Milli Kitabxananın 2016-2023-cü ildə nəşr olunan kitabları AMEA-nın N.Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuna təqdim edilib
01-06-2023
İyunun 1-də Azərbaycan Milli Kitabxanasının nəşr etdiyi biblioqrafik göstəricilərin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutuna təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, zəngin irsə malik olan Azərbaycan Milli Kitabxanası bu gün ölkəmizin aparıcı kitabxanalarından biridir və müasir, daim təkmilləşdirilən elektron kataloqu ilə oxucularına mükəmməl xidmət göstərir. Azərbaycan Milli Kitabxanasının alimlərimizin, ziyalıların bu gün ən çox müraciət etdiyi başlıca kitabxanalardandır. Milli Kitabxana Ulu Öndər Heydər Əliyevin sayəsində milli statusunu qoruyub və bu gün ölkəmizdə kitabxana işinin təşkilində nümunədir.
Milli Kitabxananın Ədəbiyyat İnstitutuna 2016-2023-cü illərdə nəşr olunan 104 adda 479 kitab təqdim etdiyini diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri təqdim olunan kitabların alimlərimizin gələcək tədqiqatları üçün dəyərli mənbə rolunu oynayacağını, Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edəcəyini bildirib.
Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov bu gün kitabxananın başlıca məqsədinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin qazandığı uğurların dünya miqyasında təbliği olduğunu bildirib. Təqdim edilən kitabların Azərbaycan elminin inkişafına xidmət edəcəyini bildirən K.Tahirov özünün və Azərbaycan Milli Kitabxanasının fəaliyyətinə verilən yüksək dəyərə görə AMEA rəhbərliyinə və tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Sonra professorlar Qəzənfər Paşayev, İmamverdi Həmidov, filologiya elmləri doktoru Abid Tahirli və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmixan Osmanlı çıxış edərək Azərbaycan Milli Kitabxanasının ölkəmizdə ədəbiyyat elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən bəhs ediblər.

The books of the National Library published in 2016-2023 were presented to the Institute of Literature named after N. Ganjavi of ANAS
01-06-2023
On June 1, a ceremony was held to present bibliographic indexes published by the National Library of Azerbaijan to the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS.
Academician Isa Habibbayli, president of ANAS, speaking at the event, said that the National Library of Azerbaijan, which has a rich heritage, is one of the leading libraries of our country today and provides excellent service to its readers with its modern, constantly improved electronic catalog. Today  the National Library of Azerbaijan is one of the main libraries that our scientists and intellectuals turn to. Thanks to the Great Leader Heydar Aliyev, the National Library has maintained its national status and today is an example of the organization of library work in our country.
Pointing out that the National Library presented 479 books of 104 titles published in 2016-2023 to the Institute of Literature, the head of ANAS said that the presented books will serve as a valuable source for the future research of our scientists and will serve the development of Azerbaijani science.
The director of the National Library, professor Karim Tahirov, said today that the main goal of the library is to promote the achievements of our country under the leadership of President Ilham Aliyev on a global scale. Stating that the presented books will serve the development of Azerbaijani science, K. Tahirov expressed his gratitude to the management of ANAS and the participants of the event for the high value given to the activity of himself and the National Library of Azerbaijan.
Then professors Gazanfar Pashayev, Imamverdi Hamidov, Doctor of Philological Sciences Abid Tahirli and Doctor of Philosophy in Philology Ismikhan Osmanli spoke about the contributions of the National Library of Azerbaijan to the development of literary science in our country.