Azərbaycana dair ekspozisiya Qətər Dövlətinin Doha şəhərində keçirilən Beynəlxalq Kitab Sərgisində təmsil olunur
13-01-2022
Bu gün Qətərin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılışı olub. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təmsil olunduğu sərgidə Azərbaycana dair ekspozisiya qurulub. Ölkəmizə dair ekspozisiyada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2021-ci ili “Nizami Gəncəvi ili” elan etməsi ilə bağlı sərəncamına müvafiq olaraq nəşr olunmuş dahi şairin “Xəmsə”si, prof. Y.Bertelsin “Böyük Azərbaycan şairi Nizami” kitabının ingilis və ərəb dillərindəki nəşrləri,  Tərcümə Mərkəzi tərəfindən ərəb dilində nəşr olunmuş kitablar və ölkəmizin tarixinə, mədəniyyətinə, ədəbiyyatına, eləcə də 44 günlük II Qarabağ müharibəsində Azərbaycan ordusunun qəhrəmanlığına və şücaətinə həsr olunmuş kitablar nümayiş olunur.
Sərginin açılışında Qətərin Mədəniyyət Naziri və digər rəsmi şəxslər iştirak etmişlər. Sərgi 10 gün davam edəcəkdir.

Азербайджан представлен на книжной выставке в столице Катара Дохе
Сегодня состоялось открытие Международной книжной выставки в столице Катара Дохе. На выставке Азербайджан представляют Министерство культуры Азербайджанской Республики и Национальная библиотека. На стенде нашей страны демонстрируются «Хамса» выдающегося поэта и мыслителя Низами Гянджеви, издания книги Бертельса «Великий азербайджанский поэт Низами» на английском и арабском языках, книги, изданные на арабском языке Центром перевода, книги, посвященные истории, культуре, литературе нашей страны, а также героизму и отваге азербайджанской армии в 44-дневной Карабахской войне. Отметим, что демонстрируемая на выставке книга «Хамса» издана в соответствии с указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева об объявлении 2021 года «Годом Низами Гянджеви».
На открытии выставки приняли участие Министр культуры Катара и другие официальные лица. Выставка продлится 10 дней.