Milli Kitabxanada “Hüseyn Cavid – 140” adlı elektron daycest virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
21-07-2022
Bu il filosof şair, böyük dramaturq, Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində romantizm ədəbi cərəyanının ən qüdrətli nüma­yəndələrindən biri Hüseyn Cavidin anadan olmasının 140 il­lik yubileyi qeyd edilir.
Milli poeziyamızda fəlsəfi lirikanın təkrarsız nümunələrini yaratmış Hüseyn Cavid mənzum faciələri və tarixi dramları ilə Azərbaycan dramaturgiyasında yeni mərhələ yaradıb. Onun yaradıcılığı Şərqin estetik fikir tarixi və dünya romantizm ənənələri ilə sıx bağlıdır.
Hüseyn Cavid yaradıcılığının tədqiq və təbliği Azərbaycanda dövlətin mədəniyyət siyasətinin ayrılmaz tərkib hissəsidir. Ulu öndər Heydər Əliyev 1982-ci ildə Cavidin nəşinin Sibirdən Bakıya qaytarılmasına nail olmuşdur. Lakin o, bundan sonra da ədibə mənəvi hamiliyini əsirgəməmiş, şairə ikinci bəraətini qazandırmışdır. Daha sonra Naxçıvanda və Bakıda Cavidin Ev Muzeylərinin yaradılması, məqbərəsinin ucaldılması, külliyyatının çap edilməsi, 100, 120 illik yubiley tədbirlərinin keçirilməsi də məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin də hakimiyyəti dövründə Hüseyn Cavid adının uca tutulması, ədibin xatirəsinin daim hörmət və ehtiramla yad edilməsi, Cavid yaradıcılığının dövlət səviyyəsində təbliği sahəsində bir çox işlər görülmüşdür.
“Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 12 yanvar 2004-cü il tarixli sərəncamına əsasən Hüseyn Cavidin əsərləri 5 cilddə latın qrafikası ilə nəşr olunmuşdur. Prezident Cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə Hüseyn Cavidin 125, 130, 135 illik yubileyləri yüksək səviyyədə qeyd olunmuş, Bakıdakı Ev muzeyi tərəfindən Hüseyn Cavidin bir çox əsərləri Azərbaycan dilində və bir çox xarici dillərdə hazırlanaraq nəşr edilmişdir; Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığı barədə materialları əks etdirən 30 cildlik “Cavidşünaslıq” araşdırmalar toplusu ərsəyə gətirilmiş, Ərtoğrol və Turan Cavidlərin həyat və yaradıcılığından bəhs edən kitablar işıq üzü görmüşdür və s.
Görkəmli ədibin 140 illik yubileyi münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən Hüseyn Cavid – 140adlı elektron daycest hazırlanıb.
Təqdim olunan daycestdə (ingilis dilindən tərcümədə “xülasə”, “toplu” mənasını verir) görkəmli dramaturqun həyatı və ədəbi-bədii yaradıcılığından bəhs edən, 2020-2022-ci illərdə ölkə ərazisində müxtəlif dövri nəşrlərdə dərc edilən məqalələr araşdırılmış və seçmə yolu ilə diqqətə çatdırılmışdır. Daycestin hazırlanmasında əsas məqsəd görkəmli ədibin həyatı, bizlərə miras qoyduğu əvəzsiz irsindən bəhs edən məqalələrlə geniş oxucu kütləsini tanış etməkdir. Elektron daycestdə məqalələr illər üzrə, daxildə isə əlifba düzülüşü ilə verilmişdir.
Elektron daycestlə tanış olmaq http://anl.az/down/H.Cavid.pdf istəyənlər linkindən istifadə edə bilərlər.

The electronic digest called "Huseyn Javid - 140" was presented to users in virtual mode in the National Library
21-07-2022
This year marks the 140th anniversary of the birth of Huseyn Javid, a philosopher poet, a great dramatist, one of the most powerful representatives of the romantic literary movement in the history of Azerbaijani literature.
Huseyn Javid, who created unique examples of philosophical lyrics in our national poetry, created a new stage in Azerbaijani drama with his verse tragedies and historical dramas. His work is closely related to the history of Eastern aesthetic ideas and world romantic traditions.
Research and promotion of Huseyn Javid's creativity is an integral part of the state's cultural policy in Azerbaijan. In 1982, the great leader Heydar Aliyev managed to return Javid's tomb from Siberia to Baku. However, he did not spare the spiritual patronage of literature after that, and earned the poet her second acquittal. Later, the creation of Javid's House Museums in Nakhchivan and Baku, the construction of his mausoleum, the printing of his collection, and the holding of 100 and 120-year jubilee events are also connected with the name of the great leader Heydar Aliyev.
During the reign of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, a lot of work was done in the field of raising the name of Huseyn Javid, commemorating the writer's memory with respect and honor, and promoting Javid's creativity at the state level.
According to the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated January 12, 2004 "On the implementation of mass publications in the Azerbaijani language with Latin script", Huseyn Javid's works were published in 5 volumes with Latin script.
The 125th, 130th and 135th anniversaries of Huseyn Javid were celebrated at a high level by the relevant decrees of the President Mr. Ilham Aliyev, and many works of Huseyn Javid were prepared and published in Azerbaijani and many foreign languages by the House Museum in Baku; A 30-volume "Javid studies" collection of studies reflecting materials on Huseyn Javid's life and work was created, books on the life and work of Ertoğrol and Turan Javid etc. were published.
On the occasion of the 140th anniversary of the famous writer, an electronic digest named "Huseyn Javid - 140" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade.
In the presented digest (which means "summary", "collected" in translation from English), articles about the life and literary-artistic work of the prominent dramatist, published in various periodicals in the country in 2020-2022, were examined and brought to attention through selection. The main goal of preparing the Digest is to acquaint a wide readership with articles that talk about the life of a prominent writer and his invaluable legacy. In the electronic digest, articles are listed by year, and internally in alphabetical order.
Those who want to get acquainted with the electronic digest can access the link http://anl.az/down/H.Cavid.pdf