29 mart tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin, Milli Kitabxananın və Yazıçılar Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli şair-publisist, Əməkdar incəsənət xadimi Əli Tudənin (Əli Əliqulu oğlu Cavadzadə) anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Yubiley tədbirində elm və mədəniyyət xadimləri, ədibin ailə üzvləri, tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edib.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru, prof. Kərim Tahirov Əli Tudənin müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi kimi 70-dən artıq kitabın müəllifi olduğunu qeyd edib. Əli müəllimin oğlu Natiq Cavadzadənin şairin 20 cildlik kitabını öz hesabına çap etdirdiyini vurğuluyaraq ona təşəkkür edib, bununla atası Əli Tudəyə böyük abidə ucaltdığını bildirib. Əlavə edib ki, söz yaşadıqca, kitab durduqca şair də yaşayacaq, heç vaxt unudulmayacaq.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyi sədrinin müşaviri, yazıçı-publisist Sayman Azuz Əli Tudənin kifayət qədər mövqeyli və əhəmiyyətli bir insan, bütöv Azərbaycanın mütəfəkkiri kimi xarakterizə edərək şairin böyüklüyünün onun ideolagiyasında olduğunu vurğulayıb. Hər zaman Əli Tudənin yaradıcılığını diqqətdə saxlandığını və 100 illik yubileyi münasibətilə Yazıçılar Birliyi tərəfindən medal təsis olunduğunu söyləyib.
AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru Esmira Fuad Əli Tudənin Təbriz filarmoniyasını yaratmasından, Güney Azərbaycanın istedadlı şəxslərinin filarmoniyanın ətrafına toplamasından, bir ömrə sığmayan əsərlər yazıb-yaratdığından ətraflı bəhs edib.
Balaş Azəroğlunun oğlu Etibar Azəroğlu, Əli Tudənin dostu Məmmədəli Hüseyni, Füzuli adına Əlyazmalar İnstitunun böyük elmi işçisi Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin İrs komisiyasının sədri Sona Xəyal, Nizamişünas Qasım Cahaninin qızı Sədaqət Cahani, şair-publisist Fəxrəddin Meydanlı və digərləri Əli Tudənin həyat və yaradıcılığından bəhs edərək xatirələrini bölüşüblər.
Tədbir əsnasında şairin şeirləri səsləndirilib.
Həmçinin Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan görkəmli Azərbaycan şairi Əli Tudəyə həsr olunmuş “Əli Tudə-100” adlı elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/E.Tude/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Yubiley tədbirinin sonunda Əli Tudənin oğlu Natiq Cavadzadə Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirova, kitabxananın əməkdaşlarına və qonaqlara təşəkkürünü bildirib.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие по случаю 100-летия со дня рождения видного азербайджанского поэта-публициста, заслуженного деятеля искусств Али Туде (Али Алигулу оглы Джавадзаде)
29-03-2024
29 марта в Национальной библиотеке состоялось мероприятие по случаю 100-летия со дня рождения видного азербайджанского поэта-публициста, заслуженного деятеля искусств Али Туде (Али Алигулу оглы Джавадзаде). Организаторами мероприятия выступили Министерство культуры Азербайджанской Республики, Национальная библиотека и Союз писателей Азербайджана.
В юбилейном мероприятии приняли участие деятели науки и культуры, члены семьи писателя, а также известные представители общественности.
Открыв мероприятие со вступительным словом, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров отметил, что Али Туде как яркий представитель современной азербайджанской литературы является автором более 70 книг. Директор, подчеркнув, что сын Али Туде Натик Джавадзаде издал 20-томную книгу поэта за свой счет, поблагодарил его и отметил, что тем самым Н.Джавадзаде возвысил память своего отца. К.Тахиров также добавил, что пока живут слова, живут книги – живет и поэт.
В своем выступлении советник председателя Союза писателей Азербайджана, писатель-публицист Сайман Азуз охарактеризовал Али Туде как выдающуюся личность, как гениального мыслителя Азербайджана и подчеркнул, что величие поэта заключается в его идеологии. Он отметил, что образ и творчество Али Туде всегда находятся в центре внимания и добавил, что по случаю 100-летия со дня рождения поэта Союзом писателей Азербайджана учреждена медаль.
Затем выступила ведущий научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктор филологических наук Эсмира Фуад. Она подробно рассказала о создании Али Туде Тебризской филармонии и объединении вокруг нее талантливых людей Южного Азербайджана, а также о его бессмертных произведениях.
В своих выступлениях сын Балаша Азероглу Этибар Азероглу, друг Али Туде Мамедали Гусейни, старший научный сотрудник Института рукописей имени Мухаммеда Физули, председатель Комиссии по наследию Союза писателей Азербайджана Сона Хаял, дочь исследователя наследия Низами Гянджеви Гасыма Джахани Садагат Джахани, поэт-публицист Фахраддин Мейданлы и другие рассказали о жизни и творчестве Али Туде и поделились воспоминаниями о нем.
В ходе мероприятия прозвучали стихи поэта, а также состоялась презентация электронной базы данных под названием «Али Туде-100», подготовленной сотрудниками Национальной библиотеки.
В завершение юбилейного мероприятия сын Али Туде Натик Джавадзаде выразил благодарность директору Национальной библиотеки, профессору Кериму Тахирову, а также сотрудникам библиотеки и гостям.