Milli Kitabxanada “28 May – Müstəqillik Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
26-05-2023
1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində ilk dünyəvi demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 105 il ötür. Məhəmməd Əmin Rəsulzadə tərəfindən əsası qoyulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti türk və İslam dünyasında ilk parlamentli respublika və ilk demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət nümunəsi idi.
Müstəqillik Günü 1991-ci ildən 2021-ci ilədək Respublika Günü adlandırılıb. Azərbaycan parlamentinin 15 oktyabr 2021-ci il tarixli plenar iclasında isə “Müstəqillik Günü haqqında” yeni qanun qəbul edilib. Elə həmin gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən "Müstəqillik Günü haqqında" qanun təsdiqlənib.  Qanunun təsdiqlənməsi ilə 28 May - Respublika Gününün adı dəyişdirilərək Müstəqillik Günü elan edilib. Beləliklə, həmin qanun təsdiq ediləndən sonra ilk dəfədir Azərbaycan Müstəqillik Gününü qeyd edir.
Müstəqillik Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “28 May – Müstəqillik Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr tam mətnləri ilə nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка в онлайн режиме под названием «28 мая – День Независимости»
26-05-2023
28 мая 1918 года исполняется 105 лет со дня образования Азербайджанской Демократической Республики, первого светского демократического государства на мусульманском Востоке. Азербайджанская Демократическая республика, основанная Мухаммедом Амином Расулзаде, была первой парламентской республикой в турецком и исламском мире и первым примером демократического, правового и светского государства.
День независимости с 1991 по 2021 год назывался Днем республики. А на пленарном заседании парламента Азербайджана 15 октября 2021 года был принят новый закон «О Дне независимости». В этот же день Президент Ильхам Алиев утвердил закон «О Дне независимости». С утверждением закона, название 28 мая - День Республики было изменено на День Независимости. Таким образом, после утверждения этого закона Азербайджан отмечает День Независимости впервые.
По случаю Дня Независимости сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана была подготовлена виртуальная выставка «28 мая – День Независимости». Данная выставка была представлена в онлайн-режиме для пользователей. На виртуальной выставке представлены фотографии, книги по теме и полные тексты статей, опубликованных на страницах периодической печати.
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html.