İyunun 14-də Milli Qurtuluş Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbir zamanı bildirilib ki, bəzi tarixi günlər xalqın gələcəyini müəyyən edən böyük başlanğıcların əsasını qoyur. Tariximizə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olan 1993-cü ilin 15 iyun tarixi də belə tarixi günlərdən ən önəmlisidir. Belə ki, həmin dönəmdə Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi Azərbaycanı böyük bəladan – parçalanma təhlükəsindən xilas etdi. Vətənini, xalqını sevənlər, çətin günlərin ağrılarını, dəhşətlərini yaşayanlar, hadisələri görənlər üçün 15 iyun əsl Qurtuluş Günü, Azərbaycan dövlətçiliyinin ölüm-dirim mübarizəsinin tarixidir. Heydər Əliyevin yenilməz iradəsi, uzaqgörənliyi, fədakarlığı onu bütün dünya azərbaycanlılarının lideri edib, ömür yolu doğma Vətənə xidmət nümunəsinə çevrilib.
Qeyd edilib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan qarşısındakı ən əhəmiyyətli xidmətlərindən biri də özü qədər inandığı bir yetirməsini, onun həyat məktəbini keçmiş bir şəxsiyyəti hörmətli Prezidentimiz İlham Əliyevi özündən sonra xalqına rəhbərlik etmək üçün tövsiyə etməsi olmuşdur. Və bizim şahidi olduğumuz tarix bunu bir daha sübut etdi ki, Ulu Öndər öz seçimində yanılmayıb və cənab Prezidentimiz Azərbaycanı böyük uğurlara çatdırıb və 44 günlük Vətən müharibəsi isə bu uğurun zirvəsi hesab oluna bilər.
Müstəqil Azərbaycan dövləti durduqca Heydər Əliyevin əziz xatirəsi xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacaq və heç vaxt unudulmayacaq.

An event was held in the National Library in connection with the National Salvation Day
During the event, it was said that some historical days lay the foundation for great beginnings that determine the future of the nation. June 15, 1993, which entered our history as National Salvation Day, is the most important of such historical days. Thus, the coming to power of National leader Heydar Aliyev at that time saved Azerbaijan from a great trouble - the danger of disintegration. June 15 is the real Salvation Day for those who love their homeland and people, who experienced the pain and horrors of difficult days, and those who saw the events, the history of the life-and-death struggle of Azerbaijani statehood. Heydar Aliyev's indomitable will, foresight, and selflessness made him the leader of Azerbaijanis of the whole world, and his life path became an example of service to his homeland.
It was noted that one of the most important services of the great leader Heydar Aliyev to Azerbaijan was his recommendation of a student whom he believed in as much as himself, a personality who passed his school of life, our respected President Ilham Aliyev, to lead his people after him. And the history that we have witnessed proved it once again that the Great Leader was not wrong in his choice and Mr. President brought great success to Azerbaijan and the 44-day Patriotic War can be considered the peak of this success.
As long as the independent state of Azerbaijan stands, the dear memory of Heydar Aliyev will live forever in the memory of our people and will never be forgotten.
At the end, the participants got acquainted with the traditional book exhibition called "June 15 - National Salvation Day".