M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Gürcüstan Milli Parlament Kitabxanası arasında Əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb
Oktyabr 03 2024
3 oktyabr tarixində dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Gürcüstan Milli Parlament Kitabxanası arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov memorandumun ikitərəfli əlaqələrin daha da genişlənməsinə, kitab və informasiya mübadiləsinə zəmin yaradacağını bildirib. Əlavə edib ki, hazırda Milli Kitabxananın fondunda gürcü ədəbiyyatından çoxlu sayda nümunələr var və yeni əməkdaşlıq sənədi fondun yeni sənədlərlə zənginləşməsinə, elektron kataloqda əks olunmasına və daha geniş oxucu kütlələrinə təqdim olunmasına əlverişli şərait yaradacaqdır. Tezliklə Gürcüstan Milli Kitabxanasının arxivində mühafizə olunan Azərbaycanla bağlı qiymətli arxiv materiallarının surətlərinin öikəmizə gətirilməsi məqsədilə Tiblisiya mütəxəssislərdən ibarət xüsusi ekspedisiyanın təşkil olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Gürcüstan Milli Parlament Kitabxanasının direktoru, professor Konstantin Gamsaxurdiya də əməkdaşlıq memorandumunun əhəmiyyətini qeyd edərək bildirib ki, kitablar ölkələr arasında ən yaxşı körpüdür. Ölkələrimiz arasında kitab mübadiləsi bizi bir-birimizə daha da yaxınlaşdırır. İnsanlarımız ölkələrimizin tarixi və mədəniyyəti ilə yaxından tanış olurlar.
Sonra Azərbaycan və Gürcüstan Milli Kitabxanalarının direktorları Kərim Tahirov və Konstantin Gamsaxurdiya ikitərəfli əməkdaşlıq barədə memorandumu imzalayıblar.
Sonda Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov Gürcüstan Milli Parlament Kitabxanasının direktoru, professor Konstantin Gamsaxurdiyaya milli musiqi alətləri ilə bağlı suvenirdən ibarət hədiyyə təqdim edib.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Азербайджанской национальной библиотекой имени М.Ф.Ахундова и Национальной парламентской библиотекой Грузии
03-10-2024
3 октября в рамках X Бакинской международной книжной выставки, посвященной 530-летию выдающегося азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули, был подписан меморандум о сотрудничестве между Азербайджанской национальной библиотекой имени М.Ф.Ахундова и Национальной парламентской библиотекой Грузии.
В своем выступлении директор Азербайджанской национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров отметил, что меморандум создаст условия для дальнейшего расширения двусторонних отношений, а также обмена книгами и информацией. Он добавил, что в настоящее время в фонде Национальной библиотеки имеется множество образцов грузинской литературы, и подписанный сегодня меморандум обеспечит обогащение фонда новыми материалами, их отражение в электронном каталоге и представление более широкой аудитории. Директор также подчеркнул важность организации специальной экспедиции в Тбилиси, состоящей из специалистов, для доставки копий ценных архивных материалов, связанных с Азербайджаном, которые хранятся в архиве Национальной библиотеки Грузии.
Директор Национальной парламентской библиотеки Грузии, профессор Константин Гамсахурдия, также отметил значимость меморандума о сотрудничестве, подчеркнув, что книги служат мостом между странами. «Обмен книгами между нашими странами еще больше сближает нас. Наши народы имеют возможность ближе ознакомится с историей и культурой друг друга» – сказал К.Гамсахурдия.
Затем директора Азербайджанской и Грузинской национальных библиотек, Керим Тахиров и Константин Гамсахурдия, подписали меморандум о двустороннем сотрудничестве.
В завершение директор Азербайджанской национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, вручил директору Национальной парламентской библиотеки Грузии, профессору Константину Гамсахурдии, сувенир, связанный с национальными музыкальными инструментами.