10 noyabr 2020-ci ildə imzalanan atəşkəs bəyanatına əsasən 1 dekabr tarixində Ermənistan Silahlı Birləşmələri Laçın rayonunu boşaldıb Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə təhvil vermişdir.
Laçın rayonu Azərbaycan Respublikasının cənub-qərbində, dağlıq ərazidə yerləşir. Şimaldan Kəlbəcər, şərqdən Xocalı, Şuşa və Xocavənd, cənubdan Qubadlı rayonları, qərbdən isə Ermənistan Respublikası ilə həmsərhəddir.
Laçın rayonunun işğaldan azad olunması münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Laçın işğaldan azad edildi!” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Laçının tarixi, təbii sərvətləri haqqında kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/lacin_isgaldan_azad_edildi/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

According to the ceasefire statement signed on November 10, 2020, the Armenian Armed Forces vacated the Lachin region and handed it over to the Azerbaijani Armed Forces on December 1.
Lachin is located in mountainous terrain, in the south-west of the Republic of Azerbaijan. It borders with Kalbajar in the north, Khojaly, Shusha and Khojavand in the east, Gubadli in the south and the Republic of Armenia in the west.
On the occasion of the liberation of Lachin region from the occupation, the staff of Azerbaijan National Library has prepared a virtual exhibition entitled “Lachin was liberated from occupation”. The virtual exhibition features books, articles and photos about the history of Lachin and its natural resources.
For more information about the virtual exhibition, please click on the link below: http://anl.az/el/vsb/lacin_isgaldan_azad_edildi/index.htm