Gənc nəslin mütaliəyə, kitaba və kitabxanalara olan marağının artırılması məqsədilə təşkil edilən ekskursiyaların növbəti iştirakçıları Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun III kurs kursantları olub. Kursantlar kitabxanaya qeydiyyat qaydaları ilə tanışlıqdan sonra Dahi Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən sənədlərin nümayiş olunduğu “Heydər Əliyev” guşəsini ziyarət edib.
Daha sonra gənclər bir əsrlik tarixi olan elm məbədinin fəaliyyəti, iş rejimi, kitab fondu, xidmət proseslərinin mərhələləri haqqında ətraflı məlumatlandırılıb. Onlara əyani şəkildə kataloqda kitab axtarışı və sifarişi prosesi izah edilib. Elektron resurslardan və lokal şəbəkədən istifadənin təşkili bölməsində olarkən kursantlar elektron resurslar və onlardan istifadə qaydaları ilə tanış olub.
Kitabxananın Sərgi zalı, Tələbə gənclər zalı, Nadir kitablar və kitabxana muzeyi ilə tanışlıq zamanı gənclərə burada mühafizə olunan kitablar, qədim və nadir kitablar, miniatür kitab kolleksiyası, eksponatlar haqqında məlumat verilib və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Not nəşrləri və səsyazmaları şöbəsində qorunan səsyazmaları, not əsərləri və digər musiqi ədəbiyyatı gənclərin marağına səbəb olub.
Kursantlara rəhbərlik edən Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun mülki işçisi Məzahir Tahirov təşkilatçılığa görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirib. Sonda isə xatirə şəkli çəkilib.

Cadets of the Heydar Aliyev Military Institute visited the National Library of Azerbaijan
The third course cadets of the Military Institute named after Heydar Aliyev were the next participants of the excursions organized in order to increase the interest of the young generation in reading, books and libraries. After getting acquainted with the rules of registration in the library, the cadets visited the "Heydar Aliyev" corner, where the documents about the life and activities of the Genius Leader Heydar Aliyev are displayed.
Later, the young people were informed in detail about the activities of the temple of science with a century-old history, work regime, book fund, and stages of service processes. The process of searching and ordering books in the catalog was explained to them visually. While in the unit of organizing the use of electronic resources and local network, the trainees got acquainted with electronic resources and their usage rules.
During the introduction to the library's exhibition hall, student youth hall, rare books and library museum, the young people were informed about the books, ancient and rare books, miniature book collection, and exhibits stored here, and their questions were answered. Recordings, sheet music and other musical literature preserved in the sheet music publications and recordings department have aroused the interest of young people.
Mazahir Tahirov, a civilian employee of the Heydar Aliyev Military Institute, who led the cadets, expressed his deep gratitude to the management of the National Library for the organization. At the end, a commemorative photo was taken.