Milli Kitabxanada Xocalı soyqırımının otuz ikinci ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
26 fevral tarixində Milli Kitabxanada Xocalı soyqırımının otuz ikinci ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. İlk olaraq Xocalı faciəsi qurbanlarının və şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir zamanı Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov qeyd edib ki, Xocalı soyqırımı Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biri kimi daxil olub. XX əsrin faciəsi olan Xocalı soyqırımı cinayətkar erməni siyasətinin nəticəsidir. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş bu faciə təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biridir.
Xocalı soyqırımı zamanı 106 qadın, 63 uşaq, 70 qoca olmaqla 613 şəxs məhz azərbaycanlı olduqlarına görə ağlasığmaz vəhşiliklə qətlə yetirildi, 487 dinc sakin şikəst edildi, 1275 nəfər isə əsir götürüldü.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin azərbaycanlıların soyqırımının dünyada tanıdılmasına yönəlmiş tədbirlər həyata keçirməsi hər bir soydaşımız üçün nümunə olmalıdır. Çünki hüquqi baxımdan Xocalıda baş vermiş qətliam təsadüf və ya ehtiyatsızlıq üzündən deyil, məhz bilərəkdən və düşünülmüş şəkildə həyata keçirilmişdir. Məhz buna görə Azərbaycan xalqı torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəmanların, Xocalıda qətlə yetirilmiş yüzlərlə həmvətənimizin xatirəsini daim əziz tutmalı, onları ehtiramla yad etməlidir.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие в связи с 32-годовщиной Ходжалинского геноцида
26 февраля в Национальной библиотеке состоялось мероприятие в связи с 32-годовщиной Ходжалинского геноцида. В первую очередь минутой молчания была почтена светлая память шехидов Ходжалинской трагедии.
В своем выступлении директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров отметил, что Ходжалинский геноцид вошел в историю Азербайджана как одна из самых страшных и трагических страниц. Трагедия ХХ века – Ходжалинский геноцид является результатом преступной армянской политики. Эта трагедия, произошедшая в конце ХХ века, является одним из тяжелейших преступлений, направленных не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества.
Во время Ходжалинского геноцида 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 пожилых людей, были убиты с немыслимой беспощадностью только потому, что они были азербайджанцами, 487 мирных жителей получили серьезные ранения, а 1275 человек были взяты в плен и заложники.
Осуществление Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым мер, направленных на донесение до мира реалий о Ходжалинском геноциде, должно стать примером для каждого нашего соотечественника. С юридической точки зрения, резня, учиненная в Ходжалы, была совершена не случайно или по неосторожности, она осуществлялась намеренно и целенаправленно. Именно поэтому азербайджанский народ всегда должен с уважением чтить светлую память героев, погибших за территориальную целостность Родины.