Milli Kitabxana “8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib.
Mart 07 2024
İqtisadi, ictimai və siyasi bərabərlik uğrunda mübarizədə qadınların beynəlxalq həmrəylik günü olan 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü bayram kimi hər il müxtəlif dünya dövlətlərində, eləcə də respublikamızda təntənəli şəkildə qeyd olunur. Bu günün qeyd edilməsi qərarı alman siyasətçisi, hüquq müdafiəçisi, jurnalist Klara Setkinin təklifi ilə 1910-cu ildə Kopenhagendə keçirilən iclasda qəbul olunub. 1977-ci ildə BMT bu günü qadın günü kimi rəsmiləşdirib.
Tarix boyu Azərbaycanda qadına– anaya daim böyük ehtiram və hörmət bəslənib. Müdrik hökmdar, cəsur sərkərdə, istedadlı şair və sənətkar qadınlarımızın adları çoxəsrlik tariximizin səhifələrinə qızıl hərflərlə yazılıb. Hələ ötən əsrdə qadın hüquqlarının qazanılması və qorunması yolunda misilsiz uğurlar əldə etmiş Azərbaycan qadını bu gün artıq ölkəmizin ictimai-siyasi, iqtisadi, mədəni həyatının fəal iştirakçısı olub. Elm, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə və digər sahələrdə qazandığı nailiyyətlər Azərbaycan qadınının çox böyük potensiala malik olduğunu təsdiq edib.
8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual sərgi, həmçinin eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb.
Virtual sərgidə tarixdə və müasir Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında iz qoymuş, əhəmiyyətli rol oynamış məşhur qadınlar, onların həyat və yaradıcılığına dair ədəbiyyat, analar, qadınlar haqqında yazılmış kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunmuş məqalələr və fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Национальная библиотека представила виртуальную и традиционную выставку под названием «8 марта – Международный женский день»
07-03-2024
Международный день солидарности женщин в борьбе за экономическое, политическое и общественное равноправие – 8 Марта ежегодно торжественно отмечается во многих странах мира, в том числе и в нашей республике. Решение о праздновании Международного женского дня было принято по предложению немецкого политика, журналиста, правозащитницы Клары Цеткин на международной конференции в 1910 г. в Копенгагене. В 1977 году ООН официально провозгласил этот день Женским днем.
В Азербайджане во все времена к женщине относились с глубоким уважением и почтением. Золотыми буквами вписаны в страницы нашей многовековой богатой истории имена азербайджанских женщин - мудрых правительниц, отважных военачальников, талантливых поэтесс и мастеров искусств. Азербайджанская женщина, добившаяся еще в ХХ веке невиданных успехов на пути обретения прав женщин, сегодня является активной участницей общественно-политической, экономической и культурной жизни нашей страны. Успехи, достигнутые азербайджанской женщиной в науке, образовании, культуре, здравоохранении и других сферах, подтверждают ее огромный потенциал.
По этому случаю сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную и традиционную выставку под названием «8 марта – Международный женский день».
На виртуальной выставке представлены материалы о жизни и деятельности выдающихся женщин, оставивших след в истории и общественно-политической жизни современного Азербайджана, фотографии, книги о матерях, женщинах, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях.