Milli Kitabxanada “15 İyun – Milli Qurtuluş Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
İyun 14 2023
Azərbaycan xalqının taleyində böyük əhəmiyyət daşıyan elə günlər var ki, həmin günlərdə onun gələcək həyatını müəyyən edən mühüm başlanğıcların əsası qoyulub. Belə günlərdən ən önəmlisi tariximizə qızıl hərflərlə yazılmış 15 İyun – Milli Qurtuluş Günüdür. Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqı üçün sadəcə təqvim bayramı deyil, böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik bir gündür. İyunun 15-i xalqımız üçün əsl qurtuluş tarixidir. Bu tarixi yaradan isə Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunub saxlanmasında, möhkəmlənməsində, inkişafında müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan Heydər Əliyevdir.
Heydər Əliyevin yenilməz iradəsi, uzaqgörənliyi, fədakarlığı onu bütün dünya azərbaycanlılarının lideri edib, ömür yolu doğma Vətənə xidmət nümunəsinə çevrilib. Bütün şüurlu həyatını canından artıq sevdiyi xalqına, ölkəsinə həsr etmiş bu müdrik siyasi və dövlət xadimi tariximizdə müstəqilliyimizin memarı və qurucusu kimi yer tutub.
Qazanılan bütün nailiyyətlərin əsasında Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən siyasi kurs və Prezident İlham Əliyevin bu siyasi kursu uğurla davam etdirməsi faktı dayanır.
Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “15 İyun – Milli Qurtuluş Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Azərbaycan, rus, ingilis dillərində kitab və məqalələr, ənənəvi sərgidə isə Azərbaycan tarixini, eləcə də Ümummilli liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Milli_Qurtulus_Gunu/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

A virtual exhibition called "June 15 - National Salvation Day" and a traditional exhibition of the same name were presented to users in the National Library.
14-06-2023
There are days of great importance in the destiny of the Azerbaijani people, on those days the foundation of important beginnings that will determine its future life was laid. The most important of such days is June 15 - National Salvation Day, written in golden letters in our history. National Salvation Day is not just a calendar holiday for the people of Azerbaijan, it is a day of great social, political and historical importance. June 15 is a real liberation date for our people. The creator of this history is Heydar Aliyev, who played an exceptional role in the preservation, strengthening and development of the independence of Azerbaijan and always relied on his people.
Heydar Aliyev's indomitable will, foresight, and selflessness made him the leader of Azerbaijanis of the whole world, and his life path became an example of service to his homeland. This wise political and statesman, who dedicated his entire conscious life to his people and country, whom he loved more than his life, has taken a place in our history as the architect and founder of our independence.
All the achievements are based on the political course determined by the national leader Heydar Aliyev and the fact that President Ilham Aliyev successfully continued this political course.
On this occasion, a virtual exhibition called "June 15 - National Salvation Day" and a traditional exhibition of the same name were prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. In the virtual exhibition, official documents, photos, books and articles in Azerbaijani, Russian, and English languages ​​are displayed, and in the traditional exhibition, books, articles and other materials preserved in the collection of the National Library, which reflect the history of Azerbaijan, as well as the life and activities of the national leader, are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Milli_Qurtulus_Gunu/index.html.