26 yanvar tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə XX əsr Azərbaycan elminin, ədəbiyyatının, təhsilinin inkişafında misilsiz xidmətlər göstərmiş görkəmli yazıçı, böyük alim və pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin “Füzuli sənətkarlığı” əsərinin Erqon-Nomos nəşriyyatının “Biblioteca Academica-Şərqşünaslıq sahəsində seçilmiş nəşrlər” seriyasından alman dilində nəşrinin təqdimat mərasimi keçirilib. Təqdimat mərasimində ADA universitetin rektoru Hafiz Paşayev, kitabın tərcüməçisi, Almaniyanın Giesen Universitetinin dosenti, şərqşünas-alim Mixael Raynhard Hess, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Adil Kərimli, tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru, prof. Kərim Tahirov istedadlı və orijinal yaradıcılıq üslubu olan Mir Cəlal Paşayevin Azərbaycan ədəbiyyatına yeni nəfəs gətirdiyini, çağdaş Azərbaycan tarixində ədəbiyyatşünas-nəzəriyyəçi alim kimi də müstəsna və özünəməxsus yer tutduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Mir Cəlal Paşayev 1940-cı ildə “Füzulinin poetik xüsusiyyətləri” əsərinə görə filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb, 1958-ci ildə bu mövzuya yenidən müraciət edərək “Füzuli sənətkarlığı” adlı monoqrafiyasını nəşr etdirib, əsər sonralar latın qrafikası ilə 1994, 2007, 2018-ci illərdə təkrar nəşr olunub.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ədəbiyyatının əsas yaradıcılarından biri olan Mir Cəlal Paşayevin həm böyük alim, həm böyük pedaqoq, həm də böyük yazıçı kimi zəngin və çoxcəhətli fəaliyyətindən danışıb, Füzuli yaradıcılığının əsərdəki geniş təhlil ustalığı haqqında ətraflı bəhs edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva dünən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncamın imzalanması ilə bugünkü tədbirin üst-üstə düşməsini əlamətdar hesab edib, Füzuli yaradıcılığının ideya-mövzu və bədii-estetik cəhətlərinin dərindən araşdırıldığı bu əsərin Füzuli irsinin fərqli istiqamətlərdən öyrənilməsində mühüm önəm daşıdığını söyləyib.
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli günün simvolik olduğunu vurğulayaraq, elm yolunda ona işıq tutan, yol göstərən müəllimi Mir Cəlal Paşayevin “Füzuli sənətkarlığı” əsərinin elmi əhəmiyyətinə, qiymətli cəhətlərinə toxunaraq, XX əsr dünya Füzulişünaslığında Mir Cəlal müəllimin öz kürsüsü, öz yeri olduğunu bildirib, Füzuli dühasını dərindən açan bu əsərlə onun Füzulişünaslığın daşlı-kəsəkli yollarında Füzuli adına layiq əsər yaratdığını vurğulayıb.
AMEA-nın müxbir üzvü, BDU-nun professoru Təhsin Mütəllimov Mir Cəlal müəllimin əsərlərini bizlər üçün misilsiz yadigar adlandırıb, onun Füzulini dərindən bildiyini, buna görə də Füzulinin yaradıcılığını gözəl şəkildə açdığını söyləyib, Mir Cəlal Paşayevin həm tədqiqatçı, həm ustad-müəllim, həm də yazıçı kimi məktəb yaratdığını diqqətə çatdırıb.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, Əməkdar elm xadimi, prof. Qəzənfər Paşayev Mir Cəlal Paşayevin fitri istedada malik olduğunu, kitabın həmçinin İraqda da çap olunacağını qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin idarə rəisi, dr. Rizvan Nəbiyev kitabın Almaniya və bir çox Avropa ölkələrində sürətlə yayıldığını, artıq bir çox universitet kitabxanalarının kataloqlarına daxil edildiyini, biblioqrafiyalara salındığını söyləyib, tərcüməçi-tədqiqatçıya Azərbaycan mədəniyyəti və ədəbiyyatının təbliğindəki xidmətlərinə görə təşəkkürünü bildirib.
Kitabın tərcüməçisi, Almaniyanın Giesen Universitetinin dosenti, şərqşünas-alim Mixael Raynhard Hess kitaba yazdığı “Giriş sözü”ndə həm Füzuli, həm də Mir Cəlal dövrünün ədəbi və tarixi-siyasi mühitinin elmi-tənqidi təhlilindən danışaraq, Füzuli dühasına Mir Cəlal Paşayevin bu əsəri vasitəsilə daha rahat daxil ola bildiyimizi, Füzuli və Mir Cəlal yaradıcılığının əksi olan bu əsərdə sənətlə elmin kəsişdiyini söyləyib, kitabın ərsəyə gəlməsinə görə onun təşəbbüskarı olan hörmətli Hafiz Paşayevə və tədbirin təşkilinə görə Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxanaya minnətdarlığını bildirib, Füzulinin “Yetməzmi” adlı qəzəlini səsləndirib.
ADA universitetin rektoru, prof. Hafiz Paşayev əsərin yazılma tarixi haqqında Mir Cəlal müəllimin xatirələrindən danışıb, kitabın tərcüməçisi dr. Mixael Raynhard Hessə, tədbirin təşkilinə görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə və bütün qonaqlara təşəkkürünü bildirib.
Sonda XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, ədəbiyyatşünas-alim, professor Mir Cəlal haqqında Milli Kitabxananın hazırladığı Elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.

Состоялась презентация изданной на немецком языке книги выдающегося писателя, великого учёного и педагога Мир Джалала Пашаева «Мастерство Физули»
26-01-2024
26 января в Национальной библиотеке Азербайджана состоялась презентация книги выдающегося представителя национальной художественно-литературной мысли ХХ века Мир Джалала Пашаева «Мастерство Физули», напечатанной на немецком языке издательством Германии Эргон-Номос в числе избранных изданий в области востоковедения (Bibliotheca Academica). Мир Джалал Пашаев – выдающийся писатель, великий ученый и педагог, которому принадлежат неоценимые заслуги в развитии азербайджанской науки, литературы и образования.
Отметим, что организаторами мероприятия выступили Министерство культуры Азербайджанской Республики и Национальная библиотека.
В мероприятии приняли участие ректор Университета ADA Хафиз Пашаев, переводчик книги, доцент немецкого Гисенского университета, учёный-востоковед Михаэль Рейнхард Гесс, министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли, а также другие известные деятели науки и культуры.
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей. Он отметил, что  Мир Джалал Пашаев занимает исключительное и уникальное место в современной истории Азербайджана как литературовед-теоретик, его талантливый и оригинальный творческий стиль вдохнул новую жизнь в азербайджанскую литературу. Директор подчеркнул, что в 1940 году за работу «Особенности поэзии Физули» Мир Джалал Пашаев получил ученую степень кандидата филологических наук, а в 1958 году, вновь обратившись к этой теме, опубликовал монографию под названием «Мастерство Физули», которая в 1994, 2007, 2018 годах была переиздана на латинской графике.
В своем выступлении президент Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА) академик Иса Габиббейли рассказал о богатой и многогранной деятельности одного из основных лиц в азербайджанской литературе Мир Джалала Пашаева, как великого ученого, педагога и писателя, подробно остановился на искусности проведенного в труде широкого анализа творчества Физули.
Директор Института востоковедения имени академика Зии Буниятова академик Говхар Бахшалиева назвала знаменательным совпадение сегодняшнего мероприятия с подписанным накануне Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым Распоряжением о проведении 530-летнего юбилея гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули. Она отметила, что труд Мир Джалала Пашаева, в котором глубоко исследованы идейно-тематические и художественно-эстетические аспекты творчества Физули, имеет важное значение для разностороннего изучения наследия Физули.
Директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли подчеркнул символичность этого дня, затронув научную значимость, ценность труда своего учителя Мир Джалала Пашаева «Мастерство Физули», который пролил свет на путь науки и задал ей направление. Он также добавил, что Мир Джалал Пашаев занимает почетное место в мировом физуливедении ХХ века. Глубоко раскрыв гениальность Физули, он на тернистом пути физуливедения создал труд, достойный имени поэта.
В своем выступлении член-корреспондент НАНА, профессор БГУ Тахсин Муталлимов отметив, что, будучи знатоком творчества Физули, выдающийся литератор прекрасно раскрыл творчество поэта, назвал труды Мир Джалал Пашаева уникальной реликвией. Т.Муталлибов довел до внимания, что исследователь, педагог и писатель Мир Джалал Пашаев оставил после себя целую школу.
Заведующий отделом Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, заслуженный деятель науки, профессор Газанфар Пашаев отметил, что книга обладателя врожденного таланта Мир Джалала Пашаева будет также издана в Ираке.
Начальник управления Министерства иностранных дел Ризван Набиев, сказав, что книга быстро разошлась в Германии и многих других европейских странах и уже включена в каталоги многих университетских библиотек и библиографии. Он выразил благодарность исследователю-переводчику за заслуги в деле пропаганды азербайджанской культуры и литературы.
Переводчик книги, доцент Гиссенского университета Германии, ученый-востоковед Михаэль Рейнхард Гесс отметил, что в своем предисловии к книге он провел научно-критический анализ литературной и историко-политической среды периода Физули и Мир Джалала. Он подчеркнул, что благодаря этому труду Мир Джалала Пашаева гениальность Физули стала более доступной для нас и что в этом труде, являющемся отражением творчества Физули и Мир Джалала, переплетаются творчество и наука. М Рейнхард поблагодарил уважаемого Хафиза Пашаева, ставшего инициатором создания книги, а также Министерство культуры и Национальную библиотеку за организацию данного мероприятия. В завершении своего выступления он также прочитал газель Физули под названием «Йетмезми».
Ректор Университета АДА профессор Хафиз Пашаев, ссылаясь на воспоминания Мир Джалала Пашаева, рассказал об истории написания труда, поблагодарил переводчика книги Михаэля Рейнхарда Гесса, организаторов мероприятия и всех гостей в том числе.
В заключение состоялась презентация электронной базы данных, подготовленной Национальной библиотекой о выдающемся представителе азербайджанской литературы XX века, ученом-литературоведе, профессоре Мир Джалале Пашаеве.