10 Mart – Azərbaycan Milli Teatrı Günüdür. Azərbaycan milli teatr sənətinin kökləri xalqın fəaliyyəti, məişəti, şənlik və toy ənənələri, həmçinin, dünyagörüşü ilə bağlıdır.
XIX əsrin ortalarında Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində həvəskar teatr tamaşaları göstərilsə də, milli teatrın yaranma tarixi 1873-cü ilin martın 10-u və aprelin 17-də Bakıda Mirzə Fətəli Axundzadənin “Lənkəran xanının vəziri” və “Hacı Qara” komediyalarının səhnəyə qoyuluşu ilə bağlıdır. Bakı realnı məktəbinin müəllimi Həsən bəy Zərdabinin və şagirdi Nəcəf bəy Vəzirovun təşəbbüsü, Əsgər ağa Adıgözəlovun (Gorani) yaxından iştirakı ilə şagirdlərin göstərdiyi bu tamaşalarla tarixinin ilk səhifələrini yazan Azərbaycan teatrı dövrün görkəmli ziyalılarının gərgin fəaliyyəti nəticəsində ölkənin mədəni həyatına yeni ab-hava gətirdi, milli teatrın yaranması üçün təkan oldu.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 mart 2013-cü il tarixli “Milli Teatr Günü”nün təsis edilməsi haqqında sərəncamı ilə hər il mart ayının 10-u ölkəmizdə “Milli Teatr Günü” kimi qeyd olunur.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “10 Mart – Milli Teatr Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə bağlı kitab və məqalələr nümayiş olunur.

The virtual exhibition "March 10 - National Theater Day" was presented to users online in the National Library
10-03-2022
10th of March is Azerbaijan National Theater Day. The roots of the Azerbaijani national theater art are related to the people's activities, everyday life, celebration and wedding traditions, as well as worldview.
Although amateur theater performances were shown in different regions of Azerbaijan in the middle of the 19th century, the history of the creation of the national theater is related to the staging of Mirza Fatali Akhundzade's comedies " Lankaran Khan's vizier " and "Haji Kara" in Baku on March 10 and April 17, 1873. The Azerbaijani theater, which wrote the first pages of its history with these plays performed by the students at the initiative of Hasan Bey Zardabi, a teacher of the Baku Realni School, and his student Najaf Bey Vazirov, with the close participation of Asker Agha Adigozelov (Gorani), brought a new atmosphere to the cultural life of the country as a result of the intense activity of the prominent intellectuals of the time, and the national theater was the impetus for its creation.
According to the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 1, 2013 on the establishment of "National Theater Day", March 10 is celebrated as "National Theater Day" in our country.
On this occasion, the exhibition "March 10 - National Theater Day" prepared by the employees of the Azerbaijan National Library named after M.F. Akhundzade was presented to users in virtual mode. Photos, books and articles on the subject are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/10_Mart_Milli_Teatr_Gunu/index.htm