Milli Kitabxanada “28 May – Müstəqillik Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
26-05-2023
1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində ilk dünyəvi demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 105 il ötür. Məhəmməd Əmin Rəsulzadə tərəfindən əsası qoyulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti türk və İslam dünyasında ilk parlamentli respublika və ilk demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət nümunəsi idi.
Müstəqillik Günü 1991-ci ildən 2021-ci ilədək Respublika Günü adlandırılıb. Azərbaycan parlamentinin 15 oktyabr 2021-ci il tarixli plenar iclasında isə “Müstəqillik Günü haqqında” yeni qanun qəbul edilib. Elə həmin gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən "Müstəqillik Günü haqqında" qanun təsdiqlənib.  Qanunun təsdiqlənməsi ilə 28 May - Respublika Gününün adı dəyişdirilərək Müstəqillik Günü elan edilib. Beləliklə, həmin qanun təsdiq ediləndən sonra ilk dəfədir Azərbaycan Müstəqillik Gününü qeyd edir.
Müstəqillik Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “28 May – Müstəqillik Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr tam mətnləri ilə nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "May 28 - Independence Day" was presented to users online in the National Library
26-05-2023
On May 28, 1918, 105 years have passed since the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic, the first secular democratic state in the Muslim East. The Azerbaijan Democratic Republic, founded by Muhammad Amin Rasulzadeh, was the first parliamentary republic and the first example of a democratic, legal and secular state in the Turkish and Islamic world.
Independence Day was called Republic Day from 1991 to 2021. At the plenary session of the Parliament of Azerbaijan on October 15, 2021, a new law "On Independence Day" was adopted. On the same day, the law "On Independence Day" was approved by President Ilham Aliyev. With the approval of the law, May 28 - Republic Day was renamed and declared Independence Day. Thus, after the approval of that law, Azerbaijan is celebrating Independence Day for the first time.
On the occasion of Independence Day, a virtual exhibition called "May 28 - Independence Day" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. The exhibition was presented to users online. In the virtual exhibition, photos, books related to the topic and articles published in periodicals are displayed with their full texts.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html.