10 noyabr 2020-ci ildə imzalanan atəşkəs bəyanatına əsasən 1 dekabr tarixində Ermənistan Silahlı Birləşmələri Laçın rayonunu boşaldıb Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə təhvil vermişdir.
Laçın rayonu Azərbaycan Respublikasının cənub-qərbində, dağlıq ərazidə yerləşir. Şimaldan Kəlbəcər, şərqdən Xocalı, Şuşa və Xocavənd, cənubdan Qubadlı rayonları, qərbdən isə Ermənistan Respublikası ilə həmsərhəddir.
Laçın rayonunun işğaldan azad olunması münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Laçın işğaldan azad edildi!” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Laçının tarixi, təbii sərvətləri haqqında kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/lacin_isgaldan_azad_edildi/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Согласно заявлению о прекращении огня от 10 ноября 2020 года, 1 декабря Вооруженные силы Армении покинули Лачинский район и передали его Вооруженным силам Азербайджана.
Лачинский район расположен на горной территории юго-запада Азербайджанской Республики. Граничит на севере с Кельбаджарским, на востоке – с Ходжалинским, Шушинским и Ходжавендским, на юге – с Губадлинским районами, а на западе – с Армянской Республикой.
По случаю этого исторического дня сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «Лачин освобожден от оккупации!». На виртуальной выставке представлены официальные документы, книги по истории и природным богатствам Лачина, фотоматериалы, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/lacin_isgaldan_azad_edildi/index.htm.