1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür. Dünyanın əksər ölkələrində olduğu kimi, bu gün Azərbaycanda da qeyd edilir.
1950-ci il iyunun 1-də BMT Baş Assambleyası tərəfindən Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününün (International Children's Day) qeyd olunması qərara alınıb.
Azərbaycanda uşaqların müdafiə olunması və onlara qayğı göstərilməsi istiqamətində çoxsaylı işlər görülüb. Ölkəmizdə uşaqların sosial və hüquqi müdafiəsi ilə bağlı məsələlər Konstitusiya, qanunverici və normativ-hüquqi aktlarla tənzimlənir. Uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı Azərbaycanda qanunvericilik bazası formalaşıb, “Uşaq hüquqları haqqında” qanun və bəzi digər normativ-hüquqi aktlar qəbul edilib.
“Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "June 1 - International Children's Protection Day" was presented to users online in the National Library
01-06-2023
June 1 is International Children's Day. As in most countries of the world, this day is also celebrated in Azerbaijan.
On June 1, 1950, the UN General Assembly decided to celebrate International Children's Day.
In Azerbaijan, many works have been done in the direction of protecting and caring for children. Issues related to the social and legal protection of children in our country are regulated by the Constitution, legislative and normative-legal acts. A legislative framework has been formed in Azerbaijan regarding the protection of children's rights, the law "On Children's Rights" and some other legal acts have been adopted.
On the occasion of "International Day of Children's Protection", a virtual exhibition called "June 1 - International Day of Children's Protection" was prepared by the staff of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. The virtual exhibition displays photos, books and articles related to the topic.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm.