Füzulinin işğaldan azad edilməsindən 1 il ötür. Keçən il Azərbaycan Ordusunun sentyabrın 27-də başladığı əks-hücum nəticəsində aparılan uğurlu döyüş əməliyyatları ilə oktyabrın 17-də Füzuli tam olaraq erməni işğalından azad olundu.
Füzuli Qarabağ dağ silsiləsinin cənub-şərq ətəklərindən Araz çayına qədər mailli düzənlik sahələri əhatə edir. O, Cəbrayıl, Xocavənd, Ağcabədi, Beyləqan rayonları və Araz çayı boyunca İranla həmsərhəddir.
Bu tarixi gün münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Füzuli – İşğaldan azad olundu!” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Fuzuli/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «Физули освобожден от оккупации!»
Октябрь 17 2021
Исполняется год со дня освобождения города Физули от оккупации. В результате успешной контратаки Азербайджанской армии, начавшейся 27 сентября, 17 октября город Физули был полностью освобожден от армянской оккупации.
Физули охватывает пологие равнины и низменности Карабахского хребта от юго-восточных предгорий до реки Араз. Он граничит с Ираном по Джебраильскому, Ходжавендскому, Агджабединскому, Бейлаганскому районам и по реке Араз.
По случаю этого исторического дня сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «Физули освобожден от оккупации!». На виртуальной выставке представлены книги, статьи и фотоматериалы по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Fuzuli/index.htm.