Bu gün Azərbaycan dövlətçilik tarixində müstəsna xidmətləri olan görkəmli ictimai-siyasi, dövlət xadimi, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əlirza oğlu Əliyevin 100 illik yubileyi tamam olur.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Heydər Əliyev İli və kitabxanalar” adlı metodik vəsait hazırlanıb. Vəsaitdə Heydər Əliyevin həyatı və ictimai-siyasi fəaliyyəti, “Müstəqil Azərbaycanda kitabxana quruculuğunun banisi” adlı məqalə, kitabxanalarda Heydər Əliyev irsinin təbliği ilə əlaqədar tövsiyələr, “Əlavələr” bölməsində isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında”, “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planının təsdiq edilməsi haqqında” sərəncamları, “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”, həmçinin Ulu Öndərin kitab və kitabxana haqqında müdrik kəlamları, dünyanın və Azərbaycanın görkəmli elm, mədəniyyət və siyasi xadimlərinin Ümummilli lider haqqında söylədikləri fikirlər və s. məlumatlar verilib.
Metodik vəsait ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/Lider100.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

Today, the 100th anniversary of Heydar Alirza oglu Aliyev, an outstanding public-political and statesman with exceptional services in the history of Azerbaijan statehood, National leader of the Azerbaijani people, is coming to an end.
On the occasion of the anniversary, the staff of the National Library of Azerbaijan prepared a methodical resource called "Year of Heydar Aliyev and libraries". In the material, the life and social and political activities of Heydar Aliyev, the article "The founder of library construction in independent Azerbaijan", recommendations on the promotion of Heydar Aliyev's legacy in libraries, and in the "Additions" section, the announcement of the President of the Republic of Azerbaijan "2023 is the Year of Heydar Aliyev in the Republic of Azerbaijan" on making", the orders "On approval of the Action Plan regarding the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in the Republic of Azerbaijan", "The Action Plan on the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in the Republic of Azerbaijan", as well as The leader's wise words about books and libraries, the opinions of prominent scientific, cultural and political figures of the world and Azerbaijan about the National leader, etc. information has been provided.
Those who want to get acquainted with the methodological materials can use the link http://anl.az/down/Lider100.pdf.