Milli Kitabxana “31 Dekabr Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib
Dekabr 30 2023
31 Dekabr – Azərbaycan xalqının tarixində ən yadda qalan, ən şərəfli günlərdən biri – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günüdür! Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü – Azərbaycan millətinin birlik şüarının simvolik günüdür. Xalqımız, eləcə də dünyanın müxtəlif ölkələrində məskunlaşmış soydaşlarımız, hər il dekabrın 31-ni Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününü böyük həvəs və coşqu ilə qeyd edir.
Bu münasibətlə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxslərinin müdrik kəlamları, mövzu ilə əlaqədar fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi, Azərbaycan diasporunun təşəkkülü, fəaliyyət tarixi və digər mövzularda, ənənəvi sərgidə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan Azərbaycanşünaslıq, Azərbaycançılıq ideologiyası və s. mövzularda Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur.

Национальная библиотека представила виртуальную и традиционную выставку под названием «31 декабря День солидарности азербайджанцев мира»
30-12-2023
31 декабря – один из самых памятных и славных дней в истории азербайджанского народа – День солидарности азербайджанцев мира. День солидарности азербайджанцев мира является символическим проявлением стремления к единению. Наш народ, наши соотечественники, проживающие в разных странах мира, с большим энтузиазмом каждый год отмечают 31 декабря.
По этому случаю сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана подготовлена виртуальная и традиционная выставка под названием «31 декабря – День солидарности азербайджанцев мира».
На виртуальной выставке представлены мудрые высказывания выдающихся деятелей Азербайджана, фотографии и статьи, опубликованные в периодических изданиях, книги об Общенациональном лидере Гейдаре Алиеве и азербайджанстве, а также об организации и истории деятельности азербайджанской диаспоры и др. В традиционной же выставке представлены книги об азербайджановедении, идеологии азербайджанства и др. на азербайджанском и других языках (из фонда Национальной библиотеки).