2024-cü ildə Azərbaycan elminin görkəmli nümayəndəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və bir çox beynəlxalq akademiyaların akademiki, Əməkdar elm xadimi, Dövlət Mükafatı laureatı, Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru Arif Mir Cəlal oğlu Paşayevin 90 yaşı tamam olur.
Akademikin elmi fəaliyyətinin 65 ilinin tamam olmasını nəzərə alaraq M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından fundamental biblioqrafiya nəşr olunub.
İndiyədək akademik Arif Paşayev haqqında bir neçə biblioqrafiya tərtib olunub. Bu biblioqrafiyaların alimin yaradıcılığını tam əhatə etməməsini nəzərə alaraq M.F.Axundov adına Milli Kitabxana daha mükəmməl bir fundamental biblioqrafiya hazırlayaraq mütəxəssislərin və oxucularin istifadəsinə təqdim edib. Yeni nəşr olunan biblioqrafiya daha da təkmilləşdirilmiş, yeni bölmələr və yarımbölmələr əlavə edilib.
Biblioqrafik göstərici 1960-2024-cü illərə aid materialları əhatə edir. Biblioqrafiyada akademik Arif Paşayevin əsərləri – kitabları, dövri mətbuatda, məcmuələrdə çap olunmuş məqalələri, xarici dillərdə çap olunmuş əsərləri, redaktoru olduğu, ön söz yazdığı kitablar, elmi məsləhətçisi, elmi rəhbəri və opponenti olduğu elmi işlər, habelə görkəmli akademikin həyat və yaradıcılığı haqqında materiallar öz əksini tapıb.
Biblioqrafiyada verilmiş “Arif Paşayev dünya milli kitabxanalarında” və “Arif Paşayev dünya universitetlərinin kitabxanalarında” bölmələrində toplanan sənədlər akademikin elmi irsinin bütün dünyada çox geniş yayılmasının əyani sübutudur.
Qeyd edək ki, vəsaitin tərtibçisi professor, Əməkdar müəllim Xəqani Abdullayev, elmi redaktoru professor, Əməkdar mədəniyyət işçisi Kərim Tahirov, məsləhətçiləri iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülnarə Əhmədova, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şəmsəddin Axundov, ön sözün müəllifləri isə akademik Nizami Cəfərov və AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanovdur.
Biblioqrafiya ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/down/Ar2024-76.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

A bibliography named "Arif Pashayev" was published from the "Prominent personalities of Azerbaijan" series
15-02-2024
In 2024, Arif Mir Jalal oglu Pashayev, a prominent representative of Azerbaijani science, an academician of the Azerbaijan National Academy of Sciences and many international academies, an honored scientist, a laureate of the State Prize, the rector of the National Aviation Academy, turns 90 years old.
Taking into account the completion of 65 years of scientific activity of the academician, the fundamental bibliography from the series "Prominent personalities of Azerbaijan" was published by the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundov.
Until now, several bibliographies have been compiled about academician Arif Pashayev. Taking into account that these bibliographies do not fully cover the work of the scientist, the National Library named after M.F. Akhundov prepared a more perfect fundamental bibliography and presented it for the use of specialists and readers. The newly published bibliography has been further improved, and new sections and subsections have been added.
The bibliographic index includes materials from 1960-2024. In the bibliography, academician Arif Pashayev's works - books, articles published in periodicals, magazines, works published in foreign languages, books for which he was an editor, forewords, scientific works for which he was a scientific advisor, scientific supervisor and opponent, as well as materials about the life and work of an outstanding academician. found the opposite.
The documents collected in the sections "Arif Pashayev in the world's national libraries" and "Arif Pashayev in the libraries of the world's universities" given in the bibliography are a clear proof of the wide spread of the academician's scientific heritage all over the world.
It should be noted that the compiler of the material is professor, Honored teacher Khagani Abdullayev, the scientific editor is professor, Honored cultural worker Karim Tahirov, his advisors are Doctor of Philosophy in Economics, associate professor Gulnara Ahmadova, Honored cultural worker Shamseddin Akhundov, and the authors of the foreword are academician Nizami Jafarov and ANAS correspondent member is Misir Mardanov.
Those who want to get acquainted with the bibliography can use the link https://anl.az/down/Ar2024-76.pdf.