Milli Kitabxananın 2016-2023-cü ildə nəşr olunan kitabları AMEA-nın N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuna təqdim edilib
01-06-2023
İyunun 1-də Azərbaycan Milli Kitabxanasının nəşr etdiyi biblioqrafik göstəricilərin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuna təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, zəngin irsə malik olan Azərbaycan Milli Kitabxanası bu gün ölkəmizin aparıcı kitabxanalarından biridir və müasir, daim təkmilləşdirilən elektron kataloqu ilə oxucularına mükəmməl xidmət göstərir. Azərbaycan Milli Kitabxanasının alimlərimizin, ziyalıların bu gün ən çox müraciət etdiyi başlıca kitabxanalardandır. Milli Kitabxana Ulu Öndər Heydər Əliyevin sayəsində milli statusunu qoruyub və bu gün ölkəmizdə kitabxana işinin təşkilində nümunədir.
Milli Kitabxananın Ədəbiyyat İnstitutuna 2016-2023-cü illərdə nəşr olunan 104 adda 479 kitab təqdim etdiyini diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri təqdim olunan kitabların alimlərimizin gələcək tədqiqatları üçün dəyərli mənbə rolunu oynayacağını, Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edəcəyini bildirib.
Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov bu gün kitabxananın başlıca məqsədinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin qazandığı uğurların dünya miqyasında təbliği olduğunu bildirib. Təqdim edilən kitabların Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edəcəyini bildirən K.Tahirov özünün və Azərbaycan Milli Kitabxanasının fəaliyyətinə verilən yüksək dəyərə görə AMEA rəhbərliyinə və tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Sonra professorlar Qəzənfər Paşayev, İmamverdi Həmidov, filologiya elmləri doktoru Abid Tahirli və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmixan Osmanlı çıxış edərək Azərbaycan Milli Kitabxanasının ölkəmizdə ədəbiyyat elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs ediblər.

Книги, выпущенные в период с 2016 по 2023 годы Национальной библиотекой, были представлены в Институт литературы имени Н.Гянджеви при Национальной Академии Наук Азербайджана.
01-06-2023
1 июня состоялась церемония представления библиографических указателей, изданных Национальной библиотекой Азербайджана, в Институт литературы имени Низами Гянджеви при НАНА.
Выступая на мероприятии, президент Академии Наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли, отметил, что Азербайджанская Национальная библиотека, обладая богатым наследием, является одной из ведущих библиотек в нашей стране и отлично обслуживает своих читателей своим современным, постоянно совершенствующимся электронным каталогом. Сегодня Национальная библиотека Азербайджана является одной из главных библиотек, к которой чаще всего обращаются наши ученые и интеллигенция. Благодаря Великому лидеру Гейдару Алиеву Национальная библиотека сохранила свой национальный статус и сегодня является примером в организации библиотечного дела в нашей стране.
Руководитель Академии Наук Азербайджана отметил, что Национальная библиотека представила Институту литературы 479 книг, изданные в период с 2016 по 2023 годы. Он также подчеркнул, что представленные книги сыграют ценную роль в будущих исследованиях наших ученых, будут служить ценным источником для развития азербайджанской науки и способствовать развитию.
Директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, отметил, что основной задачей библиотеки сегодня является международная пропаганда успехов, достигнутых нашей страной под руководством Президента Ильхама Алиева. Он также выразил благодарность руководству Академии Наук Азербайджана и участникам мероприятия за высокую оценку своей деятельности и работы Национальной библиотеки Азербайджана.
Затем профессоры Газанфар Пашаев, Имамверди Гамидов, доктор филологических наук Абид Тахирли и доктор философии по филологии Исмихан Османлы выступили, рассказывая о вкладе Национальной библиотеки Азербайджана в развитие литературной науки в нашей стране.