Milli Kitabxanada “Mirzə Fətəli Axundzadə – 210” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
13-07-2022
Bu il Azərbaycan dramaturgiyasının banisi, böyük mütəfəkkir, yazıçı-dramaturq, filosof, ictimai xadim Mirzə Fətəli Axundzadənin anadan olmasının 210 illik yubileyi tamam olur.
M.F.Axundzadə bütün həyatı boyu doğma vətəninin və xalqının tərəqqisi yolunda yorulmadan çalışaraq yeni dövrün irəli sürdüyü mühüm elmi, mədəni və ictimai-siyasi məsələlərə daim fəal münasibət ifadə edən və zamanın qabaqcıl ideyalarından bəhrələnməyə çağıran yaradıcılığı ilə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafı tarixində parlaq səhifə açmışdır.
M.F.Axundzadənin realist sənətkar, dramaturgiyamızın banisi, şair və nasir kimi ədəbiyyatımızın inkişafında müstəsna xidmətləri vardır. O, bədii yaradıcılığa 1837-ci ildə yazdığı “Puşkinin ölümünə Şərq poeması” ilə başlamışdır. Dram sənətinin incəliklərini dərindən öyrənən ədib 1850-1855-ci illərdə altı komediya yazmaqla ədəbiyyatımızda dramaturgiyanın əsasını qoymuşdur.
2010-cu ildə aprel ayının 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Mirzə Fətəli Axundzadənin 200 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır. Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə 1930-cu ildə bağ salınmış (indiki Səbail rayonunda - heykəltəraş P.Sabsay) və heykəli qoyulmuşdur. 1939-cu ildə Azərbaycan Dövlət Kitabxanasına (indiki Azərbaycan Milli Kitabxanası) M.F.Axundzadənin adı verilmiş, 1962-ci ildə orada büstü (heykəltəraş İ.Zeynalov) qoyulmuşdur.
M.F.Axundzadənin anadan olmasının 210 illik yubileyi münasibətilə görkəmli dramaturqun adını daşıyan Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Mirzə Fətəli Axundzadə – 210” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycan dramaturgiyasının banisi Mirzə Fətəli Axundzadə haqqında rəsmi sənəd, fotolar, böyük mütəfəkkirin müəllifi olduğu kitablar, eləcə də haqqında yazılan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/M_F_Axundzade_210/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Мирза Фатали Ахундзаде – 210»
13-07-2022
В этом году исполняется 210 лет со дня рождения основоположника национальной драматургии, великого мыслителя, писателя-драматурга, философа, общественного деятеля Мирзы Фатали Ахундзаде.
М.Ф.Ахундзаде открыл яркую страницу в истории развития азербайджанской культуры, неустанно трудясь во благо прогресса Отечества и народа. Его творчество всегда выражало активное отношение к выдвигаемым новой эпохой важным научным, культурным и общественно-политическим вопросам и призывало к обогащению передовыми идеями времени.
Выдающемуся писателю-драматургу как художнику-реалисту, основоположнику национальной драматургии, поэту и прозаику принадлежат исключительные заслуги в развитии нашей литературы. Свое художественное творчество М.Ф.Ахундзаде начал в 1837 году с «Восточной поэмы на смерть Пушкина». Ахундзаде, глубоко изучавший тонкости драматического искусства, заложил основы драматургии в нашей литературе, написав в 1850-1855 годах шесть комедий.
13 апреля 2010 года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О проведении 200-летия Мирзы Фатали Ахундзаде». В целях увековечения его памяти в 1930 г. был заложен сад (в нынешнем Сабаильском районе - скульптор П.Сабсай) и установлен памятник.В 1939 году Азербайджанской государственной библиотеке (ныне Национальная библиотека Азербайджана) было присвоено имя М.Ф.Ахундзаде, а в 1962 году в ней был установлен бюст (скульптор И.Зейналов).
По случаю 210-летия со дня рождения М.Ф.Ахундзаде сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана имени выдающегося драматурга, была подготовлена ​​виртуальная выставка под названием «Мирза Фатали Ахундзаде – 210». На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги, автором которых является великий мыслитель, а также статьи, написанные о нем.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/M_F_Axundzade_210/index.htm.