Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Elm Günü”nə həsr edilmiş tədbirdə Milli Kitabxananın nəşrləri təqdim edilib
11-04-2025
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasında M.F. Axundov adına Milli Kitabxananın son 2 ildə nəşr olunan kitablarının təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Xalq yazıçısı Anar, AR Milli Məclisinin sədr müavini akademik Rafael Hüseynov, AR Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsinin sədri professor Anar İsgəndərov, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Sahib Məmmədov, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini akademik Abel Məhərrəmov, Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun direktoru professor İrma Ratiani, Milli Məclisin deputatları, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA-nın və Elm və Təhsil Nazirliyinin elmi müəssisələrinin və Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutunun əməkdaşları, ali təhsil müəssisələrinin rektorları, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin, Azərbaycan Milli Kitabxanasının nümayəndələri, gənc alimlər və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Milli Kitabxanasının son illərdə həyata keçirdiyi əhəmiyyətli layihələrdən, elmin, mədəniyyətin, ədəbiyyatın tədqiqində əvəzsiz rol oynayan fundamental biblioqrafiyaların çapının əhəmiyyətindən, kitabxananın ölkənin ictimai həyatında fəal iştirak etməsindən, Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin, mənəvi dəyərlərinin təbliğində xüsusi rol oynamasından bəhs edib. Akademik qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasının nəşrlərinin AMEA-ya təqdim edilməsi bir ənənəyə çevrilib.
Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov son illərdə Kitabxananın nəşriyyat fəaliyyətinin genişlənməsindən, nəşr etdikləri həm biblioqrafik, həm də digər nəşrlərin elmin, ədəbiyyatın, mədəniyyətin inkişafına xidmət etməsindən danışıb.
Direktor Milli Kitabxananın nəşriyyat fəaliyyətində həyata keçirilən son layihələrdən, “Azərbacan Milli Kitabxanasının Qızıl fondundan”, ”Milli musiqi xəzinəmizdən” layihələri haqqında da məlumat verib.
Professor çıxışının sonunda  Milli Kitabxananın fəaliyyətinə verilən qiymətə görə akademik İsa Həbibbəyliyə təşəkkürünü bildirib.
Təqdimetmə mərasimində Milli Kitabxananın “Azərbaycanın Görkəmli Şəxsiyyətləri” seriyası ilə nəşr olunan “Heydər Əliyev. Biblioqrafiya”, “Elçin. Biblioqrafiya”, “Arif Paşayev. Biblioqrafiya”, “İlyas Əfəndiyev. Biblioqrafiya”, “Süleyman Ələsgərov. Biblioqrafiya” və b. biblioqrafiya kitabları, “Azərbaycan Milli Kitabxanasının qızıl fondundan” seriyası ilə nəşr olunan Qara Qarayev, Üzeyir Hacıbəyli, Müslüm Maqomayev, Süleyman Ələsgərov kimi görkəmli Azərbaycan bəstəkarlarının seçilmiş not əsərləri, “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomu, Mədəniyyət, incəsənət, bədii ədəbiyyat və ədəbiyyatşünaslıq haqqında yeni ədəbiyyat. Cari biblioqrafik informasiya göstəriciləri  və s. nəşrlər təqdim olunub.
Təqdimatı olan 150 nüsxə kitab, həmçinin Azəbaycan Milli Kitabxanasının yeni nəşr etdiyi Naxçıvan MR-nın yaranmasının 100 illiyinə həsr olunmuş “Naxçıvan Muxtar Respublikası.Biblioqrafiya” kitabı AMEA-nın fonduna hədiyyə olunub.

На мероприятии, посвящённом Дню науки, в Национальной академии наук Азербайджана были представлены издания Национальной библиотеки
11-04-2025
В Центральной научной библиотеке Национальной академии наук Азербайджана состоялась презентация изданий Национальной библиотеки имени М. Ф. Ахундова, выпущенных за последние два года.
В мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Союза писателей Азербайджана Народный писатель Анар, заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики академик Рафаэль Гусейнов, председатель Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса профессор Анар Искендеров, председатель Конфедерации профсоюзов Азербайджана Сахиб Мамедов, председатель Совета прессы Азербайджана Рашад Маджид, заместитель председателя Совета старейшин Азербайджана академик Абель Магеррамов, директор Института грузинской литературы имени Шота Руставели профессор Ирма Ратиани, депутаты Милли Меджлиса, члены Президиума НАНА, сотрудники научных учреждений НАНА и Министерства науки и образования, а также Института грузинской литературы имени Шота Руставели, ректоры высших учебных заведений, представители Союза писателей Азербайджана, Национальной библиотеки Азербайджана, молодые учёные и представители СМИ.
Президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли рассказал о значимых проектах, реализованных Национальной библиотекой Азербайджана в последние годы, о важности издания фундаментальных библиографий, играющих незаменимую роль в исследовании науки, культуры и литературы, а также об активном участии библиотеки в общественной жизни страны и её особой роли в популяризации азербайджанской литературы, культуры и духовных ценностей. Академик отметил, что передача изданий Национальной библиотеки Национальной академии наук Азербайджана стала доброй традицией.
Директор Национальной библиотеки профессор Керим Тахиров рассказал о расширении издательской деятельности библиотеки в последние годы, а также о том, что как библиографические, так и другие издания способствуют развитию науки, литературы и культуры.
Директор также рассказал о последних проектах, реализуемых в рамках издательской деятельности Национальной библиотеки, в частности о проектах «Из Золотого фонда Национальной библиотеки Азербайджана» и «Из сокровищницы национальной музыки».
В завершение своего выступления профессор Керим Тахиров выразил благодарность академику Исе Габиббейли за высокую оценку деятельности Национальной библиотеки.
На церемонии презентации были представлены библиографические издания серии «Выдающиеся личности Азербайджана», выпущенные Национальной библиотекой, такие как «Гейдар Алиев. Библиография», «Эльчин. Библиография», «Ариф Пашаев. Библиография», «Ильяс Эфендиев. Библиография», «Сулейман Алескеров. Библиография» и другие. Также были представлены издания серии «Из Золотого фонда Национальной библиотеки Азербайджана», включая избранные нотные произведения выдающихся азербайджанских композиторов, таких как Кара Караев, Узеир Гаджибеков, Муслим Магомаев, Сулейман Алескеров, фотоальбом «Азербайджанская Национальная библиотека», новые издания по культуре, искусству, художественной литературе и литературоведению, а также актуальные библиографические информационные показатели и др.
150 экземпляров представленных книг, а также новое издание Национальной библиотеки Азербайджана — книга «Нахчыванская Автономная Республика. Библиография», посвящённая 100-летию образования Нахчыванской АР, были переданы в дар в фонд Национальной академии наук Азербайджана.