Milli Kitabxanada “Milli Musiqi xəzinəmizdən: Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondundan” layihəsi çərçivəsində 2022-ci ildə nəşr olunmuş Azərbaycan bəstəkarlarının not məcmuələrinin təqdimat mərasimi keçirilib
21-09-2022
Sentyabrın 21-də Milli Kitabxanada 18-26 sentyabr tarixlərində keçirilən ənənəvi XIV Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalının çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın “Milli Musiqi xəzinəmizdən: Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondundan” mövzusunda həyata keçirdiyi birgə layihə üzrə 2022-ci ildə nəşr olunmuş 21 Azərbaycan bəstəkarlarının not məcmuələrinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Daha sonra son günlər ölkə sərhədində baş verən hadisələrdə Azərbaycan torpaqlarının azad edilməsi uğrunda canından keçmiş bütün şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
O, bildirib ki, müasir Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin qurucusu olmuş, milli bəstəkarlıq məktəbinin təməlini qoymuş Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan milli operasının, eləcə də Şərqdə ilk operanın banisidir.
Prof. Kərim Tahirov Azərbaycan musiqi ictimaiyyətinə cari ildə kitabxana tərəfindən 21 not məcmuəsinin təqdim olunduğunu və dahi bəstəkarlarımıza həsr olunan bu nəşrlərin uşaq musiqi məktəblərinin şagirdləri, ali musiqi məktəblərinin tələbələri, musiqişünas alimlər üçün nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. Natiq kitabxananın həyata keçirdiyi musiqi layihələrindən danışıb, Beynəlxalq Petruççi Musiqi Kitabxanası ilə olan əməkdaşlıq haqqında məlumat verib, dahi Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin notlarının və səs yazılarının Petruççi Musiqi Kitabxanasının saytında yerləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru, professor, Xalq artisti Siyavuş Kərimi təqdimatı keçirilən nəşrlərin xüsusi əhəmiyyətindən danışıb, bu vacib işə görə Milli Kitabxanaya təşəkkürünü bildirib, gələcəkdə xalq mahnıları, rəqslər üçün çoxlu sayda materialların çap olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
ADMİU-nun rektoru, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Ceyran Mahmudova ilk olaraq hər kəsi Milli Musiqi Günü münasibətilə təbrik edib, təqdimatın önəmindən bəhs edərək Milli Kitabxananın musiqi bayramına olan töhfəsini yüksək qiymətləndirib, Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin həm yenidən, həm də ilk dəfə nəşrinə, həmçinin atası Emin Sabitoğlunun da əsərlərinin nəfis tərtibatlı çapına görə kitabxananın rəhbərliyinə təşəkkür edib.
Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin rəisi İbrahim Əliyev idarənin tabeliyində xeyli sayda musiqi məktəblərinin olduğunu və bu vəsaitlərə tədrisdə böyük ehtiyacın olduğunu söyləyib, dahi Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü ərəfəsində tədbirin baş tutmasına və dəvətə görə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Zemfira Qafarova Milli Kitabxana tərəfindən musiqi sahəsində böyük işlər görüldüyünü qeyd edib, Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin yaşadılması istiqamətindəki fəaliyyətə görə kitabxana rəhbərliyinə təşəkkür edib, gələcəkdə nəfəsli alətlərə həsr olunmuş məcmuələrin də nəşrinin həyata keçirilməsini təklif edərək, bu işdə uğurlar arzulayıb.
Bakı Musiqi Akademiyasının elmi işlər üzrə prorektoru, professor Gülnaz Abdullazadə çıxış edərək kitabxananın fəaliyyətini daim izlədiyini, orijinal layihələrə görə təşəkkür edib və akademiya tərəfindən hazırlanan nəşrlərin həm kitabxanaya verilməsi, həm də kitabxana vasitəsilə dünyaya çatdırılması işində də Milli Kitabxananın böyük işlər gördüyünü, xüsusilə belə nəşrlərin elektron variantının kitabxananın saytı vasitəsilə dünyaya yayılmasını diqqətəlayiq hal hesab etdiyini söyləyib.
Azərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində Musiqi Kollecinin direktoru, professor Nazim Kazımov pedaqoji təcrübədə istifadə olunacaq bu nəşrlərin böyük əhəmiyyəti olduğunu, belə not məcmuələrinin həm musiqi məktəbi şagirdləri üçün, həm də kollec tələbələri üçün dəyərli əyani vəsait olacağını vurğulayaraq Milli Kitabxananın rəhbərliyinə və yaradıcı kollektivə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Milli Konservatoriyasının elmi işlər üzrə prorektoru, professor Lalə Hüseynova bütün təbriklərə qoşularaq, uzun illər pis vəziyyətdə olan not nəşrlərinin çapı məsələsinin artıq sistemli xarakter aldığını, konservatoriyanın bütün nəşrlərinin mütləq şəkildə bir növ arxiv rolunu oynayan  Milli Kitabxanaya təqdim edildiyini və Vokal kafedrası üçün də vəsaitlərin çapına ehtiyac olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycan bəstəkarlarının fortepiano əsərlərinin nəşrinin və satışının, Elza İbrahimovanın mahnılarının yüksək tərtibatda hazırlanmasının, Cahangir Cahangirovun notlarının çap edilməsinin vacibliyini də diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Alla Bayramova festival çərçivəsində həyata keçirilən bu layihəyə görə təşəkkür edərək, bu işlərin ənənə halını almasını alqışlayıb, muzeyə kitabxana tərəfindən hər zaman çoxsaylı kitabların təqdim edildiyini vurğulayıb və ABŞ-da dərc olunan Nizami əsərlərində musiqi motivlərinə həsr olunmuş məqaləsinin yer aldığı toplunu kitabxanaya hədiyyə edib.
Üzeyir Hacıbəylinin Ev Muzeyinin direktoru, not məcmuələrinin redaktoru Xalq artisti Sərdar Fərəcov çıxış edərək kitabxananın rəhbərliyi başda olmaqla bütün əməyi keçənlərə təşəkkür edib, gələcəkdə Xalq çalğı alətləri orkestri üçün də vəsaitlərin hazırlanacağını söyləyib.
Sonda prof. Kərim Tahirov nəşrlərin hazırlanmasında əməyi keçən kitabxananın Not nəşrləri və səsyazmaları şöbəsinin əməkdaşlarına və Xalq artisti Sərdar Fərəcova təşəkkürürünü bildirib, gələcəkdə ayrı-ayrı bəstəkarların əsərlərinin toplularının, daha az çap olunanların nəşrinin həyata keçiriləcəyini, tədbirdə çıxış edənlər tərəfindən səsləndirilən bütün təkliflərin nəzərə alınacağını qeyd edib, qonaqlara, iştirakçılara təşəkkür edib.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Bakı Musiqi Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb. Kərim Tahirov əməkdaşlıq haqqında müqavilənin imzalanmasından sonra Bakı Musiqi Akademiyası ilə əlaqələrin daha da inkişaf edib möhkənlənəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, müqavilənin şərtlərinə müvafiq olaraq qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq layihələrdə və proqramlarda birgə iştirak, ölkə üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, birgə elmi tədbirlərin hazırlanması və həyata keçirilməsi, görkəmli bəstəkarların, musiqi xadimlərinin yubileylərinin qeyd olunması, akademiyanın nəşrlərinin mütəmadi olaraq Milli Kitabxanaya təqdim olunması, bəstəkarların və musiqi xadimlərinin yeni əsərlərinin təqdimatı; kitab sərgilərinin təşkili və s. nəzərdə tutulub.
Sonda Qonaqlar “Milli musiqi xəzinəmizdən” layihəsi çərçivəsində nəşr olunan not məcmuələri ilə  tanış olublar.

A presentation ceremony of the musical collections of Azerbaijani composers published in 2022 was held in the National Library within the framework of the project "From our national musical treasure: from the fund of the National Library of Azerbaijan".
21-09-2022
On September 21, within the framework of the traditional XIV Uzeyir Hajibeyli International Music Festival held on September 18-26 at the National Library, the presentation ceremony of the music collections of 21 Azerbaijani composers published in 2022 was held under the joint project of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library under the theme "From our national musical treasure: from the fund of the National Library of Azerbaijan".
Director of the National Library, Professor Karim Tahirov opened the event and greeted the event participants. Later, the souls of all our martyrs who lost their lives for the liberation of Azerbaijani lands in the incident that took place on the border of the country in recent days were commemorated with a minute of silence.
He said that Uzeyir Hajibeyli was the founder of modern Azerbaijani musical culture and laid the foundation of the national school of composition and was the founder of the national opera of Azerbaijan, as well as the first opera in the East.
Prof. Karim Tahirov noted that the library has presented 21 sheet music collections to the Azerbaijani musical community this year and these publications dedicated to our genius composers are intended for students of children's music schools, students of higher music schools, and musicologists. The speaker talked about the music projects carried out by the library, informed about the cooperation with the International Petrucci Music Library, and pointed out that the notes and recordings of the works of great Azerbaijani composers are posted on the website of the Petrucci Music Library.
Rector of the Azerbaijan National Conservatory, professor, People's Artist Siyavush Karimi spoke about the special importance of the presented publications, thanked the National Library for this important work, and emphasized the significance of printing a large number of materials for folk songs and dances in the future.
Rector of ADMIU, Doctor of Science in Art Studies, Professor Jeyran Mahmudova first congratulated everyone on the National Music Day, spoke about the importance of the presentation and highly appreciated the contribution of the National Library to the music holiday, republishing the works of Azerbaijani composers for the first time, as well as thanked the management of the library for the exquisitely designed printing of his father Emin Sabitoglu's works.
The head of the Baku City Culture Department, Ibrahim Aliyev, said that there are a large number of music schools under the department and there is a great need for these resources in teaching, and he expressed his gratitude for the event and the invitation on the eve of the birthday of genius Uzeyir Hajibeyli.
Secretary of the Union of Azerbaijani Composers, Honored Art Worker, Professor Zemfira Gafarova noted that the National Library has done great work in the field of music, thanked the library management for the activity in the direction of keeping the works of Azerbaijani composers alive, and proposed the publication of collections dedicated to wind instruments in the future and wished success.
Baku Music Academy's vice-rector for scientific affairs, professor Gulnaz Abdullazade, said that she constantly monitors the activities of the library, thanked for the original projects and noted that the National Library has done a great job in both providing the publications prepared by the academy to the library and delivering them to the world through the library, especially she said that she considers the distribution of the electronic version of such publications to the world through the library's website is a particularly noteworthy.
Professor Nazim Kazimov, director of the College of Music under the Azerbaijan National Conservatory, wished success to the management and creative team of the National Library, emphasizing the great importance of these publications, which will be used in pedagogical practice, and that such collections of notes will be valuable visual resources for both music school students and college students.
The vice-rector for scientific affairs of the Azerbaijan National Conservatory, Professor Lala Huseynova joined all the congratulations and said that the issue of printing sheet music publications, which have been in a bad condition for many years, has now become systematic, all the publications of the conservatory have been presented to the National Library, which definitely plays the role of a kind of archive and noted the need to print materials for the Vocal Department. She also drew attention to the importance of publishing and selling the piano works of Azerbaijani composers, preparing Elsa Ibrahimova's songs in high quality, and printing the notes of Jahangir Jahangirov.
Alla Bairamova, director of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan, Doctor of Philosophy in Art Studies, thanked for this project implemented within the framework of the festival, welcomed the fact that these works have become a tradition, and emphasized that many books are always presented to the museum by the library and donated to the library a collection containing her article dedicated to musical motifs in Nizami's works published in the United States.
In the end, prof. Karim Tahirov expressed his gratitude to the staff of the Library's Sheet Music Publications and Recordings Department and People's Artist Sardar Farajov, who contributed to the preparation of the publications, and noted that in the future, collections of the works of individual composers and less published works will be published, and all the suggestions made by the speakers at the event will be taken into account, thanked the guests and participants.
At the end of the year, a cooperation agreement was signed between the National Library of Azerbaijan and the Baku Music Academy. Karim Tahirov said that he is sure that relations with the Baku Music Academy will further develop and strengthen after the signing of the cooperation agreement.
It should be noted that in accordance with the terms of the agreement, joint participation in international projects and programs of mutual interest, implementation of joint projects across the country, preparation and implementation of joint scientific events, celebration of anniversaries of outstanding composers and musicians, regular submission of the academy's publications to the National Library, presentation of new works of composers and musicians, organization of book exhibitions, etc. are planned.
In the end, the guests got acquainted with the collections of sheet music published within the framework of the "From our national musical treasure" project.