Milli Kitabxanada “Green World Solidarity Year” mövzusunda virtual və ənəvəni kitab sərgilərinin təqdimatı keçirilib
13-11-2024
13 noyabr tarixində Milli Kitabxanada 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası və COP29-la bağlı Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına əsasən Milli Kitabxanada “Green World Solidarity Year” mövzusunda virtual sərginin və ənənəvi kitab sərgisinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2023-cü il 25 dekabr tarixində 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzaladığını, bu gün keçirilən bütün tədbirlərin qayəsinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı olduğunu bildirib. Yaşıl dünya naminə bütün dünya xalqlarının bir araya gələrək həmrəy olduqlarını vurğulayaraq “BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsinin əhəmiyyətindən, iqlim dəyişmələrinin mənfi təsirlərinin azadılmasından, biomüxtəlifliyin qorunmasından, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə olunması haqqında ətraflı bəhs edib. Milli Kitabxananın əsas vəzifəsinin biblioqrafiya kitabları, elektron məlumat bazaları, virtual və ənənəvi kitab sərgiləri hazırlayaraq bu işə dəstək göstərmək olduğunu qeyd edib.
Milli Kitabxanasının Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Ədibə İsmayılova “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” münasibətilə hamını təbrik edib. COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin tarixi bir hadisə olduğunu qeyd edib.
Tədbirin davamında  “İqlim Dəyişikliyi” mövzusuna həsr olunmuş “Green World Solidarity Year” adlı virtual sərginin təqdimatı olub.
Qeyd edək ki, virtual sərgidə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”, COP29 Beynəlxalq Konfransı, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin apardığı uğurlu ekoloji siyasət, yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl inkişaf, ekologiya və davamlı inkişaf, ekologiyanın qorunması və müasir problemləri və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə məqalələr və ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Yasil_dunya_namine/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
“Green World Solidarity Year” Photo album adlı virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_yasilliqlari/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Sonda tədbir iştirakçıları “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr edilmiş geniş kitab sərgisi ilə tanış oldublar.
Ənənəvi kitab sərgisində isə ətraf mühitin mühafizəsi, su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, Xəzər dənizinin ekoloji mühitinin mühafizəsi, tullantıların idarə olunması, atmosfer havasının mühafizəsi, ekoturizmin və akvakulturanın inkişafı, meşə örtüyünün, yaşıllıqların mühafizəsi və artırılması, çirklənmiş ərazilərin bərpası, torpaq ehtiyatlarının münbitliyinin artırılması və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar, fotolar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке состоялась презентация электронной базы данных под названием «Green World Solidarity Year» и одноименной традиционной книжной выставки
13-11-2024
13 ноября в связи с выполнением задач, вытекающих из Распоряжения Президента Азербайджанской Республики об объявлении 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» и в соответствии с планом мероприятий Министерства культуры Азербайджанской Республики, принятых в связи с COP29, в Национальной библиотеке Азербайджана состоялась презентация электронной базы данных под названием «Green World Solidarity Year» и одноименной традиционной книжной выставки.
Мероприятие открыл директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, сообщив, что 25 декабря 2023 года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал Распоряжение «Об объявлении 2024 года в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира». Он отметил, что все мероприятия, проводимые в стране в настоящий момент, посвящены этой теме. Директор подчеркнул, что народы всего мира объединяются во имя зеленого мира, и подробно рассказал о значении проведения 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29) в Азербайджане, а также о мерах по снижению негативных последствий изменения климата, охране биологического разнообразия и эффективному использованию природных ресурсов. Было отмечено, что основной задачей Национальной библиотеки является поддержка этих инициатив путем создания библиографий, электронных баз данных, а также организации виртуальных и традиционных книжных выставок.
В своем выступлении заместитель директора по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию Национальной библиотеки, доктор философии по истории Адиба Исмайлова поздравила всех по случаю «Года солидарности во имя зеленого мира». Она отметила, что проведение в Азербайджане столь престижного мероприятия, как COP29, является историческим событием.
В продолжение мероприятия состоялась презентация виртуальной выставки под названием «Green World Solidarity Year», посвященной теме «Изменение климата».
На виртуальной выставке представлены книги и статьи на следующие темы: «Год солидарности во имя зеленого мира», Международная конференция COP29, успешная экологическая политика Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, зеленая экономика, зеленое развитие, экология и устойчивое развитие, охрана окружающей среды и ее современные проблемы. Отметим, что материалы на выставке представлены на азербайджанском и иностранных языках.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой «Green World Solidarity Year» могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Yasil_dunya_namine/index.htm.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой «Green World Solidarity Year» Photo album могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_yasilliqlari/index.htm.
В завершение участники мероприятия ознакомились с масштабной книжной выставкой, посвященной «Году солидарности во имя зеленого мира».
На традиционной выставке демонстрируются книги на азербайджанском и иностранных языках, касающиеся охраны окружающей среды, рационального использования водных ресурсов, охраны экологической среды Каспийского моря, управления отходами, защиты атмосферного воздуха, развития экотуризма и аквакультуры, защиты и увеличения лесного покрова, восстановления загрязненных территорий, повышения плодородия земельных ресурсов и тд.