“Kitabi-Dədə Qorqud” və qeyri-səlis məntiq” və “Lütfi Zadə. Biblioqrafiya” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib
13-01-2023
Yanvarın 13-də Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Xalq yazıçısı, akademik Kamal Abdullanın və AMEA-nın müxbir üzvü, professor Rafiq Əliyevin müəllifləri olduğu “Kitabi-Dədə Qorqud” və qeyri-səlis məntiq” və Milli Kitabxananın “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” layihəsi çərçivəsində nəşr etdiyi “Lütfi Zadə. Biblioqrafiya” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsindən, bu istiqamətdə Lütfi Zadənin gördüyü əvəzsiz işlərdən, 1965-ci ildə reallıqla fantastikanın harmoniyasından yaranmış qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsini ərsəyə gətirməsindən, Rafiq Əliyevin Lütfi Zadə nəzəriyyəsinə qatdığı yeni ideyalardan, əldə etdiyi mühüm nəticələrdən, Kamal Abdullanın qorqudşünas alim kimi tədqiqatlarından, Dədə Qorquda qeyri-səlis məntiqi yanaşmadan bəhs edilib.
Təqdimat zamanı bildirilib ki, “Kitabi-Dədə Qorqud” və qeyri-səlis məntiq” kitabında qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsində söylənilən dörd sütun – ümumi məntiq sütunu, qeyri-səlis çoxluqlar sütunu, epistemik (epistemoloji) sütun və münasibətlər sütunu haqqında yazılıb və nəşrdə ilk dəfə olaraq qeyri-səlis məntiq prinsipləri xalq dastanına tətbiq edilib.
Mərasimdə Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından tərtib etdiyi ilk fundamental biblioqrafiya olan “Lütfi Zadə” biblioqrafiyasından bəhs edilib və görkəmli alimin həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri, görkəmli şəxsiyyətlərin onun haqqında fikirlərinin ayrıca bölmədə verildiyi qeyd edilib. Bundan başqa biblioqrafiyada görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin kitablarının, dövri mətbuatda, məcmuələrdə çap olunmuş əsərlərinin, alimin həyat və yaradıcılığını əks etdirən zəngin ədəbiyyatının Azərbaycan, rus, ingilis və başqa xarici dillər üzrə əks olunduğu söylənilib.

Состоялась презентация книг «Китаби-Деде Горгуд» и нечеткая логика», и «Лютфи Заде. Библиография»
13 января состоялась церемония презентации книги «Китаби-Деде Горгуд» и нечеткая логика», авторами которой являются народный писатель, академик Кямал Абдулла и член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), профессор Рафик Алиев, а также книги «Лютфи Заде. Библиография», изданной Национальной библиотекой в рамках проекта «Выдающиеся личности Азербайджана». Организаторами мероприятия выступили Министерство культуры и Национальная библиотека.
На мероприятии были обсуждены теория нечеткой логики и неоценимая работа, проделанная Лютфи Заде в этом направлении; создание теории нечеткой логики, родившейся из гармонии реальности и вымысла в 1965 году;  новые идеи, которые Рафик Алиев привнес в теорию Лютфи Заде, исследования Кямала Абдуллы как ученого-горгудоведа, его подходы к Деде-Горгуду с призмы нечеткой логики.
Было отмечено, что в книге «Китаби-Деде Горгуд» и нечеткая логика» упомянуто о четырех столпах теории нечеткой логики - общем логическом столпе, столпе нечеткого множества, эпистемическом (эпистемологическом) столпе и столпе отношений, и именно в этой книге впервые к народному эпосу были применены принципы нечеткой логики.
На мероприятии была упомянута первая фундаментальная библиография «Лютфи Заде», составленная Национальной библиотекой Азербайджана из серии «Выдающиеся личности Азербайджана». Было отмечено, что основные даты жизни и деятельности видного ученого, а также высказывания выдающихся личностей о нем были даны в отдельном разделе. Библиография содержит книги Лютфи Заде, его труды, опубликованные в периодических изданиях и антологиях, обширную литературу, отражающую жизнь и творчество ученого. Материалы представлены на азербайджанском, русском, английском и других языках.