Milli Kitabxanada görkəmli Azərbaycan şairi Məmməd İsmayılın yaradıcılığına həsr olunmuş yazıçı publisist Turan Uğurun qələmə aldığı “Tale şairi Məmməd İsmayıl” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
18-03-2024
18 mart tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli Azərbaycan şairi Məmməd İsmayılın yaradıcılığı haqqında yazıçı publisist Turan Uğurun qələmə aldığı “Tale şairi: Məmməd İsmayıl” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib. Təqdimat mərasimində tanınmış elm, mədəniyyət xadimləri və Məmməd İsmayılın qızı İntizar xanım iştirak edib.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru, prof. Kərim Tahirov Azərbaycan poeziyasında xüsusi yeri olan istedadlı şair Məmməd İsmayıl haqqında öz təəssüratlarını bölüşüb. Əlavə edib ki, Məmməd İsmayılın 85 illik yubileyinin Azərbaycan Milli Kitabxanasında keçirilməsi planlaşdırılır.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab Sənayesi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Marifli Məmməd İsmayılı Azərbaycan ədəbiyyatında öz dəsti-xətti olan bir şair-yazıçı olduğunu vurğulayıb.
Xalq şairi, Milli Məclisin deputatı Sabir Rüstəmxanlı, Nizami adına Ədəbiyyat institutunun şöbə müdiri, Əməkdar elm xadimi, professor Qəzənfər Paşayev, Azərbaycan Milli Ensiklopediyası birliyinin direktor müavini, Əməkdar mədəniyyət işçisi Vaqif Bəhmənli, Milli İrsi Mədəni Tarixi Araşdırılmaları Fondunun icraçı direktoru Əsəd Aslanoğlu, Məmməd İsmayılın qızı İntizar xanım, kitabın müəllifi yazıçı publisist Turan Uğur xatirə-roman janrında yazılan kitabın əhəmiyyətindən, Məmməd İsmayılın ədəbi-bədii yaradıcılığından, elmi fəaliyyətində bəhs edib, şairlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Tədbir əsnasında Məmməd İsmayılın şeirləri səsləndirilib,  yazıçı şair haqqında videoçarxlar göstərilib.

The presentation ceremony of the book "Tale şairi Məmməd İsmayıl (Poet of Destiny Mammad Ismail)" written by publicist Turan Ugur, dedicated to the work of the famous Azerbaijani poet Mammad Ismail, was held in the National Library
18-03-2024
On March 18, a presentation ceremony of the book "Tale şairi Məmməd İsmayıl  (Poet of Destiny: Mammad Ismail)" written by writer and publicist Turan Ugur was held at the National Library of Azerbaijan under the joint organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library. The presentation ceremony was attended by well-known figures of science and culture and Mammad Ismail's daughter Intizar Khanum.
The director of the National Library prof. Karim Tahirov opened the event by greeting the guests, shared his impressions about the talented poet Mammad Ismayil, who has a special place in Azerbaijani poetry. He added that the 85th anniversary of Mammad Ismayil is planned to be held in the National Library of Azerbaijan.
Head of the Department of Book Industry of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Philosophy in History, Akif Marifli Mammad Ismaili emphasized that he is a poet-writer who has his own style in Azerbaijani literature.
People's poet, member of Milli Mejlis Sabir Rustamkhanli, department head of Nizami Institute of Literature, Honored Scientist, Professor Gazanfar Pashayev, Deputy Director of Azerbaijan National Encyclopedia Union, Honored Cultural Worker Vagif Bahmanli, Executive Director of National Heritage Cultural Historical Research Fund Asad Aslanoglu, Mammad Ismailin daughter Intizar Khanum, the author of the book, writer and publicist Turan Ugur, spoke about the importance of the book written in the memoir-novel genre, Mammad Ismayil's literary and artistic creativity, scientific activity, and shared their memories about the poet.
During the event, Mammad Ismayil's poems were played, and videos about the writer and poet were shown.