Milli Kitabxanada “18 aprel - Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günü” adlı kitab sərgisi açılıb
UNESCO-nun abidələrin və diqqətəlayiq yerlərin mühafizəsi məsələləri üzrə Beynəlxalq Şurasının 1983-cü ildə qəbul edilmiş qərarı əsasında hər il 18 aprel “Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günü” kimi qeyd olunur. Məqsəd insanların diqqətini abidələrin və tarixi yerlərin qorunmasına yönəltməkdir. Dövlətlərarası səviyyədə ilk dəfə olaraq "Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günü" 18 aprel 1984-cü ildə qeyd olunub.
Bəşər mədəniyyətinin tərkib hissəsi olan maddi-mənəvi irsin qorunması beynəlxalq əhəmiyyət kəsb etdiyindən, onların mühafizəsi bu gün diqqət mərkəzindədir.
Azərbaycan dövlətinin yürütdüyü humanitar siyasət nəticəsində respublika ərazisindəki mövcud tarixi, dini və mədəniyyət abidələrinin  aşkar edilməsi, tədqiqi, mühafizəsi, bərpası və mədəniyyət nümunələrinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində çox böyük və məqsədyönlü layihələr həyata keçirilir. Bütün bunlar isə Azərbaycanın qlobal dünyaya öz maddi və mənəvi mədəniyyəti ilə birgə inteqrasiyasını təmin edir.
Azərbaycan Milli Kitabxanasında “18 aprel - Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günü” adlı geniş kitab sərgisi təşkil edilib. Sərgidə Azərbaycanın mövcud tarixi, dini və mədəniyyət abidələrinin, dünya tarixi abidələrinin mühafizəsi və bərpası, mədəni irsimizi beynəlxalq aləmdə təbliği haqqında kitablar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «18 апреля – Международный день памятников и исторических мест»
18-04-2024
На основании решения Международного совета ЮНЕСКО по вопросам охраны памятников и достопримечательных мест, принятого в 1983 году, 18 апреля отмечается как «Международный день памятников и исторических мест». Цель – привлечь внимание людей к сохранению памятников и исторических мест. Впервые, на межгосударственном уровне, день памятников и исторических мест отмечался 18 апреля 1984 года.
Поскольку защита материального и духовного наследия имеет огромное международное значение, их защита всегда находится в центре внимания.
В результате гуманитарной политики, проводимой Азербайджанским государством, в стране проводится большая работа по изучению, охране и восстановлению исторических, религиозных и культурных памятников, расположенных на территории республики, а также пропаганде образцов культуры на международной арене. Все это обеспечивает интеграцию Азербайджана в глобальный мир.
В Национальной библиотеке Азербайджана открылась масштабная книжная выставка под названием «18 апреля – Международный день памятников и исторических мест». На выставке представлены книги по охране и восстановлению исторических, религиозных и культурных памятников Азербайджана, мировых исторических памятников, а также о продвижении нашего культурного наследия на международной арене. Книги представлены на азербайджанском и других языках