Milli Kitabxanada “18 aprel - Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günü” adlı kitab sərgisi açılıb
UNESCO-nun abidələrin və diqqətəlayiq yerlərin mühafizəsi məsələləri üzrə Beynəlxalq Şurasının 1983-cü ildə qəbul edilmiş qərarı əsasında hər il 18 aprel “Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günü” kimi qeyd olunur. Məqsəd insanların diqqətini abidələrin və tarixi yerlərin qorunmasına yönəltməkdir. Dövlətlərarası səviyyədə ilk dəfə olaraq "Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günü" 18 aprel 1984-cü ildə qeyd olunub.
Bəşər mədəniyyətinin tərkib hissəsi olan maddi-mənəvi irsin qorunması beynəlxalq əhəmiyyət kəsb etdiyindən, onların mühafizəsi bu gün diqqət mərkəzindədir.
Azərbaycan dövlətinin yürütdüyü humanitar siyasət nəticəsində respublika ərazisindəki mövcud tarixi, dini və mədəniyyət abidələrinin  aşkar edilməsi, tədqiqi, mühafizəsi, bərpası və mədəniyyət nümunələrinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində çox böyük və məqsədyönlü layihələr həyata keçirilir. Bütün bunlar isə Azərbaycanın qlobal dünyaya öz maddi və mənəvi mədəniyyəti ilə birgə inteqrasiyasını təmin edir.
Azərbaycan Milli Kitabxanasında “18 aprel - Tarixi Abidələrin Mühafizəsi Günü” adlı geniş kitab sərgisi təşkil edilib. Sərgidə Azərbaycanın mövcud tarixi, dini və mədəniyyət abidələrinin, dünya tarixi abidələrinin mühafizəsi və bərpası, mədəni irsimizi beynəlxalq aləmdə təbliği haqqında kitablar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

On the basis of the decision of UNESCO's International Council for the Protection of Monuments and Landmarks adopted in 1983, April 18 is celebrated as "Historical Monuments Protection Day". The aim is to draw people's attention to the protection of monuments and historical places. On the interstate level, "Historical Monuments Protection Day" was celebrated for the first time on April 18, 1984.
Since the protection of material and moral heritage, which is a part of human culture, is of international importance, their protection is in the center of attention today.
As a result of the humanitarian policy carried out by the state of Azerbaijan, very large and purposeful projects are being implemented in the direction of the discovery, research, protection, restoration and promotion of cultural examples in the international world of the existing historical, religious and cultural monuments in the territory of the republic. All this ensures the integration of Azerbaijan into the global world together with its material and spiritual culture.
A large book exhibition called "April 18 - Day of Protection of Historical Monuments" was organized in the National Library of Azerbaijan. At the exhibition, books on the protection and restoration of the existing historical, religious and cultural monuments of Azerbaijan, world historical monuments, and the promotion of our cultural heritage in the international world are displayed in Azerbaijani and different languages.