Milli Kitabxanada Xocalı soyqırımının otuz ikinci ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
26 fevral tarixində Milli Kitabxanada Xocalı soyqırımının otuz ikinci ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. İlk olaraq Xocalı faciəsi qurbanlarının və şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir zamanı Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov qeyd edib ki, Xocalı soyqırımı Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biri kimi daxil olub. XX əsrin faciəsi olan Xocalı soyqırımı cinayətkar erməni siyasətinin nəticəsidir. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş bu faciə təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biridir.
Xocalı soyqırımı zamanı 106 qadın, 63 uşaq, 70 qoca olmaqla 613 şəxs məhz azərbaycanlı olduqlarına görə ağlasığmaz vəhşiliklə qətlə yetirildi, 487 dinc sakin şikəst edildi, 1275 nəfər isə əsir götürüldü.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin azərbaycanlıların soyqırımının dünyada tanıdılmasına yönəlmiş tədbirlər həyata keçirməsi hər bir soydaşımız üçün nümunə olmalıdır. Çünki hüquqi baxımdan Xocalıda baş vermiş qətliam təsadüf və ya ehtiyatsızlıq üzündən deyil, məhz bilərəkdən və düşünülmüş şəkildə həyata keçirilmişdir. Məhz buna görə Azərbaycan xalqı torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəmanların, Xocalıda qətlə yetirilmiş yüzlərlə həmvətənimizin xatirəsini daim əziz tutmalı, onları ehtiramla yad etməlidir.

An event was held in the National Library in connection with the thirty-second anniversary of the Khojaly genocide
26-02-2024
On February 26, an event was held in the National Library in relation to the thirty-second anniversary of the Khojaly genocide. First, the spirits of the victims of the Khojaly tragedy and our martyrs were remembered with a minute of silence.
During the event, the director of the National Library, prof. Karim Tahirov noted that the Khojaly genocide entered the history of Azerbaijan as one of the most terrible and tragic pages. The tragedy of the 20th century, the Khojaly genocide, is the result of the criminal Armenian policy. This tragedy, which happened on the night of February 25-26, 1992, is one of the heaviest crimes directed not only against the people of Azerbaijan, but against the entire humanity.
During the Khojaly genocide, 613 people, including 106 women, 63 children, and 70 elderly people, were killed with unimaginable brutality just because they were Azerbaijanis, 487 civilians were maimed, and 1,275 people were captured.
The President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev's implementation of measures aimed at promoting the genocide of Azerbaijanis in the world should be an example for each of our compatriots. Because from the legal point of view, the massacre that happened in Khojaly was not due to chance or carelessness, but was carried out deliberately and deliberately. That is why the people of Azerbaijan should always cherish the memory of the heroes who died for the territorial integrity of our land, hundreds of our compatriots who were killed in Khojaly, and remember them with respect.
In the end, there was a close acquaintance with the book exhibition dedicated to the Khojaly tragedy.