“Kitabi-Dədə Qorqud” və qeyri-səlis məntiq” və “Lütfi Zadə. Biblioqrafiya” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib
13-01-2023
Yanvarın 13-də Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Xalq yazıçısı, akademik Kamal Abdullanın və AMEA-nın müxbir üzvü, professor Rafiq Əliyevin müəllifləri olduğu “Kitabi-Dədə Qorqud” və qeyri-səlis məntiq” və Milli Kitabxananın “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” layihəsi çərçivəsində nəşr etdiyi “Lütfi Zadə. Biblioqrafiya” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsindən, bu istiqamətdə Lütfi Zadənin gördüyü əvəzsiz işlərdən, 1965-ci ildə reallıqla fantastikanın harmoniyasından yaranmış qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsini ərsəyə gətirməsindən, Rafiq Əliyevin Lütfi Zadə nəzəriyyəsinə qatdığı yeni ideyalardan, əldə etdiyi mühüm nəticələrdən, Kamal Abdullanın qorqudşünas alim kimi tədqiqatlarından, Dədə Qorquda qeyri-səlis məntiqi yanaşmadan bəhs edilib.
Təqdimat zamanı bildirilib ki, “Kitabi-Dədə Qorqud” və qeyri-səlis məntiq” kitabında qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsində söylənilən dörd sütun – ümumi məntiq sütunu, qeyri-səlis çoxluqlar sütunu, epistemik (epistemoloji) sütun və münasibətlər sütunu haqqında yazılıb və nəşrdə ilk dəfə olaraq qeyri-səlis məntiq prinsipləri xalq dastanına tətbiq edilib.
Mərasimdə Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından tərtib etdiyi ilk fundamental biblioqrafiya olan “Lütfi Zadə” biblioqrafiyasından bəhs edilib və görkəmli alimin həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri, görkəmli şəxsiyyətlərin onun haqqında fikirlərinin ayrıca bölmədə verildiyi qeyd edilib. Bundan başqa biblioqrafiyada görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin kitablarının, dövri mətbuatda, məcmuələrdə çap olunmuş əsərlərinin, alimin həyat və yaradıcılığını əks etdirən zəngin ədəbiyyatının Azərbaycan, rus, ingilis və başqa xarici dillər üzrə əks olunduğu söylənilib.

"The Book of Dede Korkut" and Fuzzy Logic and "Lutfi Zadeh.Bibliography" book presentation ceremony was held
13-01-2023
On January 13, under the joint organization of the Ministry of Culture and the National Library, " The Book of Dede Korkut" and  Fuzzy Logic  written by People's writer, academician Kamal Abdulla and correspondent member of ANAS, professor Rafig Aliyev, and "Prominent personalities of Azerbaijan" of the National Library. "Lotfi Zadeh" published within the framework of the project. "Bibliography" book presentation ceremony was held.
In the event, the theory of fuzzy logic, the invaluable work done by Lotfi Zadeh in this direction, the creation of the theory of fuzzy logic in 1965, which was born from the harmony of reality and fiction, the new ideas that Rafig Aliyev added to the theory of Lotfi Zadeh, the important results obtained by Kamal Abdulla as a horror scientist researches, fuzzy logic approach was mentioned in Dede Gorgud.
During the presentation, it was stated that in the book " The Book of Dede Korkut" and Fuzzy Logic  it was written about the four pillars mentioned in the theory of fuzzy logic - the general logic pillar, the fuzzy sets pillar, the epistemic pillar and the relations pillar, and it was the first in the publication once the principles of fuzzy logic were applied to the folk epic.
At the ceremony, the first fundamental bibliography " Lotfi Zadeh" compiled by the National Library of Azerbaijan from the series "Prominent personalities of Azerbaijan" was mentioned, and it was noted that the main dates of the life and activities of the outstanding scientist and the opinions of prominent personalities about him are given in a separate section. Apart from that, the bibliography states that the books of prominent scientist Lotfi Zadeh, his works published in periodicals and collections, rich literature reflecting the scientist's life and creativity are reflected in Azerbaijani, Russian, English and other foreign languages.
At the end of the presentation ceremony, the event participants got acquainted with the book exhibition.