10 Mart – Azərbaycan Milli Teatrı Günüdür. Azərbaycan milli teatr sənətinin kökləri xalqın fəaliyyəti, məişəti, şənlik və toy ənənələri, həmçinin, dünyagörüşü ilə bağlıdır.
XIX əsrin ortalarında Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində həvəskar teatr tamaşaları göstərilsə də, milli teatrın yaranma tarixi 1873-cü ilin martın 10-u və aprelin 17-də Bakıda Mirzə Fətəli Axundzadənin “Lənkəran xanının vəziri” və “Hacı Qara” komediyalarının səhnəyə qoyuluşu ilə bağlıdır. Bakı realnı məktəbinin müəllimi Həsən bəy Zərdabinin və şagirdi Nəcəf bəy Vəzirovun təşəbbüsü, Əsgər ağa Adıgözəlovun (Gorani) yaxından iştirakı ilə şagirdlərin göstərdiyi bu tamaşalarla tarixinin ilk səhifələrini yazan Azərbaycan teatrı dövrün görkəmli ziyalılarının gərgin fəaliyyəti nəticəsində ölkənin mədəni həyatına yeni ab-hava gətirdi, milli teatrın yaranması üçün təkan oldu.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1 mart 2013-cü il tarixli “Milli Teatr Günü”nün təsis edilməsi haqqında sərəncamı ilə hər il mart ayının 10-u ölkəmizdə “Milli Teatr Günü” kimi qeyd olunur.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “10 Mart – Milli Teatr Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə bağlı kitab və məqalələr nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «10 марта – День национального театра»
10-03-2022
10 марта – День Азербайджанского национального театра. Корни театрального искусства в Азербайджане связаны с образом жизни, быта, традициями народных торжеств и свадеб, а также мировоззрением народа.
Хотя в середине XIX века в различных регионах Азербайджана ставились любительские театральные постановки, история национального театра связана с постановкой комедий Мирзы Фатали Ахундзаде «Визирь Лянкяранского хана» и «Гаджи гара» в марте-апреле 1873 года. Эти первые спектакли, поставленные учащимися реальной школы по инициативе Г.Б.Зардаби и при активном участии Н.Б. Везирова и А. Адигезалова (Герани), стали мощным толчком в деле создания национального театра.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 1 марта 2013 года об учреждении «Дня национального театра» 10 марта в нашей стране отмечается как «День национального театра».
В связи с этим сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундзаде подготовили виртуальную выставку под названием «10 марта – День национального театра». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи по данной теме.