Milli Kitabxanada “Ərtоğrul Cavid -105” və “Professor Alxan Bayramoğlu - 70” adlı ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub
22-10-2024
Azərbaycan ədəbiyyatının böyük nümayəndəsi Hüseyn Cavidin nakam övladı, parlaq istedad sahibi Ərtoğrul Cavid 22 oktyabr 1919-cu ildə Bakı şəhərində anadan olub. O, 1940-cı ildə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə bitirərək, 1941-42-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında böyük Üzeyir Hacıbəyovun sinfində musiqi təhsilini davam etdirib. Sovet rejiminin repressiya qurbanlarından birinə çevrilən Hüseyn Caviddən sonra "vətən xaininin oğlu” kimi qara ləkəli bir damğanı çiyinlərində daşımağa məcbur edilən Ərtoğrul Cavid 24 illik qısa, lakin mənalı bir ömür yaşayıb. Ərtoğrul Cavidin Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatının, xalq mahnılarımızın və milli oyun havalarımızın tədqiq olunmasında, toplanmasında, eyni zamanda nota köçürülməsində böyük xidmətləri var.
Nota köçürdüyü 200-dən çox el havaları, mətnləri, yazıya aldığı çoxsaylı dastan və nağıllar, fortepiano üçün “Sonatina”, prelüdlər, miniatürlər, pyeslər, musiqi lövhələri, skripka və fortepiano üçün  “Poema”, “Cəbhədən məktub” simfonik balladası, nəfəsli orkestr üçün marşlar, klassiklərimizin sözlərinə mahnı və romanslar, instrumental və kamera əsərləri, tamamlanmamış “Şeyx Sənan”, “Məhsəti” operaları istedadlı bəstəkar Ərtoğrul Cavidin kiçik yaradıcı ömrünün həm məzmun, həm də forma baxımından böyük dəyərli əsərləridir.
Azərbaycanlı filoloq alim, filologiya elmləri doktoru, professor Alxan Bayramoğlu 22 oktyabr 1954-cü ildə Qazax rayonunun Birinci Şıxlı kəndində anadan olub. 1977-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun filologiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Alxan Bayramoğlu gənclik illərindən başlayaraq fəal, işgüzar və fədakar ziyalı kimi tanınıb, elmi-mədəni tədbirlərdə, konfrans və simpoziumlarda, ictimai işlərdə fəal iştirak edib, mənsub olduğu kollektivin dərin hörmətini qazanıb.
1986-ci ildə “M.Ə.Sabir və ictimai-ədəbi mühit (elmi tərcümeyi-hal məsələləri)” mövzusunda fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasını, 1998-ci ildə “Şamaxı ədəbi mühiti (XIX əsrin ortalarından mart 1918-ci ilə qədər)” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafıə edib. Bu dissertasiya ilə o, Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında ədəbiyyatın regional aspektdə tədqiqinin əsasını qoyub.
“Şamaxı ədəbi mühiti (XIX əsrin ortalarından mart 1918-ci ilə qədər)”,  “M.Ə.Sabir (qısa tərcümeyi-hal)” və “Mirzə Ələkbər Sabir (həyatı və əsərləri)”, “Qafqaz imdadına çatan türkün könül nəğmələri”, “Azərbaycan Demokratik Respublikası dövründə ədəbiyyat”, “Hüququnu dərk edən kəslər” və s. monoqrafıyaların müəllifidir.
Alxan Bayramoğlu  elmi fəaliyyətlə yanaşı, tədris sahəsində də çalışır. O, Bakı Dövlət Universitetinin professorudur. Bu sahədə fənn proqramları və dərs vəsaitlərinin müəllifidir.
Sərgidə Ərtoğrol Cavidin musiqi notları, həyatı və bədii yaradıcılığını əks etdirən Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar və dövri mətbuatda çap olunan məqalələr, ədəbiyyatşünas-alim Alxan Bayramoğlunun isə müəllifi olduğu əsərləri, tərcümələri, redaktor, ön söz, rəyçi olduğu, haqqında yazılmış kitablar və dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлены традиционные книжные выставки под названиями «Эртогрул Джавид – 105» и «Профессор Алхан Байрамоглу – 70»
22-10-2024
Сын выдающегося представителя азербайджанской литературы Гусейна Джавида – Эртогрул Джавид, родился 22 октября 1919 года в городе Баку. В 1940 году с отличием окончил Азербайджанский педагогический институт, а в 1941-1942 годах получил музыкальное образование в классе великого композитора Узеира Гаджибекова в Азербайджанской государственной консерватории. После Гусейна Джавида, ставшего одной из жертв репрессий советской власти, Эртогрул Джавид, вынужденный нести клеймо «сына предателя Родины», прожил короткую, но содержательную жизнь – всего 24 года. Эртогрул Джавид имеет большие заслуги в исследовании, сборе и одновременном переложении на ноты азербайджанского устного народного творчества, народных песен и национальных танцевальных мелодий.
Более 200 народных мелодий, переложенные им на ноты, множество эпосов и сказок, «Сонатина» для фортепиано, прелюдии, миниатюры, пьесы, «Поэма» для скрипки и фортепиано, симфоническая баллада «Письмо с фронта», марши для духового оркестра, песни и романсы на слова наших классиков, инструментальные и камерные произведения, незавершенные оперы «Шейх Санан» и «Мехсети» — все это творения талантливого композитора Эртогрула Джавида, которые являются ценными как по содержанию, так и по форме в его короткой творческой жизни.
Видный ученый-филолог, доктор филологических наук, профессор Алхан Байрамоглу родился 22 октября 1954 года в селе Биринджи Шихлы Газахского района. В 1977 году с отличием окончил филологический факультет Азербайджанского государственного педагогического института. Алхан Байрамоглу с юности был известен как активный и самоотверженный человек, настоящий интеллигент. Он активно участвовал в научно-культурных мероприятиях, конференциях и симпозиумах, а также в общественных делах, завоевав глубокое уважение своего коллектива.
В 1986 году он защитил докторскую диссертацию на тему «М.А.Сабир и общественно-литературная среда (вопросы научной биографии)», а в 1998 году на тему «Шамахинская литературная среда (с середины XIX века до марта 1918 года)». Этой диссертацией А.Байрамоглу заложил основу исследования литературы в региональном аспекте азербайджанского литературоведения.
Он является автором следующих монографий: «Шамахинская литературная среда (с середины XIX века до марта 1918 года)», «М.А.Сабир (краткая биография)» и «Мирза Алекпер Сабир (жизнь и произведения)», «Литература времен Азербайджанской Демократической Республики», «Люди, осознающие свои права» и др.
Алхан Байрамоглу занимается также и педагогической деятельностью. Он является профессором Бакинского государственного университета. Его перу принадлежат многие учебные программы и пособия в этой сфере.
В Национальной библиотеке пользователям представлены традиционные книжные выставки под названиями «Эртогрул Джавид – 105» и «Профессор Алхан Байрамоглу – 70».
На выставке представлены музыкальные ноты Эртогрула Джавида, книги и статьи на азербайджанском и иностранных языках, отражающие его жизнь и художественную деятельность, а также произведения ученого литературоведа Алхана Байрамоглу, издания, материалы, опубликованные в периодической печати о нем, его переводы, книги – редактором, автором предисловия и рецензентом которых он является.