27 mart - Beynəlxalq Teatr Günüdür. Hər il martın 27-si Beynəlxalq Teatr Günü kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar gün Beynəlxalq Teatr İnstitutunun 1961-ci ildə Vyanada keçirilmiş IX konqresində qəbul edilmiş qərara əsasən təsis olunub.
Azərbaycan teatr sənəti qədim və zəngin tarixi yol keçib. 1873-cü il martın 10-da Bakı realnı məktəbinin teatr həvəskarları truppası tərəfindən M.F.Axundzadənin "Sərgüzəşti-vəziri-xani Lənkəran” komediyası nümayiş etdirilib. Bu tamaşa ilə Azərbaycanda milli teatrın əsası qoyulub. Bu şərəfli işdə Həsən bəy Zərdabi və Nəcəf bəy Vəzirov mühüm rol oynayıb. Milli teatrın inkişafında məşhur xeyriyyəçi-mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyevin böyük xidməti olub. O, Bakı şəhərində ilk teatr binası inşa etdirib. Nəticədə Azərbaycan səhnəsinin Cahangir bəy Zeynalov, Hüseynqulu Sarabski, Mirzağa Əliyev, Hüseyn Ərəblinski, Ülvi Rəcəb, Abbas Mirzə Şərifzadə, Mustafa Mərdanov, Məmmədrza Şeyxzamanov, Ağasadıq Gəraybəyli, Əliağa Ağayev, Lütfəli Abdullayev, Nəsibə Zeynalova, Mərziyə Davudova kimi yüzlərlə siması yetişib. Uzun və şərəfli tarixi yol keçmiş Azərbaycan teatrının inkişafında son illərdə yeni mərhələ başlayıb. Bu inkişaf özünü, ilk növbədə, teatrların maddi-texniki bazasının müasir dünya standartlarına uyğun möhkəmləndirilməsində, kollektivlərin yaradıcılıq axtarışlarının bəhrəsi olaraq yeni maraqlı tamaşaların hazırlanmasında, nüfuzlu Qərb, o cümlədən Avropa teatrları ilə təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsində və s. göstərir.
Ənənəyə əsasən, bu gün münasibətilə Milli Kitabxanada “27 mart - Beynəlxalq Teatr Günü” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə müxtəlif dillərdə Azərbaycan teatr tarixi, Beynəlxalq Teatr tarixi və teatr tarixində iz qoymuş görkəmli şəxslərin həyat və yaradıcılığına dair kitablar nümayiş olunur.

A book exhibition called "March 27 - International Theater Day" was opened in the National Library
March 27 is International Theater Day. Every year March 27 is celebrated as International Theater Day. This significant day was established based on the decision adopted at the 9th Congress of the International Theater Institute held in Vienna in 1961.
Azerbaijani theater art has passed an ancient and rich historical path. On March 10, 1873, the theater lovers' troupe of the Baku real school performed the comedy "Sarguzeshti-vaziri-khan Lankaran" by M.F. Akhundzade. With this performance, the foundation of the national theater was laid in Azerbaijan. Hasan bey Zardabi and Najaf bey Vazirov played an important role in this glorious work. Haji Zeynalabdin Taghiyev, a famous philanthropist, made a great contribution to the development of the national theater. He built the first theater building in Baku. As a result, Jahangir bey Zeynalov, Huseyngulu Sarabski, Mirzaga Aliyev, Huseyn Arablinski, Ulvi Rajab, Abbas Mirza Sharifzade, Mustafa of the Azerbaijani stage Mardanov, Mammadrza Sheykhzamanov, Agasadig Garaybeyli, Aliagha Agayev, Lutfali Abdullayev, Nasiba Zeynalova, Marziya Davudova, etc. have grown up. A new stage has begun in recent years in the development of the Azerbaijani theater, which has gone through a long and glorious history. This development is primarily due to the material and technical aspects of theaters. strengthening its base in accordance with modern world standards, preparing new interesting plays as a result of creative searches of collectives, expanding the exchange of experience with prestigious Western, including European theaters, etc. shows.
According to tradition, a large book exhibition called "March 27 - International Theater Day" was opened in the National Library on this day.
Books on the history of Azerbaijani theater, the history of International Theater and the life and work of prominent people who have left a mark in the history of theater are displayed in the exhibition.