Azərbaycan Milli Kitabxanasında “18 sentyabr Milli Musiqi günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
18-09-2023
18 sentyabr - Azərbaycanda Milli Musiqi günüdür. Bu tarix Şərqdə ilk operanın müəllifi, Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin banisi, böyük musiqişünas-alim Üzeyir Hacıbəyovun doğum günü ilə əlaqədardır. Üzeyir Hacıbəyovun Azərbaycan musiqi sənətinin inkişafında misilsiz xidmətlərini nəzərə alaraq 1995-ci il 18 sentyabr tarixində Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən dahi bəstəkarın anadan olmasının 110 illik yubileyi ərəfəsində 18 sentyabrın Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunması ilə bağlı Fərman imzalandı. Fərmana əsasən həmin tarixdən etibarən Üzeyir Hacıbəyovun doğum günü Milli Musiqi Günü kimi ölkə miqyasında keçirilməyə başladı.
Üzeyir Hacıbəyov Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində yeni inkişaf yollarının və milli bəstəkarlıq məktəbinin özülünü qoymaqla yanaşı, Azərbaycan musiqisi tarixində ilk opera, ilk musiqili komediya və bir sıra digər janrlarda ilk nümunələrin yaradıcısı kimi xatırlanır. Dahi bəstəkarın yaratdığı musiqi inciləri dünya şöhrəti qazanmış, dünya musiqi mədəniyyətinin qızıl fonduna daxil olmuşdur.
Milli Musiqi günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 sentyabr Milli Musiqi Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar fotolar, kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilər.

September 18 is National Music Day in Azerbaijan. This date is related to the birthday of Uzeyir Hajibeyov, the author of the first opera in the East, the founder of the professional music art of Azerbaijan, the great musicologist-scientist Uzeyir Hajibeyov. Taking into account the unparalleled services of Uzeyir Hajibeyov in the development of Azerbaijani musical art, on September 18, 1995, National leader Heydar Aliyev signed a decree on celebrating September 18 as the National Music Day on the eve of the 110th anniversary of the birth of the great composer. According to the decree, from that date, Uzeyir Hajibeyov's birthday was celebrated nationwide as the National Music Day.
Uzeyir Hajibeyov is remembered as the creator of the first opera, the first musical comedy and the first samples in a number of other genres in the history of Azerbaijani music, in addition to laying the foundations of new ways of development and the national composition school in the history of Azerbaijani musical culture. The musical pearls created by the genius composer have gained world fame and entered the golden fund of world music culture.
On the occasion of the National Music Day, a virtual exhibition called "September 18 National Music Day" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan.
Photos, books and articles related to the topic are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm.