27 mart - Beynəlxalq Teatr Günüdür. Hər il martın 27-si Beynəlxalq Teatr Günü kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar gün Beynəlxalq Teatr İnstitutunun 1961-ci ildə Vyanada keçirilmiş IX konqresində qəbul edilmiş qərara əsasən təsis olunub.
Azərbaycan teatr sənəti qədim və zəngin tarixi yol keçib. 1873-cü il martın 10-da Bakı realnı məktəbinin teatr həvəskarları truppası tərəfindən M.F.Axundzadənin "Sərgüzəşti-vəziri-xani Lənkəran” komediyası nümayiş etdirilib. Bu tamaşa ilə Azərbaycanda milli teatrın əsası qoyulub. Bu şərəfli işdə Həsən bəy Zərdabi və Nəcəf bəy Vəzirov mühüm rol oynayıb. Milli teatrın inkişafında məşhur xeyriyyəçi-mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyevin böyük xidməti olub. O, Bakı şəhərində ilk teatr binası inşa etdirib. Nəticədə Azərbaycan səhnəsinin Cahangir bəy Zeynalov, Hüseynqulu Sarabski, Mirzağa Əliyev, Hüseyn Ərəblinski, Ülvi Rəcəb, Abbas Mirzə Şərifzadə, Mustafa Mərdanov, Məmmədrza Şeyxzamanov, Ağasadıq Gəraybəyli, Əliağa Ağayev, Lütfəli Abdullayev, Nəsibə Zeynalova, Mərziyə Davudova kimi yüzlərlə siması yetişib. Uzun və şərəfli tarixi yol keçmiş Azərbaycan teatrının inkişafında son illərdə yeni mərhələ başlayıb. Bu inkişaf özünü, ilk növbədə, teatrların maddi-texniki bazasının müasir dünya standartlarına uyğun möhkəmləndirilməsində, kollektivlərin yaradıcılıq axtarışlarının bəhrəsi olaraq yeni maraqlı tamaşaların hazırlanmasında, nüfuzlu Qərb, o cümlədən Avropa teatrları ilə təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsində və s. göstərir.
Ənənəyə əsasən, bu gün münasibətilə Milli Kitabxanada “27 mart - Beynəlxalq Teatr Günü” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə müxtəlif dillərdə Azərbaycan teatr tarixi, Beynəlxalq Teatr tarixi və teatr tarixində iz qoymuş görkəmli şəxslərin həyat və yaradıcılığına dair kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «27 марта - Всемирный день театра»
Март 27 2024
27 марта – Всемирный день театра. Ежегодно 27 марта отмечается Всемирный день театра. Этот знаменательный день был учрежден в 1961 году в Вене на IX конгрессе Международного института театра.
Азербайджанское театральное искусство прошло долгий и насыщенный исторический путь. 10 марта 1873 года труппа актеров-любителей Бакинского реального училища представила на суд зрителей комедию Мирзы Фатали Ахундзаде «Приключения визиря Лянкяранского ханства». Тем самым была заложена основа национального театра в Азербайджане. Большая заслуга в этом славном деле принадлежит Гасан бею Зардаби и Наджаф бею Везирову. Значительный вклад в развитие национального театра вложил известный меценат Гаджи Зейналабдин Тагиев. Он профинансировал строительство первого здания театра в Баку. В результате национальный театр взрастил сотни талантов, таких как Джахангир бей Зейналов, Гусейнгулу Сарабский, Мирзага Алиев, Гусейн Араблинский, Ульви Раджаб, Аббас Мирза Шарифзаде, Мустафа Марданов, Мамедрза Шейхзаманов, Агасадыг Герайбейли, Алиага Агаев, Лютфели Абдуллаев, Насиба Зейналова, Марзия Давудова и др. В последние годы начался новый этап в развитии азербайджанского театра, прошедшего большой и славный исторический путь. Это развитие проявляется, прежде всего, в укреплении материально-технической базы театров в соответствии с современными мировыми стандартами, в подготовке новых интересных спектаклей в результате творческих поисков коллективов, в расширении обмена опытом с престижными западными, в том числе европейскими, театрами и т.д.
Согласно традиции, в Национальной библиотеке открылась большая книжная выставка под названием «27 марта – Всемирный день театра».
На выставке представлены книги по истории азербайджанского театра, истории мирового театра, а также о жизни и деятельности выдающихся личностей, оставивших неизгладимый след в истории театрального искусства.