Milli Kitabxanada görkəmli Azərbaycan şairi Məmməd İsmayılın yaradıcılığına həsr olunmuş yazıçı publisist Turan Uğurun qələmə aldığı “Tale şairi Məmməd İsmayıl” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
18-03-2024
18 mart tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli Azərbaycan şairi Məmməd İsmayılın yaradıcılığı haqqında yazıçı publisist Turan Uğurun qələmə aldığı “Tale şairi: Məmməd İsmayıl” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib. Təqdimat mərasimində tanınmış elm, mədəniyyət xadimləri və Məmməd İsmayılın qızı İntizar xanım iştirak edib.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru, prof. Kərim Tahirov Azərbaycan poeziyasında xüsusi yeri olan istedadlı şair Məmməd İsmayıl haqqında öz təəssüratlarını bölüşüb. Əlavə edib ki, Məmməd İsmayılın 85 illik yubileyinin Azərbaycan Milli Kitabxanasında keçirilməsi planlaşdırılır.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab Sənayesi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Marifli Məmməd İsmayılı Azərbaycan ədəbiyyatında öz dəsti-xətti olan bir şair-yazıçı olduğunu vurğulayıb.
Xalq şairi, Milli Məclisin deputatı Sabir Rüstəmxanlı, Nizami adına Ədəbiyyat institutunun şöbə müdiri, Əməkdar elm xadimi, professor Qəzənfər Paşayev, Azərbaycan Milli Ensiklopediyası birliyinin direktor müavini, Əməkdar mədəniyyət işçisi Vaqif Bəhmənli, Milli İrsi Mədəni Tarixi Araşdırılmaları Fondunun icraçı direktoru Əsəd Aslanoğlu, Məmməd İsmayılın qızı İntizar xanım, kitabın müəllifi yazıçı publisist Turan Uğur xatirə-roman janrında yazılan kitabın əhəmiyyətindən, Məmməd İsmayılın ədəbi-bədii yaradıcılığından, elmi fəaliyyətində bəhs edib, şairlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Tədbir əsnasında Məmməd İsmayılın şeirləri səsləndirilib,  yazıçı şair haqqında videoçarxlar göstərilib.

В Национальной библиотеке состоялась церемония презентации книги публициста Турана Угура «Tale şairi Məmməd İsmayıl» («Поэт судьбы Мамед Исмаил»), посвященной творчеству выдающегося азербайджанского поэта Мамеда Исмаила
18-03-2024
18 марта в Национальной библиотеке состоялась церемония презентации книги публициста Турана Угура «Tale şairi Məmməd İsmayıl» («Поэт судьбы Мамед Исмаил»), посвященной творчеству выдающегося азербайджанского поэта Мамеда Исмаила. Организаторами мероприятия выступили Министерство культуры Азербайджанской Республики и Национальная библиотека. На мероприятии приняли участие известные деятели науки и культуры, а также дочь Мамеда Исмаила Интизар ханум.
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей. Он поделился своими впечатлениями о талантливом поэте Мамеде Исмаиле, занимающем особое место в азербайджанской поэзии. Директор отметил, что в Национальной библиотеке Азербайджана планируется проведение 85-летия Мамеда Исмаила.
В своем выступлении заведующий отделом книжной промышленности Министерства культуры Азербайджанской Республики, доктор философии по истории Акиф Марифли отметил, что Мамед Исмаил поэт, отличающийся своим неповторимым творческим почерком в азербайджанской литературе.
На мероприятии также приняли участие Народный поэт, депутат Милли Меджлиса Сабир Рустамханлы, заведующий отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, заслуженный деятель науки, профессор Газанфар Пашаев, заместитель директора научного центра «Национальная энциклопедия Азербайджана», заслуженный деятель культуры Вагиф Бахманлы, исполнительный директор Фонда культурно-исторических исследований национального наследия Асад Асланоглу, дочь Мамеда Исмаила Интизар ханум и автор книги – писатель и публицист Туран Угур. Они поделились воспоминаниями о поэте, рассказали о значимости книги, написанной в жанре мемуаров, а также о литературно-художественном творчестве и научной деятельности Мамеда Исмаила.
В ходе мероприятия прозвучали стихи Мамеда Исмаила, а также был продемонстрирован видеоролик о поэте.