Milli Kitabxanada “Mirzə Fətəli Axundzadə – 210” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
13-07-2022
Bu il Azərbaycan dramaturgiyasının banisi, böyük mütəfəkkir, yazıçı-dramaturq, filosof, ictimai xadim Mirzə Fətəli Axundzadənin anadan olmasının 210 illik yubileyi tamam olur.
M.F.Axundzadə bütün həyatı boyu doğma vətəninin və xalqının tərəqqisi yolunda yorulmadan çalışaraq yeni dövrün irəli sürdüyü mühüm elmi, mədəni və ictimai-siyasi məsələlərə daim fəal münasibət ifadə edən və zamanın qabaqcıl ideyalarından bəhrələnməyə çağıran yaradıcılığı ilə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafı tarixində parlaq səhifə açmışdır.
M.F.Axundzadənin realist sənətkar, dramaturgiyamızın banisi, şair və nasir kimi ədəbiyyatımızın inkişafında müstəsna xidmətləri vardır. O, bədii yaradıcılığa 1837-ci ildə yazdığı “Puşkinin ölümünə Şərq poeması” ilə başlamışdır. Dram sənətinin incəliklərini dərindən öyrənən ədib 1850-1855-ci illərdə altı komediya yazmaqla ədəbiyyatımızda dramaturgiyanın əsasını qoymuşdur.
2010-cu ildə aprel ayının 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Mirzə Fətəli Axundzadənin 200 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır. Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə 1930-cu ildə bağ salınmış (indiki Səbail rayonunda - heykəltəraş P.Sabsay) və heykəli qoyulmuşdur. 1939-cu ildə Azərbaycan Dövlət Kitabxanasına (indiki Azərbaycan Milli Kitabxanası) M.F.Axundzadənin adı verilmiş, 1962-ci ildə orada büstü (heykəltəraş İ.Zeynalov) qoyulmuşdur.
M.F.Axundzadənin anadan olmasının 210 illik yubileyi münasibətilə görkəmli dramaturqun adını daşıyan Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Mirzə Fətəli Axundzadə – 210” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycan dramaturgiyasının banisi Mirzə Fətəli Axundzadə haqqında rəsmi sənəd, fotolar, böyük mütəfəkkirin müəllifi olduğu kitablar, eləcə də haqqında yazılan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/M_F_Axundzade_210/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "Mirza Fatali Akhundzade - 210" was presented to users online in the National Library.
13-07-2022
This year marks the 210th anniversary of the birth of Mirza Fatali Akhundzadeh, the founder of Azerbaijani drama, a great thinker, writer-dramatist, philosopher, and public figure.
M.F.Akhundzade, working tirelessly for the progress of his native land and people throughout his life, opened a bright page in the history of the development of Azerbaijani culture with his creativity, always expressing an active attitude to the important scientific, cultural and socio-political issues put forward by the new era and calling to benefit from the advanced ideas of the time.
M.F. Akhundzade has exceptional activities in the development of our literature as a realist artist, founder of our drama, poet and prose writer. He started his artistic creation in 1837 with the “Eastern poem on the death of Pushkin”. Writer, who deeply studied the intricacies of the art of drama, laid the foundation of drama in our literature by writing six comedies in 1850-1855.
On April 13, 2010, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, signed a decree on the celebration of the 200th anniversary of Mirza Fatali Akhundzadeh. In order to perpetuate his memory, a garden was built in 1930 (in the current Sabail region - sculptor P. Sabsay) and a statue was placed. In 1939, the Azerbaijan State Library (now Azerbaijan National Library) was named after M.F. Akhundzade, and in 1962, a sculpture (sculptor I. Zeynalov) was placed there.
On the occasion of the 210th anniversary of the birth of M.F. Akhundzadeh, a virtual exhibition called "Mirza Fatali Akhundzadeh - 210" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan named after the famous dramatist. In the virtual exhibition, an official document, photos about the founder of Azerbaijani dramaturgy, Mirza Fatali Akhundzade, books authored by the great thinker, as well as articles written about him are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/M_F_Axundzade_210/index.htm