Milli Kitabxanada “15 İyun – Milli Qurtuluş Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
İyun 14 2023
Azərbaycan xalqının taleyində böyük əhəmiyyət daşıyan elə günlər var ki, həmin günlərdə onun gələcək həyatını müəyyən edən mühüm başlanğıcların əsası qoyulub. Belə günlərdən ən önəmlisi tariximizə qızıl hərflərlə yazılmış 15 İyun – Milli Qurtuluş Günüdür. Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqı üçün sadəcə təqvim bayramı deyil, böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik bir gündür. İyunun 15-i xalqımız üçün əsl qurtuluş tarixidir. Bu tarixi yaradan isə Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunub saxlanmasında, möhkəmlənməsində, inkişafında müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan Heydər Əliyevdir.
Heydər Əliyevin yenilməz iradəsi, uzaqgörənliyi, fədakarlığı onu bütün dünya azərbaycanlılarının lideri edib, ömür yolu doğma Vətənə xidmət nümunəsinə çevrilib. Bütün şüurlu həyatını canından artıq sevdiyi xalqına, ölkəsinə həsr etmiş bu müdrik siyasi və dövlət xadimi tariximizdə müstəqilliyimizin memarı və qurucusu kimi yer tutub.
Qazanılan bütün nailiyyətlərin əsasında Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilən siyasi kurs və Prezident İlham Əliyevin bu siyasi kursu uğurla davam etdirməsi faktı dayanır.
Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “15 İyun – Milli Qurtuluş Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Azərbaycan, rus, ingilis dillərində kitab və məqalələr, ənənəvi sərgidə isə Azərbaycan tarixini, eləcə də Ümummilli liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Milli_Qurtulus_Gunu/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка «15 июня - День национального спасения», а также традиционная выставка с тем же названием
14-06-2023
В судьбе азербайджанского народа есть дни, имеющие огромное значение, когда были заложены основы важных начинаний, определивших его будущую жизнь. Один из таких дней вписан золотыми буквами в отечественную историю: 15 июня – День национального спасения. День национального спасения для азербайджанского народа не только календарная дата, но и день огромного социального, политического и исторического значения. 15 июня - истинная дата спасения азербайджанского народа. Создателем этой истории является Общенациональный лидер Гейдар Алиев, сыгравший исключительную роль в сохранении, укреплении и развитии независимости Азербайджана.
Непреодолимая воля, прозорливость и самоотверженность Гейдара Алиева сделали его лидером всех азербайджанцев во всем мире, его жизненный путь стал примером служения Родине. Этот мудрый политический и государственный деятель, который посвятил всю свою осознанную жизнь своему любимому народу и своей стране, занимает в нашей истории место архитектора и основателя нашей независимости.
Основой всех достижений, которые были получены, является политический курс, определенный Великим национальным лидером Гейдером Алиевым, и факт успешного продолжения этого политического курса Президентом Ильхамом Алиевым.
В связи с этим сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана подготовлены виртуальная выставка «15 июня – День национального спасения» и традиционная выставка с тем же названием. На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги и статьи на азербайджанском, русском, английском языках, а на традиционной выставке – книги, статьи и материалы, хранящиеся в фонде Национальной библиотеки, отражающие историю Азербайджана, а также жизнь и деятельность Общенационального лидера.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Milli_Qurtulus_Gunu/index.html