Milli Kitabxanada “Green World Solidarity Year” mövzusunda virtual və ənəvəni kitab sərgilərinin təqdimatı keçirilib
13-11-2024
13 noyabr tarixində Milli Kitabxanada 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası və COP29-la bağlı Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına əsasən Milli Kitabxanada “Green World Solidarity Year” mövzusunda virtual sərginin və ənənəvi kitab sərgisinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2023-cü il 25 dekabr tarixində 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzaladığını, bu gün keçirilən bütün tədbirlərin qayəsinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı olduğunu bildirib. Yaşıl dünya naminə bütün dünya xalqlarının bir araya gələrək həmrəy olduqlarını vurğulayaraq “BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsinin əhəmiyyətindən, iqlim dəyişmələrinin mənfi təsirlərinin azadılmasından, biomüxtəlifliyin qorunmasından, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə olunması haqqında ətraflı bəhs edib. Milli Kitabxananın əsas vəzifəsinin biblioqrafiya kitabları, elektron məlumat bazaları, virtual və ənənəvi kitab sərgiləri hazırlayaraq bu işə dəstək göstərmək olduğunu qeyd edib.
Milli Kitabxanasının Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Ədibə İsmayılova “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” münasibətilə hamını təbrik edib. COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin tarixi bir hadisə olduğunu qeyd edib.
Tədbirin davamında  “İqlim Dəyişikliyi” mövzusuna həsr olunmuş “Green World Solidarity Year” adlı virtual sərginin təqdimatı olub.
Qeyd edək ki, virtual sərgidə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”, COP29 Beynəlxalq Konfransı, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin apardığı uğurlu ekoloji siyasət, yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl inkişaf, ekologiya və davamlı inkişaf, ekologiyanın qorunması və müasir problemləri və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə məqalələr və ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Yasil_dunya_namine/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
“Green World Solidarity Year” Photo album adlı virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_yasilliqlari/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Sonda tədbir iştirakçıları “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr edilmiş geniş kitab sərgisi ilə tanış oldublar.
Ənənəvi kitab sərgisində isə ətraf mühitin mühafizəsi, su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, Xəzər dənizinin ekoloji mühitinin mühafizəsi, tullantıların idarə olunması, atmosfer havasının mühafizəsi, ekoturizmin və akvakulturanın inkişafı, meşə örtüyünün, yaşıllıqların mühafizəsi və artırılması, çirklənmiş ərazilərin bərpası, torpaq ehtiyatlarının münbitliyinin artırılması və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar, fotolar nümayiş olunur.

A presentation of virtual and traditional book exhibitions on the theme "Green World Solidarity Year" has been held at the Azerbaijan National Library
13-11-2024
On November 13, a presentation ceremony for the virtual and traditional book exhibitions on the theme "Green World Solidarity Year" was held at the National Library. This event was organized in accordance with the implementation of the tasks arising from the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan regarding the declaration of 2024 as the "Green World Solidarity Year" and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan's action plan related to COP29.
The event was opened by the Director of the National Library, Professor Karim Tahirov, who noted that the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, signed a decree on December 25, 2023, declaring 2024 as the "Green World Solidarity Year" in Azerbaijan. He emphasized that the purpose of all the events held today is related to the "Green World Solidarity Year". He also highlighted the importance of the 29th session of the UN Framework Convention on Climate Change's Conference of the Parties (COP29) being held in Azerbaijan, discussing the reduction of the negative impacts of climate change, biodiversity conservation and the efficient use of natural resources. He mentioned that one of the main tasks of the National Library is to support this initiative by preparing bibliographies, electronic databases and virtual and traditional book exhibitions.
Deputy Director for Scientific Affairs and Library-Information Service of the National Library of Azerbaijan, PhD in Sciences, Adiba Ismailova, congratulated everyone on the occasion of the "Green World Solidarity Year." She noted that the hosting of a prestigious event like COP29 in Azerbaijan is a historic event.
Following the opening speeches, the "Green World Solidarity Year" virtual exhibition dedicated to the topic of "Climate Change" was presented.
It should be noted that the virtual exhibition features articles and literature in both Azerbaijani and foreign languages on various topics such as the "Green World Solidarity Year," the COP29 International Conference, the successful environmental policy of President Ilham Aliyev, green economy, green development, ecology and sustainable development, protection of ecology and contemporary environmental challenges.
Those interested in exploring the virtual exhibition can visit this link  https://anl.az/el/vsb/Yasil_dunya_namine/index.htm .
Additionally, those wishing to explore the "Green World Solidarity Year" photo album virtual exhibition can use this link  https://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_yasilliqlari/index.htm.
At the end of the event, participants had the opportunity to explore an extensive traditional book exhibition dedicated to the "Green World Solidarity Year."
The traditional exhibition displayed books and photographs in both Azerbaijani and foreign languages on various topics such as environmental protection, efficient use of water resources, conservation of the Caspian Sea's ecological environment, waste management, atmospheric air protection, the development of ecotourism and aquaculture, protection and expansion of forest cover and greenery, rehabilitation of polluted areas, improving soil fertility and more.