26 yanvar tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə XX əsr Azərbaycan elminin, ədəbiyyatının, təhsilinin inkişafında misilsiz xidmətlər göstərmiş görkəmli yazıçı, böyük alim və pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin “Füzuli sənətkarlığı” əsərinin Erqon-Nomos nəşriyyatının “Biblioteca Academica-Şərqşünaslıq sahəsində seçilmiş nəşrlər” seriyasından alman dilində nəşrinin təqdimat mərasimi keçirilib. Təqdimat mərasimində ADA universitetin rektoru Hafiz Paşayev, kitabın tərcüməçisi, Almaniyanın Giesen Universitetinin dosenti, şərqşünas-alim Mixael Raynhard Hess, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Adil Kərimli, tanınmış elm və mədəniyyət xadimləri iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru, prof. Kərim Tahirov istedadlı və orijinal yaradıcılıq üslubu olan Mir Cəlal Paşayevin Azərbaycan ədəbiyyatına yeni nəfəs gətirdiyini, çağdaş Azərbaycan tarixində ədəbiyyatşünas-nəzəriyyəçi alim kimi də müstəsna və özünəməxsus yer tutduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Mir Cəlal Paşayev 1940-cı ildə “Füzulinin poetik xüsusiyyətləri” əsərinə görə filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb, 1958-ci ildə bu mövzuya yenidən müraciət edərək “Füzuli sənətkarlığı” adlı monoqrafiyasını nəşr etdirib, əsər sonralar latın qrafikası ilə 1994, 2007, 2018-ci illərdə təkrar nəşr olunub.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ədəbiyyatının əsas yaradıcılarından biri olan Mir Cəlal Paşayevin həm böyük alim, həm böyük pedaqoq, həm də böyük yazıçı kimi zəngin və çoxcəhətli fəaliyyətindən danışıb, Füzuli yaradıcılığının əsərdəki geniş təhlil ustalığı haqqında ətraflı bəhs edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun baş direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva dünən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncamın imzalanması ilə bugünkü tədbirin üst-üstə düşməsini əlamətdar hesab edib, Füzuli yaradıcılığının ideya-mövzu və bədii-estetik cəhətlərinin dərindən araşdırıldığı bu əsərin Füzuli irsinin fərqli istiqamətlərdən öyrənilməsində mühüm önəm daşıdığını söyləyib.
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli günün simvolik olduğunu vurğulayaraq, elm yolunda ona işıq tutan, yol göstərən müəllimi Mir Cəlal Paşayevin “Füzuli sənətkarlığı” əsərinin elmi əhəmiyyətinə, qiymətli cəhətlərinə toxunaraq, XX əsr dünya Füzulişünaslığında Mir Cəlal müəllimin öz kürsüsü, öz yeri olduğunu bildirib, Füzuli dühasını dərindən açan bu əsərlə onun Füzulişünaslığın daşlı-kəsəkli yollarında Füzuli adına layiq əsər yaratdığını vurğulayıb.
AMEA-nın müxbir üzvü, BDU-nun professoru Təhsin Mütəllimov Mir Cəlal müəllimin əsərlərini bizlər üçün misilsiz yadigar adlandırıb, onun Füzulini dərindən bildiyini, buna görə də Füzulinin yaradıcılığını gözəl şəkildə açdığını söyləyib, Mir Cəlal Paşayevin həm tədqiqatçı, həm ustad-müəllim, həm də yazıçı kimi məktəb yaratdığını diqqətə çatdırıb.
AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, Əməkdar elm xadimi, prof. Qəzənfər Paşayev Mir Cəlal Paşayevin fitri istedada malik olduğunu, kitabın həmçinin İraqda da çap olunacağını qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin idarə rəisi, dr. Rizvan Nəbiyev kitabın Almaniya və bir çox Avropa ölkələrində sürətlə yayıldığını, artıq bir çox universitet kitabxanalarının kataloqlarına daxil edildiyini, biblioqrafiyalara salındığını söyləyib, tərcüməçi-tədqiqatçıya Azərbaycan mədəniyyəti və ədəbiyyatının təbliğindəki xidmətlərinə görə təşəkkürünü bildirib.
Kitabın tərcüməçisi, Almaniyanın Giesen Universitetinin dosenti, şərqşünas-alim Mixael Raynhard Hess kitaba yazdığı “Giriş sözü”ndə həm Füzuli, həm də Mir Cəlal dövrünün ədəbi və tarixi-siyasi mühitinin elmi-tənqidi təhlilindən danışaraq, Füzuli dühasına Mir Cəlal Paşayevin bu əsəri vasitəsilə daha rahat daxil ola bildiyimizi, Füzuli və Mir Cəlal yaradıcılığının əksi olan bu əsərdə sənətlə elmin kəsişdiyini söyləyib, kitabın ərsəyə gəlməsinə görə onun təşəbbüskarı olan hörmətli Hafiz Paşayevə və tədbirin təşkilinə görə Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxanaya minnətdarlığını bildirib, Füzulinin “Yetməzmi” adlı qəzəlini səsləndirib.
ADA universitetin rektoru, prof. Hafiz Paşayev əsərin yazılma tarixi haqqında Mir Cəlal müəllimin xatirələrindən danışıb, kitabın tərcüməçisi dr. Mixael Raynhard Hessə, tədbirin təşkilinə görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə və bütün qonaqlara təşəkkürünü bildirib.
Sonda XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, ədəbiyyatşünas-alim, professor Mir Cəlal haqqında Milli Kitabxananın hazırladığı Elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.

The presentation ceremony of the publication of the famous writer, great scientist and pedagogue Mir Jalal Pashayev's "Fuzuli's Mastery" in german language was held.
26-01-2024
On January 26, in the National Library of Azerbaijan, under the joint organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library, the book " Fuzuli's Mastery " by Mir Jalal Pashayev, a prominent writer, great scientist and pedagogue, who rendered unparalleled services in the development of 20th century Azerbaijani science, literature, and education, was published by "Biblioteca Academica" of Ergon-Nomos publishing house. The presentation ceremony of the publication in German from the series "Selected Publications in the Field of Oriental Studies" was held. The rector of ADA University Hafiz Pashayev, translator of the book, assistant professor of Germany's Giesen University, orientalist-scientist Michael Reinhard Hess, Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Adil Karimli, well-known figures of science and culture took part in the presentation ceremony.
The director of the National Library opened the event by greeting the guests, prof. Karim Tahirov said that Mir Jalal Pashayev, who has a talented and original creative style, brought a new breath to Azerbaijani literature, and occupied an exceptional and unique place in the history of contemporary Azerbaijan as a literary critic and theoretician. He noted that in 1940, Mir Jalal Pashayev received the degree of candidate of philological sciences for the work "Poetic features of Fuzuli", and in 1958 he again addressed this topic and published his monograph " Fuzuli's Mastery ", the work was later published in Latin script in 1994. It was republished in 2007, 2018.
Academician Isa Habibbayli, president of ANAS, spoke about the rich and multifaceted activity of Mir Jalal Pashayev, one of the main creators of Azerbaijani literature, as a great scientist, a great pedagogue, and a great writer, and spoke in detail about the mastery of extensive analysis of Fuzuli's work.
The vice-president of ANAS, the general director of the Institute of Oriental Studies named after Academician Ziya Bunyadov, academician Govhar Bakhshaliyeva considered the coincidence of today's event with the signing of the Order on the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli yesterday by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev , said that this work, in which the idea-theme and artistic-aesthetic aspects of Fuzuli's creativity are deeply explored, is of great importance in the study of Fuzuli's heritage from different directions.
Academician Teymur Karimli, director of the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS, emphasized the symbolic nature of the day, and touched upon the scientific significance and valuable aspects of his teacher Mir Jalal Pashayev's work " Fuzuli's Mastery ", which shed light and guided him on the path of science said that it has its own place, and emphasized that with this work, which deeply reveals Fuzuli's genius, he has created a work worthy of the name of Fuzuli on the stony paths of Fuzuli studies.
Corresponding member of ANAS, professor of BSU, Tahsin Mutallimov called Mir Jalal's works an incomparable souvenir for us, he said that he knew Fuzuli deeply, therefore he opened Fuzuli's creativity beautifully, Mir Jalal Pashayev was both a researcher, master-teacher, and He pointed out that he created a school as a writer.
Department head of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, Honored Scientist, prof. He noted that Gazanfar Pashayev has an innate talent and that the book will also be published in Iraq.
Head of Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, dr. Rizvan Nabiyev said that the book is spreading rapidly in Germany and many European countries, it has already been included in the catalogs of many university libraries and bibliographies, and thanked the translator-researcher for his services in the promotion of Azerbaijani culture and literature.
The translator of the book, assistant professor of the University of Giesen, Germany, orientalist-scientist Michael Reinhard Hess, in his "Introduction" to the book, spoke about the scientific and critical analysis of the literary and historical-political environment of both Fuzuli and Mir Jalal's era, and through this work of Mir Jalal Pashayev, he paid more attention to Fuzuli's genius. he said that we were able to enter easily, that art and science intersect in this work, which is a reflection of Fuzuli and Mir Jalal's creativity, he expressed his gratitude to respected Hafiz Pashayev, who was the initiator of the book, and to the Ministry of Culture and the National Library for organizing the event, and played Fuzuli's ghazal "Yetməzmi (Is it not enough)".
Rector of ADA University, prof. Hafiz Pashayev spoke about the date of writing of the work from the memories of teacher Mir Jalal, the translator of the book, dr. Michael thanked Reinhard Hess, the management of the National Library and all the guests for organizing the event.
At the end, there was a presentation of the electronic database prepared by the National Library about the outstanding representative of 20th century Azerbaijani literature, literary critic-scientist, professor Mir Jalal.