Milli Kitabxanada Aprel döyüşlərinin ildönümü ilə əlaqədar tədbir və Elektron məlumat bazasının təqdimatı keçirilib
04-04-2023
Aprelin 4-də Milli Kitabxanada Aprel döyüşlərinin ildönümü ilə əlaqədar tədbir və Elektron məlumat bazasının təqdimatı keçirilib.
İlk öncə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir boyunca, qonaqlara dördgünlük Aprel döyüşlərindən, güclü ordumuzun bu şərəfli döyüşlərdə göstərdikləri şücaətdən danışılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan xalqının əldə etdiyi qələbənin əsası məhz Aprel döyüşləri ilə qoyulub. Bununla bütün dünyaya Azərbaycan Ordusunun gücü, qələbə əzmi sübut olunub.
Tədbir zamanı qeyd edilib ki, məhz bu zəfərdən sonra 2018-ci ildə Naxçıvan istiqamətində Günnüt əməliyyatı ilə on bir min hektarlıq ərazi azad olundu, İrəvan-Yeğeqnadzor-Gorus-Laçın-Xankəndi avtomobil yoluna nəzarət ələ keçirildi, 2020-ci ildə isə Tovuz istiqamətində düşmən təxribatının qarşısı qətiyyətlə alındı, düşmənə sarsıdıcı zərbələr vuruldu. 2020-ci ilin sentyabr ayının 27-də başlanan 44 günlük Vətən müharibəsi işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunması ilə nəticələndi, tarixi zəfər, qələbə qazanıldı, ədalət bərpa edildi.
Sonda bütün iştirakçılar və qonaqlar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Aprel döyüşləri” adlı elektron məlumat bazası (http://anl.az/el/emb/aprel_doyusleri/index.html)  və “Aprel döyüşləri və ya dördgünlük müharibə” adlı sərgi ilə tanış oldular.
Bizim vəzifəmiz qəhrəmanlarımızı daima xatırlamaqdır. Azərbaycan xalqı canından keçən şəhidləri heç vaxt unutmayacaq. Allah bütün şəhidlərə rəhmət etsin!

4 апреля в Национальной библиотеке состоялось мероприятие, посвященное годовщине апрельских боев, и презентация электронной базы данных.
Сперва минутой молчания была почтена светлая память шехидов.
На протяжении всего мероприятия гостям было рассказано о четырехдневных апрельских боях, о подвиге, проявленном в них нашей доблестной армией. Было заявлено, что именно апрельские бои заложили основу победы азербайджанского народа. Тем самым всему миру была доказана сила Азербайджанской Армии, решимость к победе.
В ходе мероприятия было отмечено, что именно после этой победы в 2018 году Гюннютской операцией на Нахичеванском направлении была освобождена территория в одиннадцать тысяч гектаров, под контроль был взят автомобильная дорога Ереван-Ехегнадзор-Горус-Лачин-Ханкенди, а в 2020 году на Товузском направлении была решительно предотвращена провокация противника, врагу были нанесены сокрушительные удары.
44-дневная Отечественная война, начавшаяся 27 сентября 2020 года, завершилась освобождением наших оккупированных земель, исторической победой, восстановлением справедливости.
В завершение все участники и гости ознакомились с электронной базой данных «Апрельские бои» (http://anl.az/el/emb/aprel_doyusleri/index.html) и выставкой «Апрельские бои или четырехдневная война», подготовленной сотрудниками Национальной библиотеки.