“Qarabağı cənnətə çevirəcəyik. Artıq bütün göstərişlər verilib. Bütün işlər görülür, planlı şəkildə görüləcək və biz bundan sonra bu torpaqlarda əbədi yaşayacağıq”
İlham Əliyev,
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti
Məlumdur ki, 1988-ci ildən erməni təcavüzkarlarının işğalı nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20%-ə qədəri zəbt edilmiş, qədim yaşayış məskənlərimiz, əkinçilik sistemi, bitkiçilik, heyvandarlıq sahələri dağıdılmış, bütövlükdə bölgədə bitki və heyvanat aləmi məhv olmaq təhlükəsinə məruz qalmış, ekoloji tarazlıq pozulmuşdur. Möhtərəm Prezidentin azad edilmiş ərazilərə səfərləri və yayılan videogörüntülər də bunu bir daha təsdiq etmişdir.
Vətən müharibəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qarşısında tab gətirə bilməyən Ermənistan silahlı qüvvələri hərbi cinayət törədərək mülki əhalini, şəhər, rayon və kəndlərimizi (Gəncə, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir və sair) atəşə tutaraq öz xislətini göstərdi. Bu təcavüz nəticəsində bizim mülki əhaliyə, dövlət əmlakına, infrastrukturumuza, sahibkarlara çox ciddi ziyan vurulmuşdur. Bu zərərlərin qiymətləndirilməsi və gələcəkdə kompensasiya edilməsi məqsədilə Azərbaycan Prezidenti 6 noyabr 2020-ci il tarixli sərəncam imzalamışdır. Sərəncama əsasən Dövlət Komissiyası yaradılmışdır. Ötən müddət ərzində zərərçəkmiş vətəndaşların özlərinin iştirakı ilə obyektlərə baxış keçirilmiş və qiymətləndirmə aparılmışdır. Dövlət Komissiyası tərəfindən aparılmış qiymətləndirməyə əsasən 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistanın Azərbaycan ərazisinə təcavüzü nəticəsində kənd təsərrüfatı texnikası, məhsulları və heyvanları üzrə mülki əhaliyə, dövlət əmlakına və sahibkarlıq subyektlərinə dəymiş ziyan hesablanmış və onun məbləği 1 mln. 281,1 min manat müəyyənləşdirilmişdir. Məlumat Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il üzrə hesabatında yer almışdır. Ümumilikdə, 7 rayon (Ağdam, Ağcabədi, Bərdə, Tərtər, Füzuli, Cəbrayıl, Goranboy) üzrə 1560 baş iri və xırdabuynuzlu mal-qara, 34 baş at, 107 arı yeşiyi, 6701 ev quşu tələf olub, 14107 ot bağlaması yanıb, 31 kənd təsərrüfatı texnikasına ziyan dəyib.
Hazırda qarşıda dayanan əsas vəzifəmiz azad olunmuş ərazilərimizdə quruculuq-bərpa işlərinin həyata keçirilməsidir. Bu baxımdan, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş rayonlara mütəmadi səfərləri xalqımız tərəfindən böyük ruh yüksəkliyi ilə qarşılanır.
Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası istiqamətində genişmiqyaslı fəaliyyətə başlayıb. Artıq bir sıra istiqamətlərdə, xüsusən regionun enerji ilə təminatı, yol infrastrukturunun qurulması, dəmir yolu xətlərinin və hava limanlarının tikintisi sahəsində ciddi addımlar atılmaqdadır. Təbii ki, Prezident İlham Əliyevin həmin ərazilərə səfərləri zamanı yeni-yeni obyektlərin təməlinin qoyulması da işlərin ardıcıllıqla davam etdiyini göstərir.
Vətən müharibəsinin başa çatmasından ötən qısa müddətdə Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda aparılan bərpa və yenidənqurma işləri bütün məziyyətləri ilə yanaşı, dövlətimizin gücünün təsdiqidir. Qısa müddətdə nəhəng infrastruktur layihələrinin icrasının başa çatdırılması torpaqlarımızın xilaskarı Prezident İlham Əliyevin böyük siyasi iradəsinin təcəssümüdür.
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində dayanıqlı məskunlaşma üçün müasir və layiqli həyatın təmin edilməsi, bütün sahələrdə quruculuq-bərpa və abadlıq işlərinin aparılması, habelə təhlükəsiz yaşayışın, səmərəli fəaliyyətin və rifahın davamlı artmasının dəstəklənməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 4 yanvar 2021-ci il fərmanı əsasında Qarabağ Dirçəliş Fondu yaradılmışdır.
2021-ci il həm növbəti möhtəşəm layihələrin təməlinin qoyulması, həm də icra edilən layihələrin başa çatdırılması ilə əlamətdar oldu. Güləbird Su-Elektrik Stansiyasının, 7 yarımtsansiyanın, Suqovuşan və Talışa gedən yolların istifadəyə verilməsi, Şuşanın su və elektrik təchizatının təmin edilməsi, Bülbülün ev-muzeyinin, Molla Pənah Vaqifin məqbərəsinin, o cümlədən büstünün, Üzeyir bəy Hacıbəylinin heykəlinin, Xarıbülbül və Qarabağ hotellərinin açılışı göstərdi ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpası həm də kompleks xarakter daşıyır. Zəfər yolu, Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı kimi nəhəng və möhtəşəm layihələrin tam başa çatdırılması isə müharibədən yeni çıxmış dövlətimizin gücünü bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə quruculuq və bərpa işlərinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən müəyyən edilən əsas istiqamətlər və verilən tapşırıqlar, məskunlaşma ilə bağlı gələcək tələbat və perspektivlər, yeni çağırışlar və konsepsiyalar nəzərə alınmaqla icra edilməsi, bu məqsədlə bütün qurumlar tərəfindən görülən işlərin İdarələrarası Mərkəz vasitəsilə əlaqələndirilməklə icra edilir.
44 günlük Vətən müharibəsi dövründə işğal olunmuş ərazilərdə mədəni irsimizə qarşı törədilən vandalizm aktları, habelə Gəncə, Bərdə və digər yaşayış ərazilərinə raket hücumları ilə əlaqədar Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən UNESCO və İCESCO-ya, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansına və 150 ölkənin Mədəniyyət Nazirliyinə müraciətlər ünvanlandı.
Müharibədən sonrakı dövrdə azad edilmiş torpaqlarda mədəni irsin vəziyyətinin müəyyənləşdirilməsi üçün həyata keçirilən ilkin monitorinqin nəticələrinə dair müvafiq hesabatlar UNESCO-ya göndərilmişdir.
Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərə təşkil etdiyi ilk missiya bu ərazilərdə kitabxanalar, mədəniyyət evləri, mədəniyyət mərkəzləri, klublar, muzeylər, uşaq musiqi məktəbləri daxil olmaqla, 180 mədəniyyət obyektini müəyyənləşdirib və onların hamısının tamamilə dağıdılmış vəziyyətdə olmasının şahidi olub. Azad edilmiş ərazilərdəki bütün məscidlər demək olar ki, dağıdılmış, bəziləri tövləyə çevrilmişdir.
“Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində müvəqqəti xüsusi idarənin təşkili haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 29 oktyabr tarixli 1170 nömrəli Fərmanına uyğun olaraq, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində tarixi obyektlərin və mədəniyyətin ilkin inventarlaşdırılması və mühafizəsi məqsədilə abidələrin və mədəniyyət müəssisələrinin monitorinqi aparılmışdır. Həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində dövlət qeydiyyatında olan 312 tarix və mədəniyyət abidəsinin monitorinqi zamanı bu ərazilərdə dövlət qeydiyyatına alınmayan, tarixi, memarlıq və arxeoloji dəyərə malik 106 abidə müəyyən edilib. Monitorinq 30 illik işğal dövründə Ermənistan Respublikasının tarix və mədəniyyət abidələri ilə bağlı qanunsuz hərəkətlər etdiyi ərazilərin vəziyyətini müəyyən etməyə imkan verdi. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə məscidlərin, mədrəsələrin, məbədlərin nəinki məhv edildiyi, bir çox hallarda başqa məqsədlər üçün istifadə edildiyi müəyyən edilmişdir. Pənahəli xanın (XIX əsr) və Mehdiqulu xanın Ağdam şəhərində yerləşən məqbərələri dağıdılmış, abidələrə işğalçı Ermənistan tərəfindən ciddi ziyan dəymişdir. İbrahimxəlil xanın məzarı da (XIX əsr) tamamilə dağıdılmışdır. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dağıdılan daşınmaz mədəni irsə İslam dini abidələri, yəni məscidlər, məqbərələr və digər ziyarət yerləri misal ola bilər. Zəngin mədəni irsə belə münasibət dünya irsinə qarşı təhlükə yaradır.
Azad edilmiş torpaqlarda Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə hazırda 8 məscidin əsaslı təmiri, bərpası və tikintisi həyata keçirilir. Ağdam Cümə məscidi, Şuşada Yuxarı Gövhər ağa, Aşağı Gövhər ağa, Saatlı məscidləri əsaslı təmir edilir. Şuşa şəhərində yeni məscidin inşasına start verilib. Zəngilan şəhərində, Hadrutda və Daşaltıda məscidlərin yenidən qurulması və tikintisinə başlanıb. Heydər Əliyev Fondunun işğaldan azd edilmiş torpaqlarda milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması istiqamətində həyata keçirdiyi işlər bununla bitmir.
Ermənilər tərəfindən dağıntılara məruz qalmış tarixi-memarlıq komplekslərinin bərpa və konservasiyası, bölgədəki bütün abidələrin aşkar edilərək qeydiyyata alınması üçün arxeoloji axtarış işlərinin aparılması qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir.
Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı rayonların uzun müddət işğal altında saxlanılması nəticəsində həmin ərazilərdə bioloji müxtəlifliyə, o cümlədən flora və fauna növlərinə, xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinə ciddi zərər vurulmuşdur. Ərazilərin yandırılması, su resurslarının çirkləndirilməsi, əhalinin sudan qəsdən məhrum edilməsi, qiymətli ağac növləri ilə zəngin meşələr, eləcə də təbiət abidələri, yeraltı və yerüstü təbii sərvətlərin məqsədli şəkildə talan edilməsi nəticəsində ekoloji tarazlıq pozulmuşdur.
Vətən müharibəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərin su və enerji potensialı kifayət qədər böyükdür. Azərbaycan postmüharibə mərhələsində bu potensialdan maksimum səmərə ilə və ekoloji normaları gözləməklə istifadə etmək niyyətindədir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iyunun 14-də Füzuli rayonundakı Aşağı Köndələnçay su anbarında olublar. Ümumi tutumu 9,5 milyon kubmetr olan bu su mənbəyi 6200 hektar sahəni suvarmağa imkan verirdi. Xatırladaq ki, bu su anbarı Ulu Öndər Heydər Əliyevin göstərişi və təşəbbüsü ilə 1980-ci illərin əvvəllərində inşa edilib. 1993-cü ildə Füzuli rayonu erməni qəsbkarları tərəfindən işğal ediləndən sonra su anbarının Azərbaycan tərəfindən istismarı qeyri-mümkün olub. İşğal zamanı torpaqlarımızda ekoloji terror törədən ermənilər təsərrüfat işlərində suya ciddi ehtiyac olduğu mövsümlərdə suyun qarşısını kəsir, daşqınlar zamanı, yaxud suya ehtiyac olmayan vaxtlarda isə anbarlardan suyu buraxaraq ciddi problemlər yaradırdılar. Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki bütün su ehtiyatları araşdırılır, təhlil edilir. Həmin su mənbələrindən istifadə edilməsi gələcəkdə ölkəmizə böyük üstünlük qazandıracaq.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin müvafiq əmri ilə təsdiq edilmiş “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən 2021-2023-cü illər üzrə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulan işlərə dair Tədbirlər Planı”nda Dövlət Ekoloji Ekspertiza Agentliyinin fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi tapşırılmışdır.
Hazırda bərpa-quruculuq işləri uğurla davam edir. Təbii ki, bu işləri Azərbaycan öz gücü, öz vəsaiti hesabına həyata keçirir. Məqsəd isə işləri mümkün qədər tez başa çatdıraraq, köçkün vətəndaşlarımızı ləyaqətli şəkildə doğma yurdlarına qaytarmaqdır.
Prezident İlham Əliyev 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə Azərbaycan xalqına təbrikində 2022-ci ili “Şuşa İli” elan etdi. Belə bir Sərəncam, əslində, Azərbaycanın tarixən mədəniyyət paytaxtı olan Şuşanın beynəlxalq aləmdə tanıdılması baxımından çox önəmlidir. Prezidentin bu qərarı tarixi, siyasi və mənəvi baxımdan mühüm əhəmiyyətə malikdir və bir neçə strateji hədəfə çatmağa hesablanıb. İlk növbədə məqsəd Qarabağın tarixini dünya ictimaiyyətinə yeni çalarlarla çatdırmaqdır. Bu həm də o deməkdir ki, il ərzində əsas diqqət və resurslar ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı olan Şuşanın bərpasına və yenidən qurulmasına yönəldiləcək. Təbii ki, bütün bunlar imkan verəcək ki, Şuşa və ətraf ərazilərə əhalinin qayıtması üçün bütün lazımi imkanlar yaradılsın və orada normal həyat bərpa edilsin. Bu halda 2022-ci ili Qarabağa qayıdışın önəmli mərhələsinin başlanğıc ili kimi də qəbul edə bilərik.

"We will turn Karabakh into a paradise. All instructions have already been given. Everything is being done, it will be done according to plan, and we will forever live in these lands."
Ilham Aliyev,
President of the Republic of Azerbaijan
It is known that since 1988, up to 20% of Azerbaijan's lands have been occupied as a result of the occupation of Armenian invaders, our ancient settlements, farming system, crop and animal husbandry areas have been destroyed, the flora and fauna of the region as a whole has been threatened with destruction, and the ecological balance has been disturbed. The visits of the Honorable President to the liberated areas and the released videos have confirmed this once again.
The Armenian armed forces, which could not withstand the The Armed Forces of Azerbaijan in the Patriotic War, committed a war crime and showed their character by firing on the civilian population, our cities, regions and villages (Ganja, Barda, Tartar, Mingachevir, etc.). As a result of this aggression, very serious damage was done to our civilian population, state property, infrastructure, and entrepreneurs. In order to assess these damages and compensate them in the future, the President of Azerbaijan signed an order dated November 6, 2020. According to the decree, the State Commission was established. During the past period, the objects were inspected and evaluated with the participation of the affected citizens themselves. According to the assessment carried out by the State Commission, as a result of the aggression of Armenia on the territory of Azerbaijan starting from September 27, 2020, the damage caused to the civilian population, state property and business entities in terms of agricultural equipment, products and animals was calculated and its amount was 1 mln. 281.1 thousand manats have been determined. The information was included in the 2020 report of the Cabinet of Ministers. In total, 1,560 cattle and small cattle, 34 horses, 107 beehives, 6,701 poultry died in 7 regions (Aghdam, Agjabadi, Barda, Tartar, Fuzuli, Jabrayil, Goranboy),14,107 bales of grass were burnt, 31 agricultural equipments were damaged.
Currently, our main task is the implementation of construction and restoration works in our liberated areas. In this regard, the regular visits of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the liberated regions are welcomed by our people with great enthusiasm.
Azerbaijan has started large-scale activities in the direction of the restoration of territories freed from occupation. Serious steps are already being taken in a number of directions, especially in the field of providing the region with energy, building road infrastructure, building railway lines and airports. Of course, the laying of foundations of new facilities during the visits of President Ilham Aliyev to those areas also shows that the works are continuing in order.
The restoration and reconstruction works carried out in Karabakh and East Zangezur in the short period after the end of the Patriotic War, along with all their merits, are confirmation of the strength of our state. Completing the implementation of huge infrastructure projects in a short period of time is the embodiment of the great political will of President Ilham Aliyev, the savior of our lands.
Based on the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated January 4, 2021, the Karabakh Revival Fund was established by Provision of a modern and decent life for sustainable settlement in the territories freed from occupation of the Republic of Azerbaijan, carrying out construction-restoration and improvement works in all areas,as well as to support safe living, efficient functioning and sustainable growth of well-being.
The year 2021 was marked by both the laying of the foundation of the next great projects and the completion of the implemented projects. The opening of the Gulebird Water-Electric Station, 7 semi-stations, the roads to Sugovushan and Talysh, the provision of water and electricity supply to Shusha, the opening of the house-museum of Bulbul, the mausoleum of Molla Panah Vagif, including the bust, the statue of Uzeyir Bey Hajibeyli, the Kharibbulbul and Karabakh hotels showed that , the restoration of our territories freed from occupation is also complex in nature.
The implementation of construction and rehabilitation works in the liberated territories taking into account the main directions and tasks set by the President of the Republic of Azerbaijan, future needs and prospects related to settlement, new challenges and concepts, and for this purpose, the work done by all institutions is coordinated through the Inter-Departmental Center.
Regarding the acts of vandalism committed against our cultural heritage in the occupied territories during the 44-day Patriotic War, as well as rocket attacks on Ganja, Barda and other residential areas, appeals were addressed by the Ministry of Culture to UNESCO and ICESCO, the UN Alliance of Civilizations and the Ministries of Culture of 150 countries.
Relevant reports on the results of the preliminary monitoring carried out to determine the state of cultural heritage in the liberated lands in the post-war period have been sent to UNESCO.
The first mission organized by Azerbaijan to the liberated territories identified 180 cultural objects, including libraries, cultural houses, cultural centers, clubs, museums, children's music schools, and witnessed their complete destruction. Almost all the mosques in the liberated areas were destroyed, some were turned into stables.
In accordance with the Decree No. 1170 of the President of the Republic of Azerbaijan dated October 29, 2020 "On the organization of a temporary special administration in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan", monitoring of monuments and cultural institutions was carried out for the purpose of preliminary inventory and protection of historical objects and culture in the liberated territories of Azerbaijan. During the monitoring of 312 state-registered historical and cultural monuments within the framework of the measures, 106 monuments of historical, architectural and archaeological value that are not state-registered were identified in these areas. Monitoring made it possible to determine the state of the territories where the Republic of Armenia committed illegal actions regarding historical and cultural monuments during the 30-year occupation period. It was determined that mosques, madrassas, and temples were not only destroyed in the territories freed from occupation, but in many cases were used for other purposes. The mausoleums of Panahali Khan (XIX century) and Mehdigulu Khan located in Agdam city were destroyed, and the monuments were seriously damaged by the occupying Armenia. The tomb of Ibrahimkhalil Khan (XIX century) was also completely destroyed. Examples of immovable cultural heritage destroyed by the Armenian armed forces are Islamic religious monuments, that is, mosques, mausoleums and other places of pilgrimage. Such an attitude towards rich cultural heritage poses a threat to world heritage. With the support of the Heydar Aliyev Foundation, major repairs, restoration and construction of 8 mosques are currently being carried out on the liberated lands. Aghdam Juma mosque, Yukhari Govhar agha, Ashaghi Govhar agha, Saatli mosques in Shusha are undergoing major renovation. The construction of a new mosque has been started in the city of Shusha. Reconstruction and construction of mosques in Zangilan city, Hadrut and Dashalti have started. The works carried out by the Heydar Aliyev Foundation in the direction of protecting our national and moral values in the lands freed from occupation do not end there.
Restoration and conservation of historical-architectural complexes destroyed by Armenians, conducting archaeological research to discover and register all monuments in the region are among the main tasks.
As a result of the occupation of Nagorno-Karabakh and its surrounding regions for a long time, biological diversity, including species of flora and fauna, as well as specially protected natural areas have been seriously damaged in those areas. The environmental balance has been disturbed as a result of the burning of territories, pollution of water resources, intentional deprivation of water for the population, forests rich in valuable tree species, as well as natural monuments, underground and surface natural resources.
The water and energy potential of the territories freed from occupation during the Patriotic War is quite large. In the post-war phase, Azerbaijan intends to use this potential with maximum efficiency and in compliance with environmental norms. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Ashagi Kondalanchay reservoir in Fuzuli district on June 14. This water source with a total capacity of 9.5 million cubic meters allowed to irrigate 6200 hectares of land. It should be noted that this reservoir was built in the early 1980s by the instructions and initiative of Great Leader Heydar Aliyev. After Fuzuli region was occupied by Armenian usurpers in 1993, exploitation of the reservoir by Azerbaijan became impossible. During the occupation, the Armenians, who committed ecological terror in our lands, cut off water in the seasons when water was seriously needed for agricultural work, and caused serious problems by releasing water from reservoirs during floods or when there was no need for water. Currently, all water resources in the liberated territories are being investigated and analyzed. The use of those water sources will bring great advantage to our country in the future.
Implementation of a number of measures related to the activities of the State Environmental Expertise Agency in the "Action Plan for the works to be carried out by the Ministry of Ecology and Natural Resources for the years 2021-2023" approved by the relevant order of the Ministry of Ecology and Natural Resources assigned.
At present, restoration and construction works are successfully underway. Of course, Azerbaijan carries out these works at the expense of its own strength and funds. The goal is to complete the work as soon as possible and return our displaced citizens to their native lands in a dignified manner.
President Ilham Aliyev announced 2022 as the "Year of Shusha" in his congratulations to the people of Azerbaijan on the occasion of December 31 - World Azerbaijani Solidarity Day and New Year. Such an Order is, in fact, very important in terms of promoting Shusha, the historical cultural capital of Azerbaijan, in the international world. This decision of the President is of historical, political and moral importance and is calculated to achieve several strategic goals. First of all, the goal is to convey the history of Karabakh to the world community with new shades. This also means that during the year, the main attention and resources will be directed to the restoration and reconstruction of Shusha, the cultural capital of our country. Of course, all this will make it possible to create all the necessary opportunities for the return of the population to Shusha and the surrounding areas and to restore normal life there. In this case, we can consider 2022 as the starting year of the important stage of the return to Karabakh.