2022-ci ildə Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin görkəmli nümayəndəsi, ustad tarzən və mahir pedaqoq, Xalq artisti Əhməd Məmmədrza oğlu Bakıxanovun anadan olmasının 130 ili tamam olur.
Əhməd Bakıxanov daim axtarışlarla dolu geniş və çoxşaxəli yaradıcılığı ilə Azərbaycanın musiqi sənəti xəzinəsinə dəyərli töhfələr vermişdir. Muğam aləminin mükəmməl bilicisi olan və tar ifaçılığının sirlərinə dərindən yiyələnən, yüksək istedada malik sənətkar xalqımızın bu misilsiz mədəni-mənəvi irsini bütün fəaliyyəti boyu klassik ənənələrə sədaqətlə qoruyub yaşatmışdır. Onun ifa etdiyi muğamlar, eləcə də bəstələdiyi mahnı, rəng və təsniflər parlaq sənət nümunələri kimi musiqimizin qızıl fondunda özünəməxsus layiqli yer tutur. Əhməd Bakıxanovun təşkilatçısı və uzun illər ərzində rəhbəri olduğu xalq çalğı alətləri ansamblı zəngin repertuarı ilə seçilmiş və ölkənin mədəni həyatında yaxından iştirak etmişdir. Musiqi salnaməmizə mühüm səhifələr yazmış tar ifaçılarının bütöv bir nəsli məhz Əhməd Bakıxanovun yetirmələridir.
Azərbaycanın musiqi sənəti xəzinəsinə dəyərli töhfələr vermiş Əhməd Bakıxanov 1943-cü ildə Əməkdar müəllim, 1961-ci ildə Əməkdar incəsənət xadimi, 1973-cü ildə isə Xalq artisti fəxri adlarına layiq görülüb. Amma inamla demək olar ki, ustad sənətkar musiqini sevən ürəklərin fatehi olması ilə ən böyük fəxri adını alıb. Sənət təcrübəsində az müraciət olunan “Nəva-nişapur”, “Əbu-əta” muğamlarının mahir ifaçısı kimi tanınan sənətkar həmçinin “Azərbaycan xalq rəngləri”, “Azərbaycan ritmik muğamları”, “Muğam, mahnı, rəng” kimi not nəşrlərinin müəllifidir.
Əhməd Bakıxanovun 130 illiyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Əhməd Bakıxanov-130” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, Əhməd Bakıxanovun müəllifi olduğu əsərlər, eləcə də onun haqqında yazılmış kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Ehmed_Bakixanov_130/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В 2022 году исполнилось 130 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской музыкальной культуры, мастера тара, искусного педагога, народного артиста Ахмеда Мамедрза оглы Бакиханова.
Своим обширным и многогранным творчеством, полным постоянных поисков, Ахмед Бакиханов внес ценный вклад в сокровищницу музыкального искусства Азербайджана. Талантливый мастер, в совершенстве знавший мир мугама и глубоко владевший секретами исполнительства на таре, на протяжении всей своей деятельности с верностью классическим традициям сохранял это незаменимое культурно-духовное наследие нашего народа. Исполненные им мугамы, а также созданные песни, ренги и теснифы занимают достойное место в золотом фонде нашей музыки как яркие образцы искусства. Ансамбль народных инструментов, организатором и руководителем которого на протяжении долгих лет был Ахмед Бакиханов, отличался богатым репертуаром и активно участвовал в культурной жизни страны. Ахмед Бакиханов воспитал целое поколение исполнителей на таре, вписавших важные страницы в летопись национального музыкального искусства.
Ахмеду Бакиханову, внесшему ценный вклад в сокровищницу музыкального искусства Азербайджана, в 1943 году было присвоено почетное звание заслуженного педагога, в 1961 году - заслуженного деятеля искусств, а в 1973 году - народного артиста. Ахмед Бакиханов был знатоком мугамного искусства, прославился как исполнитель таких мугамов, как «Нава-нишапур», «Абу-ата», редко встречающихся в исполнительской практике. Он является автором таких нотных изданий, как «Азербайджанские народные краски», «Азербайджанские ритмические мугамы», «Мугам, песня, колорит».
По случаю 130-летия Ахмеда Бакиханова сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «Ахмед Бакиханов-130». На виртуальной выставке представлены фотографии, произведения А.Бакиханова, а также написанные о нем книги и статьи, опубликованные в периодических изданиях.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Ehmed_Bakixanov_130/index.htm.