Bu gün Azərbaycan dövlətçilik tarixində müstəsna xidmətləri olan görkəmli ictimai-siyasi, dövlət xadimi, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əlirza oğlu Əliyevin 100 illik yubileyi tamam olur.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Heydər Əliyev İli və kitabxanalar” adlı metodik vəsait hazırlanıb. Vəsaitdə Heydər Əliyevin həyatı və ictimai-siyasi fəaliyyəti, “Müstəqil Azərbaycanda kitabxana quruculuğunun banisi” adlı məqalə, kitabxanalarda Heydər Əliyev irsinin təbliği ilə əlaqədar tövsiyələr, “Əlavələr” bölməsində isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında”, “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planının təsdiq edilməsi haqqında” sərəncamları, “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”, həmçinin Ulu Öndərin kitab və kitabxana haqqında müdrik kəlamları, dünyanın və Azərbaycanın görkəmli elm, mədəniyyət və siyasi xadimlərinin Ümummilli lider haqqında söylədikləri fikirlər və s. məlumatlar verilib.
Metodik vəsait ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/Lider100.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

Сегодня исполняется 100 лет со дня рождения выдающегося общественно-политического, государственного деятеля, Великого лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, которому принадлежат исключительные заслуги в истории государственности Азербайджана.
По случаю юбилея сотрудниками Национальной библиотеки было подготовлено методическое пособие «Год Гейдара Алиева и библиотеки».
В данном пособии представлены материалы о жизни и общественно-политической деятельности Гейдара Алиева, в том числе статья «Основатель библиотечного строительства в независимом Азербайджане», а также указы о провозглашении 2023 года «Годом Гейдара Алиева» и об утверждении плана мероприятий в связи с этим, высказывания великих деятелей науки, культуры и политики Азербайджана и мира о Великом Лидере.
Желающие ознакомиться с методическим пособием могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/down/Lider100.pdf.