетил Национальную библиотеку. Директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров сердечно приветствовал гостя. Директор рассказал о своем первом знакомстве с Михаэль Райнхард Гессом: «Впервые мое внимание привлекло то, что во время Франкфуртской международной книжной выставки-ярмарки Михаель Райнхард Гесс читал газель (лирический стих) выдающегося азербайджанского поэта Имадеддина Насими на азербайджанском языке». Директор подчеркнул, насколько плавно и красиво прозвучала газель в его исполнении.
Далее в своем выступлении Михаель Райнхард Гесс сказал: «Я очень рад оказаться в Национальной библиотеке – царстве книг, храме знаний. За время своей научной деятельности я успел изучить произведения многих азербайджанских писателей и поэтов. Однако больше всего мое внимание привлекло творчество Имадеддина Насими – плавность, текучесть, выразительность, ритмичность и красочность его произведений». Затем М.Р.Гесс рассказал о своих книгах, которые были изданы в 2020 году и посвящены Карабаху и Шуше.
Ссылаясь на слова М.Р.Гесса Керим Тахиров сообщил, что в связи с Днем Победы и освобождением города Шуша от армянской оккупации, Национальная библиотека издала книгу под названием «Шуша - культурная столица Азербайджана: Библиография». Директор отметил, что данная библиография является первой фундаментальной библиографией, посвященной Шуше. Профессор Керим Тахиров передал в дар книгу Михаэлю Гессу.  Михаель Гесс поблагодарил директора и в свою очередь передал в дар Керим Тахирову свои книги под названиями “Building the Eternal Country”, “Uiguren in Kasachstan”, “Profitabe Dying” və “Blatter Aus Dem Rosengarten.
Далее в своем выступлении профессор Керим Тахиров сказал, что здания 975 библиотек, оставшихся на освобожденных от оккупации территориях, были полностью разрушены армянами, а фонды, состоящие из более 4,6 миллиона экземпляров ценных книг – разграблены и сожены. «Мы как Национальная библиотека Азербайджана, в прошлом году обратились к ЮНЕСКО и ИФЛА с призывом осудить эту беспримерную жестокость. В ответном письме Президент ИФЛА Кристин Маккензи назвала этот поступок армян варварством» - заявил К.Тахиров. Директор также сообщил, что Национальная библиотека совместно с Министерством культуры организовали кампанию по сбору книг под названием «Отправимся в Карабах с книгой».
В завершении, профессор Керим Тахиров сердечно поблагодарил М.Р.Гесса за переданные им в дар книги и в свою очередь передал в дар М.Р.Гессу книги под названиями «Низами Гянджеви – 880. Библиография», «Азербайджанская Национальная библиотека. Фотоальбом», «Здравствуй, Азербайджан!», “Ancient and Beautiful Karabakh” (на азербайджанском и русском языках), “Magical Beauty Sheki” (на азербайджанском и русском языках).