İyunun 14-də Milli Qurtuluş Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbir zamanı bildirilib ki, bəzi tarixi günlər xalqın gələcəyini müəyyən edən böyük başlanğıcların əsasını qoyur. Tariximizə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olan 1993-cü ilin 15 iyun tarixi də belə tarixi günlərdən ən önəmlisidir. Belə ki, həmin dönəmdə Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi Azərbaycanı böyük bəladan – parçalanma təhlükəsindən xilas etdi. Vətənini, xalqını sevənlər, çətin günlərin ağrılarını, dəhşətlərini yaşayanlar, hadisələri görənlər üçün 15 iyun əsl Qurtuluş Günü, Azərbaycan dövlətçiliyinin ölüm-dirim mübarizəsinin tarixidir. Heydər Əliyevin yenilməz iradəsi, uzaqgörənliyi, fədakarlığı onu bütün dünya azərbaycanlılarının lideri edib, ömür yolu doğma Vətənə xidmət nümunəsinə çevrilib.
Qeyd edilib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan qarşısındakı ən əhəmiyyətli xidmətlərindən biri də özü qədər inandığı bir yetirməsini, onun həyat məktəbini keçmiş bir şəxsiyyəti hörmətli Prezidentimiz İlham Əliyevi özündən sonra xalqına rəhbərlik etmək üçün tövsiyə etməsi olmuşdur. Və bizim şahidi olduğumuz tarix bunu bir daha sübut etdi ki, Ulu Öndər öz seçimində yanılmayıb və cənab Prezidentimiz Azərbaycanı böyük uğurlara çatdırıb və 44 günlük Vətən müharibəsi isə bu uğurun zirvəsi hesab oluna bilər.
Müstəqil Azərbaycan dövləti durduqca Heydər Əliyevin əziz xatirəsi xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayacaq və heç vaxt unudulmayacaq.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие, посвященное Дню национального спасения
В ходе мероприятия было отмечено, что некоторые исторические даты закладывают основу для великих начинаний, определяющих будущее народа. Дата 15 июня 1993 года, вошедшая в нашу историю как День национального спасения, является самой важной из таких исторических дат. Так как возвращение в этот период Общенационального лидера Гейдара Алиева к власти спасло Азербайджан от большой беды – угрозы раздробления.
15 июня - это настоящий День спасения для тех, кто любит свою Родину и свой народ, для тех, кто переживал трудные дни и ужасы, для тех, кто видел эти события. Это дата, которая олицетворяет героическую борьбу и жизненно важные достижения азербайджанского государства. Непреодолимая воля, прозорливость и самоотверженность Гейдара Алиева сделали его лидером всех азербайджанцев во всем мире, его жизненный путь стал примером служения Родине.
Было отмечено, что одной из важнейших заслуг Великого лидера Гейдара Алиева перед Азербайджаном было то, что он порекомендовал Уважаемого Президента Ильхама Алиева, человека, прошедшего школу жизни, возглавить свой народ после него. История, свидетелями которой мы являемся, еще раз доказывает, что Великий лидер не ошибся в своем выборе, и наш Господин Президент довел Азербайджан до больших успехов, а 44-дневная Отечественная война может считаться вершиной этого успеха.
Светлая память Гейдара Алиева будет вечно жить в памяти нашего народа, пока существует независимое азербайджанское государство, и никогда не будет забыта.
В завершение участники ознакомились с традиционной книжной выставкой «15 июня – День национального спасения».