Sentyabrın 27-də Azərbaycan Milli Kitabxanasında “27 Sentyabr – Anım Günü” ilə bağlı tədbir keçirildi. Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açdı. İlk olaraq Azərbaycan torpaqlarının azad edilməsi uğrunda canından keçən Şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Prof. Kərim Tahirov 3 il öncə, 2020-ci ilin 27 sentyabrında Cənab Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsində igid, cəsur, qəhrəman oğullarımızın ayağa qalxaraq, canı, qanı bahasına torpaqlarımız uğrunda gedən haqq mübarizəsindən danışdı.
Natiq öz çıxışında bir neçə gün öncə Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi lokal anti-terror əməliyyatından və əldə edilən möhtəşəm qələbədən söz açdı. O, Azərbaycan xalqının 2020-ci il sentyabrın 27-də öz haqq işi uğrunda silaha sarıldığını, qəhrəman Azərbaycan oğullarının 30 il işğal altında qalan torpaqlarımızı azad etdiyini tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı. Direktor artıq torpaqlarımızın mənfur düşməndən təmizləndiyini, Azərbaycanın öz əzəli torpaqlarının əsl sahibi olduğunu qeyd etdi. O, Azərbaycan əsgərinin düşməndən fərqli olaraq, dinc əhaliyə qarşı humanist davrandığını, tezliklə hadisələrin bitəcəyini, xalqımızın sülh şəraitində yenidən oradakı həyatı bərpa edəcəyini söylədi.
Direktor həmçinin, yaxın günlərdə baş tutan İƏT üzvü olan Ölkələrin Milli Kitabxanaları Direktorlar Şurasının 6-cı iclasında 4 milyon 600 min kitab və əlyazmanın saxlandığı 927 kitabxananın Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində işğal altındakı ərazilərdə qaldığını, yandırılaraq məhv edildiyini söylədiyini, İƏT üzvü olan ölkələrin milli kitabxanaları adından UNESCO-ya birgə müraciət göndərilməsini təklif etdiyini və təklifin dəstəklənərək qəbul olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Direktor çıxışı zamanı, 44 günlük Haqq savaşımızda çoxsaylı Şəhidlər verildiyini, bu günümüzə görə onlara borclu olduğumuzu, yüz illər keçsə də, Azərbaycan xalqının heç vaxt öz Şəhidlərini unutmayacağını, onların xatirələrinin ehtiramla yad ediləcəyini, onlar haqqında yazılan kitabları təbliğ etməyin Milli Kitabxananın vəzifəsi olduğunu söylədi. Çıxışının sonunda direktor bildirdi ki, bu gün Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə Azərbaycan bütün dünyada qalib dövlət, xalqımız isə məğrur xalq kimi tanınır.
Sonda iştirakçılar “27 Sentyabr – Azərbaycan Respublikasında Anım Günü” adlı ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış oldular.

An event dedicated to "September 27 - Memorial Day" was held in the National Library
On September 27, an event related to "September 27 - Memorial Day" was held at the National Library of Azerbaijan. The event was opened by the director of the National Library, Professor Karim Tahirov. First, the dear memory of our martyrs who died for the liberation of Azerbaijan lands was commemorated with a minute of silence.
Prof. Karim Tahirov spoke about the righteous struggle of our brave, brave, heroic persons who rose up and fought for our lands at the cost of their lives and blood in the Patriotic War, which began 3 years ago, on September 27, 2020, under the leadership of Mr. President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and lasted for 44 days. .
In his speech, the speaker talked about the local anti-terrorist operation carried out by the Azerbaijani Army a few days ago and the great victory achieved. He informed the participants of the event that the people of Azerbaijan took up arms for their rightful cause on September 27, 2020, and that the heroic persons of Azerbaijan liberated our lands that had been under occupation for 30 years. The director noted that our lands have already been cleared of the hated enemy, and that Azerbaijan is the real owner of its ancestral lands. He said that unlike the enemy, the Azerbaijani soldier behaves humanely towards the civilian population, the events will soon end, and our people will restore life there in peace.
The director also said that at the 6th meeting of the Board of Directors of the National Libraries of OIC member countries, which took place recently, 927 libraries with 4,600,000 books and manuscripts remained in the occupied territories as a result of the military aggression of Armenia and were burned and destroyed. On behalf of the national libraries of the OIC member countries, He pointed out that he proposed to send a joint application to UNESCO and that the proposal was supported and accepted.
During his speech, the Director said that many Martyrs were given in our 44-day War of Justice, that we are indebted to them for today, even if hundreds of years pass, the people of Azerbaijan will never forget their Martyrs, their memories will be remembered with respect, and it is the duty of the National Library to promote the books written about them. At the end of his speech, the director said that today, under the leadership of our Supreme Commander-in-Chief Muzaffar, Azerbaijan is known all over the world as a victorious state, and our people are a proud nation.
At the end, the participants got acquainted with the traditional book exhibition called "September 27 - Memorial Day in the Republic of Azerbaijan".