Milli Kitabxana “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Azərbaycan ekologiyası” adlı biblioqrafiya kitabının təqdimatını keçirib
03-10-2024
3 oktyabr tarixində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “Azərbaycan ekologiyası” adlı biblioqrafiya kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq, qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamını rəhbər tutaraq “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” (COP29) çərçivəsində  “Azərbaycan ekologiyası” adlı fundamental biblioqrafiya tərtib edib. Bu gün kotaklizmaların təsiri nəticəsində dünyanın çox ciddi iqlim dəyişiklikləri ilə üzləşdiyini və bunun qarşısının alınması üçün noyabr ayında  BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransı və ya COP29-un bütün dünya liderlərinin iştirakı ilə Azərbaycanda keçiriləcəyini qeyd edən professor Kərim Tahirov belə bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin çox əlamətdar bir hal olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən çap olunan biblioqrafiyada külli miqdarda Azərbaycan ekologiyasına, yaşıl dünyaya, flora aləminə həsr olunmuş materialların öz əksini tapdığını, biblioqrafiyanın əsas məğzinin mövzu ilə əlaqədar Azərbaycanda eləcə də dünya ölkələrində çap olunan materialların küll halında öz əksini tapdığını deyib.
İqlim Dəyişikliyi Konfransı ərəfəsində biblioqrafiyanın konfrans iştirakçılarına paylanmasının nəzərdə tutulduğunu, belə biblioqrafiyaların Milli Kitabxana əməkdaşlarının Azərbaycan elminə, iqtisadiyyatına, mədəniyyətinə,  ekologiyasına eləcə də bütün elimlərin inkişafına verdiyi töhfə olduğunu bildirib. Biblioqrafiyanın ərsəyə gəlməsində əməyi olan hər kəsə  Milli Kitabxananın əməkdaşlarına, “Zərdabi” nəşriyyatının direktoruna və kollektivinə və Mədəniyyət Nazirliyinə təşəkkürünü bildirib.
Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Marifli bildirib ki, Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxana birlikdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində bir çox layihələr həyata keçirir və keçirməkdədir. İlin sonuna qədər bu layihələr daha da artacaqdır. Bu biblioqrafiyanın ərsəyə gəlməsində xüsusilə  Milli Kitabxananın rəhbərliyi və kollektivinin əməyi danılmazdır. Bir biblioqrafiyanın hazırlanması üçün uzun zaman tələb  olunduğunu  və bunun bir tədqiqat işinə bərabər olduğunu qeyd edib. Zəhməti keçən  hər bir əməkdaşa  təşəkkürünü bildirib.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan RETK-nın direktoru Mübariz Məmmədli X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin önəmini vurğuluyaraq, Milli Kitabxananın təqdim etdiyi “Azərbaycan ekologiyası” adlı biblioqrafiyanın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib.
Qeyd edək ki,  təqdim olunan biblioqrafiya ətraf mühitin mühafizəsi, su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, Xəzər dənizinin ekoloji mühitinin mühafizəsi, tullantıların idarə olunması, iqlim dəyişmələrinin  mənfi təsirlərinin azadılması, müşahidə və monitorinq sistemlərinin modernləşdirilməsi, atmosfer havasının mühafizəsi, biomüxtəlifliyin qorunması, ekoturizmin və akvakulturanın inkişafı, meşə örtüyünün, yaşıllıqların mühafizəsi və artırılması, çirklənmiş ərazilərin bərpası, torpaq ehtiyatlarının münbitliyinin artırılması, mineral-xammal bazasının genişləndirilməsi və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə, ekoloji təhsilin artırılmasından bəhs olunan kitablar, monoqrafiyalar və dövri mətbuatda, dərsliklərdə, məcmuələrdə çap olunmuş zəngin materiallar öz əksini tapmışdır.
Biblioqrafiyada azərbaycan və rus dillərində “Rəsmi sənədlər”,  “Kitablar”, “Monoqrafiyalar”, “Dissertasiyalar və avtoreferatlar”, “Məcmuələrdə və dövri mətbuatda dərc olunmuş məqalələr” və “Köməkçi göstəricilər” adlı bölmələrdən ibarətdir. Biblioqrafiya ümumilikdə 7289 adda mənbəni əhatə edir. Materiallar Azərbaycan, rus və ingilis dilləri  üzrə verilmişdir.

3 октября в рамках X Бакинской международной книжной выставки, посвященной 530-летию со дня рождения великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули, Национальная библиотека Азербайджана представила библиографию «Экология Азербайджана». Отметим, что библиография посвящена Году солидарности во имя зеленого мира.
В своем выступлении директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров в первую очередь приветствовал гостей. Он отметил, что Национальная библиотека, руководствуясь соответствующим Распоряжением Президента Азербайджанской Республики, в рамках Года солидарности во имя зеленого мира (COP29) подготовила фундаментальную библиографию под названием «Экология Азербайджана». Профессор Керим Тахиров подчеркнул, что в результате катаклизмов мир сталкивается с серьезными климатическими изменениями, и для их предотвращения в ноябре в Азербайджане пройдет Конференция ООН по изменению климата (COP29) с участием всех мировых лидеров, что является очень знаковым событием для нашей страны.
Он также отметил, что в библиографии представлено множество материалов, посвященных экологии Азербайджана, зеленому миру и флоре, и основное содержание библиографии охватывают материалы, изданные как в Азербайджане, так и за ее пределами по этой теме.
Керим Тахиров сообщил, что в преддверии Конференции по изменению климата планируется распространение библиографии среди участников конференции, подчеркнув, что подобные библиографии являются вкладом сотрудников Национальной библиотеки в развитие науки, экономики, культуры и экологии Азербайджана. Он поблагодарил всех, кто участвовал в создании библиографии, сотрудников Национальной библиотеки, директора и коллектив издательства «Зардаби», а также Министерство культуры.
Заведующий отделом книжной индустрии Министерства культуры Азербайджанской Республики, доктор философии по истории Акиф Марифли в своем выступлении заявил, что в рамках Года солидарности во имя зеленого мира, Министерство культуры и Национальная библиотека совместно реализуют множество проектов, и к концу года количество этих проектов еще больше увеличится. Он отметил, что вклад руководства и коллектива Национальной библиотеки в создании этой библиографии неоспорим. Акиф Марифли подчеркнул, что работа над библиографией требует значительного времени и является равнозначной исследовательской работе, и поблагодарил всех сотрудников, приложивших усилия.
Директор РНТБ при Агентстве по интеллектуальной собственности Мубариз Мамедли говоря о важности X Бакинской международной книжной выставки, подчеркнул значимость презентуемой сегодня библиографии.
Следует отметить, что в представленной библиографии охвачены книги, монографии, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях и учебниках, касающиеся охраны окружающей среды, рационального использования водных ресурсов, охраны экологической среды Каспийского моря, управления отходами, снижения негативных последствий климатических изменений, модернизации систем наблюдения и мониторинга, защиты атмосферного воздуха, охраны биологического разнообразия, развития экотуризма и аквакультуры, защиты и увеличения лесного покрова, восстановления загрязненных территорий, повышения плодородия земельных ресурсов, расширения минерально-сырьевой базы и рационального использования природных ресурсов, а также повышения уровня экологического образования.
Библиография состоит из разделов «Официальные документы», «Книги», «Монографии», «Диссертации и авторефераты», «Статьи, опубликованные в сборниках и периодических изданиях» и «Справочные указатели» на азербайджанском и русском языках. Всего библиография охватывает 7289 наименований источников. Материалы представлены на азербайджанском, русском и английском языках.