Milli Kitabxanada “5 May - Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
05-05-2023
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının qərarı ilə 1992-ci ildən etibarən hər il 5 may bütün dünyada “Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” kimi qeyd olunur. Bu günün qeyd olunma­sında məqsəd əlillərin və sağlamlıq im­kanları məhdud şəxslərin hüquqlarının qorunmasını beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq, bu kateqoriyadan olan insanların cəmiyyətə inteqrasiya­sını gücləndirməkdir.
Ölkəmizdə əlillərin sosial müdafiəsi ilə bağlı dövlət proqramları mövcuddur. Həmin proqramlarda əlilliyin qarşısının alınması, reabilitasiyası və sosial müdafiəsi haqqında qanunun bütün müddəaları öz əksini tapıb.
Bu gün münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “5 May – Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan  materiallar nümayiş olunur.

By the decision of the General Assembly of the United Nations, since 1992, every year May 5 is celebrated all over the world as "International Day for the Protection of the Rights of Persons with Disabilities". The purpose of celebrating this day is to bring the protection of the rights of disabled and disabled people to the attention of the international community, to strengthen the integration of people from this category into society.
There are state programs related to social protection of the disabled in our country. All provisions of the law on disability prevention, rehabilitation and social protection are reflected in those programs.
On the occasion of this day, the staff of the National Library of Azerbaijan prepared a virtual exhibition called "May 5 - International Day for the Protection of the Rights of the Disabled". In the virtual exhibition, photos, books related to the topic and materials published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Elillerin_Huquqlarinin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.html