Yanvar ayının 30-da Çexiya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirinin müavini cənab Petr Vaqner Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qarşılamışdır. Görüşdə həmçinin Milli Kitabxananın Oxuculara xidmət işləri üzrə direktor müavini Ədibə xanım İsmayılova və Nadir kitablar və kitabxana muzeyi şöbəsinin müdiri Gülsəidə Abdullayeva da iştirak etmişlər. Görüş zamanı prof. Kərim Tahirov bir neçə il əvvəl Çexiya Milli Kitabxanasına səfər etdiyini, Milli Kitabxananın bir neçə işçisinin də müxtəlif zamanlarda Çexiya Milli Kitabxanasında olduğunu və oradakı Azərbaycana dair əlyazmaların araşdırıldığını qeyd etmişdir. Prof. Kərim Tahirov Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycan nəfəsli əlyazmalar Praqa Milli Kitabxanasında” (3 didə: Azərbaycan, çex və ingilis dillərində) adlı kataloqun çapa tam şəkildə hazır olduğunu bildirmiş və kataloqun Çexiya Milli Kitabxanası tərəfindən çap olunmasının kitabxananın sabiq direktoru ilə əvvəlcədən razılaşdırılmasına baxmayaraq, yeni direktorun bu məsələnin həllinə kömək etmədiyini bildirmişdir. Daha sonra direktor iki ölkə arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini nəzərə alaraq və gələcək əməkdaşlığın davamına böyük önəm verdiyini bildirərək bu işdə səfirliyin yardımçı olacağına böyük ümidlər bəslədiyini bildirmişdir.
Cənab Petr Vaqner görüş üçün minnətdarlığını bildirərək mart ayında Praqaya səfəri zamanı kataloqun nəşri məsələsini Çexiya Mədəniyyət Nazirliyində müvafiq şəxslərlə müzakirə edərək müsbət həllinə çalışacağını bildirmişdir. O, eyni zamanda Çexiya Milli Kitabxanasından başqa Çexiyadakı digər kitabxanalarda, o cümlədən Praqa Milli Muzeyi Kitabxanasında da Azərbaycana dair əlyazmaların, Nizami Gəncəvinin Xəmsəsinin əlyazmasının olduğunu bildirmişdir. Səfir müavini həmçinin onu da qeyd etmişdir ki, bu günə qədər bir sıra Azərbaycan müəlliflərinin – Mir Cəlal Paşayevin, Mirzə Şəfi Vazehin, Məhsəti Gəncəvinin və digərlərinin əsərləri Çex dilinə tərcümə edilmişdir. Hal-hazırda da müasir Azərbaycan ədəbiyyatı nümunələri Çex dilinə tərcümə edilir və oxucuların böyük marağına səbəb olur.
Cənab Petr Vaqner bu ilin iyun ayında Çexiya Respublikasında Azərbaycan Demokratik Respublikasının və Çexiya Respublikasının müstəqilliyinin 100 illiyi münasibətilə Çexiya və Azərbaycan arasındakı əlaqələrdən bəhs edən kitabın təqdimat mərasiminin keçirilməsinin planlaşdırıldığını da vurğulayaraq həmin kitab üçün hər iki ölkənin milli kitabxanaları arasında əməkdaşlığa dair materialların Səfirliyə təqdim olunmasını da xahiş etmişdir.
Sonda çıxış edən prof.K.Tahirov Çexiyanın digər kitabxanalarında və muzeylərində olan Azərbaycana dair əlyazmaları barədə məlumata görə təşəkkürünü bildirərək lazımi materialların qısa müddətdə Çexiya səfirliyinə çatdırılması barədə göstəriş vermiş, kataloqun nəşrinə göstərəcəkləri köməyə görə əvvəlcədən Səfirliyə minnətdar olacağını söyləmişdir. Qonağa “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), “Azərbaycan musiqi alətləri”, “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” kitablarını və Azərbaycan xəritəsini hədiyyə etmişdir.

30 января Национальную Библиотеку посетил заместитель Посла Республики Чехия в Азербайджане, господин Петр Вагнер
Почетного гостя встретил директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров. На встрече также присутствовали заместитель директора АНБ по обслуживанию читателей Адиба-ханум Исмаилова и заведующая отделом Музея библиотеки и Редких книг Гюльсаида Абдуллаева. Во время встречи профессор К.Тахиров отметил, что несколько лет назад он был в Чехии с рабочим визитом, а также несколько сотрудников АНБ были командированы в Чехию по работе и там их внимание привлекли азербайджанские рукописи. Профессор Керим Тахиров отметил, что Азербайджанской Национальной Библиотекой полностью подготовлен каталог «Азербайджанские ценные рукописи в Национальной Библиотеке Праги» (на азербайджанском, чешском и английском языках). Но, несмотря на то, что бывший директор Национальной Библиотеки Праги дал добро на издание каталога, нынешний директор сказал, что, к сожалению, ничем не может помочь. Однако директор АНБ, отметив важность и высокий уровень развития культурных отношений между двумя странами, выразил надежду на то, что посольство окажет содействие в публикации книги.
Господин Петр Вагнер выразил глубокую признательность руководству АНБ за оказанный теплый прием, и сказал, что, что в марте, когда он поедет в Прагу, то непременно поставит вопрос об издании каталога в Министерстве Культуры Чехии и постарается добиться положительного ответа. Он также отметил, что помимо Национальной Библиотеки, азербайджанские рукописи хранятся и в других библиотеках Чехии, в том числе и в Пражском Национальном Музее. В нем хранятся рукописи Хамсе Низами Гянджеви. Заместитель Посла отметил также, что чешский язык переведены произведения ряда азербайджанских авторов: Мир Джалала Пашаева, Мирзы Шафи Вазеха, Мехсети Гянджеви и др. В настоящее время на чешский язык переводятся произведения современной азербайджанской литературы, и они пользуются неизменным вниманием читателей.
Господин Петр Вагнер отметил, что на июль текущего года в Праге намечена презентация книги о развитии чешско-азербайджанских международных связей, приуроченная к 100-летию независимости АДР и Республики Чехия и попросил, чтобы все материалы, отражающие историю сотрудничества национальных библиотек двух стран, были бы представлены в Посольство Чехии.
Выступивший после директор АНБ проф. Керим Тахиров сердечно поблагодарил Петра Вагнера за представленную информацию и за обещание содействия в издании каталога, а также распорядился об отсылке необходимых материалов в посольство Чехии.
Гостю были преподнесены в дар: Фотоальбом Азербайджанской Национальной Библиотеки (на азербайджанском, английском и русском языках), книги «Азербайджанские музыкальные инструменты», «Азербайджанские ковры в мировой коллекции» и карта Азербайджана.