Əməkdar elm xadimi, akademik Nizami Cəfərovun Xalq yazıçısı Elçinin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş “Elçin. Yazıçının yaradıcılıq yolu” kitabının təqdimat mərasimi
26-10-2017
Oktyabr ayının 26-da Milli Kitabxanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Milli Kitabxana ilə birgə Əməkdar elm xadimi, akademik Nizami Cəfərovun görkəmli Xalq yazıçısı, nasir, dramaturq Elçinin yaradıcılığına həsr olunmuş “Elçin. Yazıçının yaradıcılıq yolu” kitabının təqdimat mərasimini keçirmişdir.
Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qonaqları salamlamış,  N.Cəfərov yaradıcılığına nəzər salaraq onun əsərlərinin Azərbaycan ədəbiyyatının zənginləşməsinə böyük töhvə olduğunu,təqdimatı keçirilən bu kitabın mükəmməl bir tədqiqat əsəri olduğunu,  habelə çağdaş milli nəsrimizin və dramaturgiyamızın istedadlı nümayəndəsi, ictimai xadim, Xalq yazıçısı Elçinin əsərlərinin təkcə Azərbaycanda deyil, həm də dünya ölkələrində oxunduğunu söyləmişdir.
Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev görkəmli xadim Elçin Əfəndiyevin yaradıcılığından danışarkən onun fərdi üslubu olduğunu, istedadlı qələm sahibinin dünya ədəbiyyatında xüsusi yeri tutduğunu, yaradıcılığının xalq sevgisi qazandığını bildirmişdir.
AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlu Xalq yazıçısı Elçin Əfəndiyevin yaradıcılığını təhlil edərək, geniş məruzə ilə çıxış etmişdir.
Çıxışçılar –AYB-nin katibi Fikrət Qoca, Tərcümə Mərkəzinin direktoru Afaq Məsud, Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, BDU-nun müəllimi, professor Təhsin Mütəllimov, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, BDU-nun müəllimi, professor Cahangir Məmmədli, BSU-nun professoru Rüstəm Kamal, ADPU Filalogiya fakültəsinin dekanı, professor Buludxan Xəlilov, AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Nərgiz Cabbarova, “Azərbaycan” jurnalının baş redaktoru İntiqam Qasımzadə, Misir Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Əhməd Sami  Elçin yaradıcılığının genişmiqyaslı olduğunu, dramaturgiya sahəsində böyük uğurlar qazandığını, yaradıcılığının milliliyini, ənənəyə bağlılığını, onun real və bədii gerçəkliyə orijinal münasibətini, yaradıcılığında müasir Şərq və Qərb kontekstini birləşdirməsini önə çəkmişlər.
Əsərin müəllifi N.Cəfərov çıxış edərək böyük ədibin müasir ədəbiyyatda bir fenomen olduğunu, onun istedadının arxasında zəngin, mənalı, mükəmməl bir həyat yolunun olduğunu söyləmiş və bunu yazıçının çox kiçik yaşlarından qaynar əbədi mühitdə böyüməsi ilə əlaqələndirmişdir.
Sonda Xalq yazıçısı çıxış edərək onun əməyinə verilən qiymətə görə hər kəsə təşəkkürünü bildirmiş, tədbir iştirakçılarına minnətdarıq etmişdir.

26 октября в Национальной Библиотеке состоялась презентация книги заслуженного деятеля науки, академика Низами Джафарова «Эльчин. Творческий путь писателя» о творчестве народного писателя и драматурга Эльчина.
26-10-2017
Директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров приветствовал собравшихся и вкратце рассказал о творчестве Н.Джафарова. Он отметил, что труды ученого имели и имеют огромное значение для изучения и восприятия азербайджанской литературы, а на нынешней презентации представлена книга об одном из ярчайших представителей современной азербайджанской литературы – прозаике и драматурге Эльчине. Тахиров также отметил, что книги Эльчина читают не только в Азербайджане, но и во всем мире.
Министр Культуры и Туризма Абульфас Гараев, говоря о творчестве народного писателя Эльчина Эфендиева, отметил неповторимый стиль его письма. «Эльчин Эфендиев несомненно занимает особую нишу в азербайджанской литературе. Его творчество является ее украшением» - так кратко и ярко закончил свою речь господин министр.
С обширным докладом о творчестве Эльчина выступил заведующий отделом Института Литературы им. Низами НАНА, член-корреспондент НАНА Техран Алишаноглу.
Выступившие: секретарь Объединения Азербайджанских писателей Фикрет Годжа, директор Центра Перевода Афаг Масуд, народный поэт Нариман Гасанзаде, преподаватель БГУ, профессор Тахсин Муталлимов, главный редактор газеты «Адебиййат» Азер Туран, профессор Джахангир Мамедли, профессор БСУ Рустам Камал, декан филологического факультета АГПУ, профессор Булудхан Халилов, ведущий научный сотрудник Института литературы НАНА Наргиз Джаббарова, главный редактор журнала «Азербайджан» Интигам Гасымзаде, директор Египетского Культурного Центра Ахмед Сами говорили о жизненном и творческом пути народного писателя Эльчина Эфендиева, о его приверженности национальным литературным традициям, оригинальности писательского метода, о том, что Э.Эфендиев объединил и синтезировал в своих произведениях восточную и западную манеру творческого письма.
Автор презентуемой книги Н.Джафаров отметил, что Эльчин является феноменом для современной азербайджанской литературы, о том, что он, будучи сыном выдающегося писателя Ильяса Эфендиева, с самых ранних лет был приобщен к высокой культуре поэтического и прозаического слова.
Затем слово было предоставлено Народному писателю Эльчину. Он выразил глубокую признательность всем собравшимся и в особенности автору книги Низами Джафарову за высокую оценку его труда.