Milli Kitabxana “8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib.
Mart 07 2024
İqtisadi, ictimai və siyasi bərabərlik uğrunda mübarizədə qadınların beynəlxalq həmrəylik günü olan 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü bayram kimi hər il müxtəlif dünya dövlətlərində, eləcə də respublikamızda təntənəli şəkildə qeyd olunur. Bu günün qeyd edilməsi qərarı alman siyasətçisi, hüquq müdafiəçisi, jurnalist Klara Setkinin təklifi ilə 1910-cu ildə Kopenhagendə keçirilən iclasda qəbul olunub. 1977-ci ildə BMT bu günü qadın günü kimi rəsmiləşdirib.
Tarix boyu Azərbaycanda qadına– anaya daim böyük ehtiram və hörmət bəslənib. Müdrik hökmdar, cəsur sərkərdə, istedadlı şair və sənətkar qadınlarımızın adları çoxəsrlik tariximizin səhifələrinə qızıl hərflərlə yazılıb. Hələ ötən əsrdə qadın hüquqlarının qazanılması və qorunması yolunda misilsiz uğurlar əldə etmiş Azərbaycan qadını bu gün artıq ölkəmizin ictimai-siyasi, iqtisadi, mədəni həyatının fəal iştirakçısı olub. Elm, təhsil, mədəniyyət, səhiyyə və digər sahələrdə qazandığı nailiyyətlər Azərbaycan qadınının çox böyük potensiala malik olduğunu təsdiq edib.
8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual sərgi, həmçinin eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb.
Virtual sərgidə tarixdə və müasir Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında iz qoymuş, əhəmiyyətli rol oynamış məşhur qadınlar, onların həyat və yaradıcılığına dair ədəbiyyat, analar, qadınlar haqqında yazılmış kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunmuş məqalələr və fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

March 8 International Women's Day, which is the day of international solidarity of women in the struggle for economic, social and political equality, is solemnly celebrated every year in different countries of the world, as well as in our republic. The decision to celebrate this day was made at a meeting held in Copenhagen in 1910 at the suggestion of German politician, human rights defender, journalist Clara Setkin. In 1977, the UN officially recognized this day as Women's Day.
Throughout history, great respect and honor have always been shown to women and mothers in Azerbaijan. The names of our wise rulers, brave generals, talented poets and artistic women are written in golden letters on the pages of our centuries-old history. Even in the last century, the Azerbaijani woman, who achieved unprecedented success in the way of gaining and protecting women's rights, has become an active participant in the social, political, economic, and cultural life of our country. Achievements in science, education, culture, healthcare and other fields have confirmed that Azerbaijani women have great potential.
On the occasion of March 8 - International Women's Day, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "March 8 - International Women's Day", as well as a traditional book exhibition of the same name.
In the virtual exhibition, famous women who left a mark in the history and social and political life of modern Azerbaijan and played an important role, literature on their life and creativity, books written about mothers, women, articles and photos published in periodical press pages are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm.