Milli Kitabxanada “Beynəlxalq Muzeylər Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
18-05-2023
Hər il mayın 18-i dünya ölkələrində Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi geniş miqyasda qeyd edilir. Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədilə təsis olunmuş bu bayram hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Beynəlxalq Muzeylər Günü ICOM-un təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis edilib. Bu günün məqsədi muzeylərin cəmiyyətin həyatında nə dərəcədə mühüm rol oynadığını göstərməkdir.
Azərbaycan dövlətinin uğurlu mədəniyyət siyasəti nəticəsində son illər muzeylərimizin dünyanın nüfuzlu muzeyləri ilə əlaqələri genişlənib, bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində yeni nailiyyətlər əldə edilib.
Bununla əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Beynəlxalq Muzeylər Günü”  adlı virtual sərgi hazırlanıb. Sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr tam mətnləri ilə nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Muzeyler_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "International Museum Day" was presented to users online at the National Library
18-05-2023
Every year, May 18 is widely celebrated as the International Day of Museums in the countries of the world. Established by the International Council of Museums (ICOM) in order to promote cultural exchange and cooperation between nations, this holiday is held under a different motto every year. The International Day of Museums was established in 1977 by the initiative of ICOM. The purpose of today is to show how important role museums play in the life of society.
As a result of the successful cultural policy of the state of Azerbaijan, the relations of our museums with the prestigious museums of the world have expanded in recent years, and new achievements have been made in the field of international cooperation in this field.
In this regard, the staff of the National Library of Azerbaijan prepared a virtual exhibition called "International Museum Day". The exhibition was presented to users online. In the virtual exhibition, photos, books related to the topic and articles published in periodicals are displayed with their full texts.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Muzeyler_Gunu/index.htm.