Milli Kitabxanada “5 May - Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
05-05-2023
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının qərarı ilə 1992-ci ildən etibarən hər il 5 may bütün dünyada “Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” kimi qeyd olunur. Bu günün qeyd olunma­sında məqsəd əlillərin və sağlamlıq im­kanları məhdud şəxslərin hüquqlarının qorunmasını beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq, bu kateqoriyadan olan insanların cəmiyyətə inteqrasiya­sını gücləndirməkdir.
Ölkəmizdə əlillərin sosial müdafiəsi ilə bağlı dövlət proqramları mövcuddur. Həmin proqramlarda əlilliyin qarşısının alınması, reabilitasiyası və sosial müdafiəsi haqqında qanunun bütün müddəaları öz əksini tapıb.
Bu gün münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “5 May – Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan  materiallar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка в онлайн режиме под названием «5 мая – Международный День защиты прав инвалидов»
05-05-2023
Решением Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций с 1992 года ежегодно 5 мая отмечается во всем мире как Международный день защиты прав инвалидов. Целью отмечания этого дня является привлечение внимания международного сообщества к защите прав инвалидов и лиц с ограниченными возможностями здоровья, а также укрепление их интеграции в обществе.
В нашей стране существуют государственные программы социальной защиты инвалидов. В этих программах учитываются все положения закона об оказании мер по профилактике, реабилитации и социальной защите инвалидов.
По случаю этого дня сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку «5 мая – Международный День защиты прав инвалидов». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, связанные с темой, и материалы, опубликованные на страницах периодической печати.