Milli Kitabxanada 20 Yanvar hadisələri ilə bağlı növbəti tədbir keçirilib
19 yanvar tarixində Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq kitabxana-sərbəst mütaliə bölməsində 20 yanvar - Ümumxalq Hüzn Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə K. Kərimov adına 8 saylı tam orta məktəbin 4b, 5a, 5b, 5c, 6b, 6c sinif şagirdləri  iştirak ediblər. Öncə faciə zamanı qətlə yetirilmiş insanların əziz xatirələri bir dəqiqəlik sükut ilə yad edilib. Tədbirin açılışında bölmənin müdiri Lalə Salahova 34 il əvvəl baş vermiş yanvar hadisələri haqqında şagirdlərə məlumat verib. Daha sonra məktəblilər xalqımızın tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yazılan 20 yanvar hadisəsi haqqında kitablarla tanış olub, şeirlər və hekayələr söyləyiblər.
Eyni zamanda Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “20 Yanvar Ümumxalq hüzn günüdür” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar, Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur. Virtual sərgidə nümayiş olunan kitablar tam mətnləri ilə verilib.
Sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/20_Yanvar_Qan_yaddasimiz/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

В Национальной библиотеке состоялось очередное мероприятие, посвященное трагедии 20 Января
19 января в Открытой библиотеке, действующей при Национальной библиотеке состоялось мероприятие, посвященное 20 Января – Дню всенародной скорби.
В мероприятии приняли участие ученики 4б, 5б, 6а и 6в классов средней школы №8 имени К.Керимова. В первую очередь минутой молчания была почтена светлая память шехидов. На открытии мероприятия заведующая отделом Лала Салахова проинформировала учеников о Январских событиях, произошедших 34 года назад.
В ходе мероприятия школьники прочитали стихи и рассказы, а также ознакомились с книгами, посвященными трагедии 20 Января, вошедшей в историю Азербайджана как героическая страница в борьбе за независимость Азербайджана.
Сотрудники Национальной библиотеки подготовили также и виртуальную выставку под названием «20 Января – День всенародной скорби». На выставке представлены статьи, опубликованные в периодической печати, фотографии, а также книги на азербайджанском и других языках. Отметим, что книги на виртуальной выставке представлены в полнотекстовом формате.