2022-ci ildə Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin görkəmli nümayəndəsi, ustad tarzən və mahir pedaqoq, Xalq artisti Əhməd Məmmədrza oğlu Bakıxanovun anadan olmasının 130 ili tamam olur.
Əhməd Bakıxanov daim axtarışlarla dolu geniş və çoxşaxəli yaradıcılığı ilə Azərbaycanın musiqi sənəti xəzinəsinə dəyərli töhfələr vermişdir. Muğam aləminin mükəmməl bilicisi olan və tar ifaçılığının sirlərinə dərindən yiyələnən, yüksək istedada malik sənətkar xalqımızın bu misilsiz mədəni-mənəvi irsini bütün fəaliyyəti boyu klassik ənənələrə sədaqətlə qoruyub yaşatmışdır. Onun ifa etdiyi muğamlar, eləcə də bəstələdiyi mahnı, rəng və təsniflər parlaq sənət nümunələri kimi musiqimizin qızıl fondunda özünəməxsus layiqli yer tutur. Əhməd Bakıxanovun təşkilatçısı və uzun illər ərzində rəhbəri olduğu xalq çalğı alətləri ansamblı zəngin repertuarı ilə seçilmiş və ölkənin mədəni həyatında yaxından iştirak etmişdir. Musiqi salnaməmizə mühüm səhifələr yazmış tar ifaçılarının bütöv bir nəsli məhz Əhməd Bakıxanovun yetirmələridir.
Azərbaycanın musiqi sənəti xəzinəsinə dəyərli töhfələr vermiş Əhməd Bakıxanov 1943-cü ildə Əməkdar müəllim, 1961-ci ildə Əməkdar incəsənət xadimi, 1973-cü ildə isə Xalq artisti fəxri adlarına layiq görülüb. Amma inamla demək olar ki, ustad sənətkar musiqini sevən ürəklərin fatehi olması ilə ən böyük fəxri adını alıb. Sənət təcrübəsində az müraciət olunan “Nəva-nişapur”, “Əbu-əta” muğamlarının mahir ifaçısı kimi tanınan sənətkar həmçinin “Azərbaycan xalq rəngləri”, “Azərbaycan ritmik muğamları”, “Muğam, mahnı, rəng” kimi not nəşrlərinin müəllifidir.
Əhməd Bakıxanovun 130 illiyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Əhməd Bakıxanov-130” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, Əhməd Bakıxanovun müəllifi olduğu əsərlər, eləcə də onun haqqında yazılmış kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Ehmed_Bakixanov_130/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "Ahmed Bakikhanov-130" was presented to users online in the National Library
In 2022, the 130th anniversary of the birth of Ahmed Mammadrza oglu Bakikhanov, a prominent representative of Azerbaijan's musical culture, master tarzan and skilled pedagogue, People's Artist will be completed.
Ahmed Bakikhanov has made valuable contributions to the treasure of musical art of Azerbaijan with his extensive and multifaceted creativity full of constant searches. A highly talented artist who is a perfect connoisseur of the world of Mugham and has deeply mastered the secrets of tar performance, he faithfully preserved this unique cultural and spiritual heritage of our nation throughout his activities. The mughams played by him, as well as the songs, colors and classifications he composed, occupy a unique and worthy place in the golden fund of our music as brilliant examples of art. The ensemble of folk instruments, which was organized and led by Ahmet Bakikhanov for many years, was selected for its rich repertoire and closely participated in the cultural life of the country. A whole generation of tar singers who have written important pages in our musical annals are the students of Ahmet Bakikhanov.
Ahmed Bakikhanov, who made valuable contributions to the treasure of musical art of Azerbaijan, was awarded the honorary title of Honored Teacher in 1943, Honored Art Worker in 1961, and People's Artist in 1973. But it can be said with confidence that the master artist received the greatest honor by being the conqueror of music-loving hearts. The artist, who is known as a skilled performer of "Nava-nishapur" and "Abu-ata" mughams, which are rarely used in the art practice, is also the author of sheet music publications such as "Azerbaijan folk colors", "Azerbaijan rhythmic mughams", "Mugam, song, color".
On the occasion of the 130th anniversary of Ahmed Bakikhanov, the staff of the National Library of Azerbaijan prepared a virtual exhibition called "Ahmed Bakikhanov-130". The virtual exhibition displays photos, works authored by Ahmet Bakikhanov, as well as books written about him, articles published in periodicals.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Ehmed_Bakixanov_130/index.htm.