Milli Kitabxanada Aprel döyüşlərinin ildönümü ilə əlaqədar tədbir və Elektron məlumat bazasının təqdimatı keçirilib
04-04-2023
Aprelin 4-də Milli Kitabxanada Aprel döyüşlərinin ildönümü ilə əlaqədar tədbir və Elektron məlumat bazasının təqdimatı keçirilib.
İlk öncə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir boyunca, qonaqlara dördgünlük Aprel döyüşlərindən, güclü ordumuzun bu şərəfli döyüşlərdə göstərdikləri şücaətdən danışılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan xalqının əldə etdiyi qələbənin əsası məhz Aprel döyüşləri ilə qoyulub. Bununla bütün dünyaya Azərbaycan Ordusunun gücü, qələbə əzmi sübut olunub.
Tədbir zamanı qeyd edilib ki, məhz bu zəfərdən sonra 2018-ci ildə Naxçıvan istiqamətində Günnüt əməliyyatı ilə on bir min hektarlıq ərazi azad olundu, İrəvan-Yeğeqnadzor-Gorus-Laçın-Xankəndi avtomobil yoluna nəzarət ələ keçirildi, 2020-ci ildə isə Tovuz istiqamətində düşmən təxribatının qarşısı qətiyyətlə alındı, düşmənə sarsıdıcı zərbələr vuruldu. 2020-ci ilin sentyabr ayının 27-də başlanan 44 günlük Vətən müharibəsi işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması ilə nəticələndi, tarixi zəfər, qələbə qazanıldı, ədalət bərpa edildi.
Sonda bütün iştirakçılar və qonaqlar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Aprel döyüşləri” adlı elektron məlumat bazası (http://anl.az/el/emb/aprel_doyusleri/index.html)  və “Aprel döyüşləri və ya dördgünlük müharibə” adlı sərgi ilə tanış oldular.
Bizim vəzifəmiz qəhrəmanlarımızı daima xatırlamaqdır. Azərbaycan xalqı canından keçən şəhidləri heç vaxt unutmayacaq. Allah bütün şəhidlərə rəhmət etsin!

In the National Library, an event was held in connection with the anniversary of the April battles and the presentation of the electronic database
04-04-2023
On April 4, an event was held in the National Library in connection with the anniversary of the April battles and the presentation of the electronic database.
First, the memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
During the event, the guests were told about the four-day April battles and the valor of our strong army in these glorious battles. It was stated that the basis of the victory achieved by the Azerbaijani people was laid precisely with the April battles. This proved to the whole world the strength of the Azerbaijani Army and its determination to win.
During the event, it was noted that after this victory, in 2018, an area of eleven thousand hectares was liberated in the direction of Nakhchivan with the Gunnut operation, the control of the Yerevan-Yeghegnadzor-Gorus-Lachin-Khankendi highway was taken, and in 2020, the enemy in the direction of Tovuz provocation was resolutely prevented, crushing blows were delivered to the enemy. The 44-day Patriotic War, which began on September 27, 2020, resulted in the liberation of our occupied lands, a historic victory was achieved, and justice was restored.
At the end, all the participants and guests got acquainted with the electronic database "April Battles" prepared by the employees of the National Library (http://anl.az/el/emb/aprel_doyusleri/index.html) and the exhibition "April Battles or the Four-Day War". they were
Our duty is to always remember our heroes. The people of Azerbaijan will never forget the martyrs who died. May God have mercy on all the martyrs!