Gəncə şəhərində kitabxana əməkdaşları üçün təlim keçirilib
Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin (MEMİM) təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Mədəniyyət rüzgarı” tədbirlər proqramı çərçivəsində Gəncədə Azərbaycan Milli Kitabxanasının və Gəncə-Daşkəsən Regional Mədəniyyət İdarəsinin dəstəyi ilə şəhər və ətraf rayonlarda yerləşən kitabxanaların əməkdaşları üçün təlim təşkil olunub.
Gəncə şəhəri ilə yanaşı, Naftalan şəhər, Daşkəsən, Goranboy, Göygöl və Samux rayonlarında fəaliyyət göstərən kitabxanaların əməkdaşlarının qatıldığı təlimdə MEMİM-in direktoru vəzifəsini icra edən sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Hümbətov və Gəncə-Daşkəsən Regional Mədəniyyət İdarəsinin əməkdaşı Tacir Qurbanov çıxış edərək, kitabxana sahəsində çalışanların peşəkar inkişafına töhfə vermək, onların müasir kitabxana idarəçiliyi və rəqəmsal resursların əlçatanlığını, region kitabxanalarında müasir proqramların tətbiqini təmin etmək məqsədilə bu kimi təlimlərə ehtiyac olduğunu vurğulayıblar.
Daha sonra Azərbaycan Milli Kitabxanasının şöbə müdirləri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Koçak və Sevinc Əfəndiyeva “İnnovativ metodlar və informasiya texnologiyalarının kitabxana işinə tətbiqi” və “KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İdarəetmə Sisteminin kitabxanalarda tətbiqi” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər.
Sonda mövzular ətrafında fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılaraq təlim iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

В рамках программы мероприятий «Mədəniyyət rüzgarı», организованной Научно-методическим и квалификационным центром Министерства культуры (МЕМИМ — от оригинала на азербайджанском языке) при поддержке Национальной библиотеки Азербайджана и Гянджа-Дашкесанского регионального управления культуры был проведен тренинг для сотрудников библиотек, расположенных в Гяндже и прилегающих районах.
В тренинге, помимо сотрудников библиотеки города Гянджа, приняли участие представители библиотек из городов Нафталан, а также из районов Дашкесан, Геранбой, Гёйгёль и Самух. В ходе мероприятия выступили исполняющий обязанности директора МЕМИМ, доктор философии в области искусствоведения Вугар Гумбатов и сотрудник Гянджа-Дашкесанского регионального управления культуры Таджир Гурбанов. Они подчеркнули важность таких тренингов для профессионального роста библиотечных работников, обеспечения доступа к современным методам библиотечного управления и цифровым ресурсам, а также для внедрения современных программ в региональных библиотеках.
Затем с презентациями по темам «Инновационные методы и применение информационных технологий в библиотечном деле» и «Применение автоматизированной системы управления библиотеками KOHA» выступили заведующие отделами Национальной библиотеки Азербайджана, доктор философии по истории Айгюн Кочак и Севинж Эфендиева.
В заключение состоялась дискуссия, в ходе которой участники тренинга обменялись мнениями и задали интересующие их вопросы.