1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür. Dünyanın əksər ölkələrində olduğu kimi, bu gün Azərbaycanda da qeyd edilir.
1950-ci il iyunun 1-də BMT Baş Assambleyası tərəfindən Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününün (International Children's Day) qeyd olunması qərara alınıb.
Azərbaycanda uşaqların müdafiə olunması və onlara qayğı göstərilməsi istiqamətində çoxsaylı işlər görülüb. Ölkəmizdə uşaqların sosial və hüquqi müdafiəsi ilə bağlı məsələlər Konstitusiya, qanunverici və normativ-hüquqi aktlarla tənzimlənir. Uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı Azərbaycanda qanunvericilik bazası formalaşıb, “Uşaq hüquqları haqqında” qanun və bəzi digər normativ-hüquqi aktlar qəbul edilib.
“Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка в онлайн режиме под названием «1 июня – Международный День защиты детей»
01-06-2023
1 июня - это Международный день защиты детей. Как и во многих других странах, этот день также отмечается в Азербайджане.
В 1950 году Генеральной Ассамблеей ООН было принято решение отмечать 1 июня как Международный день защиты детей.
В Азербайджане проделана большая работа по защите и заботе о детях. Вопросы социальной и правовой защиты детей в нашей стране регулируются Конституцией, законодательством и нормативно-правовыми актами. В Азербайджане сформирована законодательная база по защите прав ребенка, принят закон «О правах ребенка» и некоторые другие нормативно-правовые акты.
В связи с «Международным днем защиты детей» сотрудниками Национальной библиотеки имени М.Ф. Ахундзаде была подготовлена виртуальная выставка под названием «1 июня - Международный день защиты детей». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи, связанные с данной тематикой.