Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Kamal Talıbzadə-100” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
15-08-2023
Bu il Əməkdar elm xadimi, professor Kamal Talıbzadənin 100 illik yubileyi qeyd olunur.
Kamal Talıbzadə 1923-cü il avqust ayının 14-də Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Abdulla Şaiqin ailəsində dünyaya gəlmişdir.
O, 1945-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) filologiya fakültəsini bitirmişdir. 1945-ci ildən etibarən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstututunda elmi fəaliyyətə başlamışdır. Kamal Talıbzadə müxtəlif illərdə institutun şöbə müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini, direktor vəzifələrini icra etmişdir. 1948-ci ildə o, aspirantura təhsilini başa vuraraq “Abbas Səhhətin həyat və yaradıcılığı” mövzusunda dissertasiya müdafiə etmiş, 1949-cu ildə filologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsini almışdır. 1972-ci ildə o, professor elmi adı almışdır. Kamal Talıbzadə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (BDU), Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin müəllimi olmuşdur.
Ədəbiyyatşünaslıq elminin bir çox istiqa­mət­lərinin, xüsusilə ədəbi tən­qidin tarixi və nəzəri sahələrinin yaranması və inkişafı Kamal Talıbzadənin adı ilə bağlıdır. Kamal Talıbzadə 1982-ci ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür.
Elmi işindəki müvəffəqiyyətlərinə görə alim “Əməkdə fərqlənməyə gö­rə” medalı, “Şöhrət” orden ilə təltif edilmişdir.
Akademik Kamal Talıbzadə 2006-cı il yanvarın 20-də Ba­kıda vəfat etmiş, Fəxri xiya­banda dəfn edil­mişdir.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Kamal Talıbzadə-100” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, Kamal Talıbzadə haqqında kitab və məqalələr, müəllifi, tərtibçisi və redaktoru olduğu kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər   http://anl.az/el/vsb/Kamal_Talibzade/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

This year, the 100th anniversary of the Honored Scientist, Professor Kamal Talibzadeh is celebrated.
Kamal Talibzadeh was born on August 14, 1923 in the family of Abdulla Shaig, a prominent representative of Azerbaijani literature.
In 1945, he graduated from the Faculty of Philology of Azerbaijan State University (now BSU). Since 1945, he started scientific activity at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of the Azerbaijan Academy of Sciences. Kamal Talibzadeh performed the positions of department head, deputy director for scientific affairs, and director of the institute in different years. In 1948, he completed his post-graduate studies and defended his thesis on "Life and creativity of Abbas Sahhat", in 1949 he received the scientific degree of doctor of philological sciences. In 1972, he received the scientific title of professor. Kemal Talibzade was a teacher of Azerbaijan State University (BSU), Azerbaijan State Pedagogical University.
The emergence and development of many directions of the science of literature, especially the historical and theoretical fields of literary criticism, are connected with the name of Kamal Talibzadeh. In 1982, Kemal Talibzadeh was awarded the honorary title of Honored Scientist.
For his achievements in his scientific work, the scientist was awarded the medal "For distinction in labour" and the Order of Glory.
Academician Kamal Talibzadeh died on January 20, 2006 in Baku and was buried in Alley of Honour.
On the occasion of the anniversary, a virtual exhibition called "Kamal Talibzadeh-100" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. Photos, books and articles about Kamal Talibzadeh, books authored, compiled and edited by him are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Kamal_Talibzade/index.htm.