2024-cü ildə Azərbaycan elminin görkəmli nümayəndəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və bir çox beynəlxalq akademiyaların akademiki, Əməkdar elm xadimi, Dövlət Mükafatı laureatı, Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru Arif Mir Cəlal oğlu Paşayevin 90 yaşı tamam olur.
Akademikin elmi fəaliyyətinin 65 ilinin tamam olmasını nəzərə alaraq M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından fundamental biblioqrafiya nəşr olunub.
İndiyədək akademik Arif Paşayev haqqında bir neçə biblioqrafiya tərtib olunub. Bu biblioqrafiyaların alimin yaradıcılığını tam əhatə etməməsini nəzərə alaraq M.F.Axundov adına Milli Kitabxana daha mükəmməl bir fundamental biblioqrafiya hazırlayaraq mütəxəssislərin və oxucularin istifadəsinə təqdim edib. Yeni nəşr olunan biblioqrafiya daha da təkmilləşdirilmiş, yeni bölmələr və yarımbölmələr əlavə edilib.
Biblioqrafik göstərici 1960-2024-cü illərə aid materialları əhatə edir. Biblioqrafiyada akademik Arif Paşayevin əsərləri – kitabları, dövri mətbuatda, məcmuələrdə çap olunmuş məqalələri, xarici dillərdə çap olunmuş əsərləri, redaktoru olduğu, ön söz yazdığı kitablar, elmi məsləhətçisi, elmi rəhbəri və opponenti olduğu elmi işlər, habelə görkəmli akademikin həyat və yaradıcılığı haqqında materiallar öz əksini tapıb.
Biblioqrafiyada verilmiş “Arif Paşayev dünya milli kitabxanalarında” və “Arif Paşayev dünya universitetlərinin kitabxanalarında” bölmələrində toplanan sənədlər akademikin elmi irsinin bütün dünyada çox geniş yayılmasının əyani sübutudur.
Qeyd edək ki, vəsaitin tərtibçisi professor, Əməkdar müəllim Xəqani Abdullayev, elmi redaktoru professor, Əməkdar mədəniyyət işçisi Kərim Tahirov, məsləhətçiləri iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülnarə Əhmədova, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şəmsəddin Axundov, ön sözün müəllifləri isə akademik Nizami Cəfərov və AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanovdur.
Biblioqrafiya ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/down/Ar2024-76.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

Издана библиография под названием «Ариф Пашаев» из серии «Выдающиеся личности Азербайджана»
В 2024 году исполняется 90 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской науки, академика Национальной академии наук Азербайджана и большинства международных академий, заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной премии, ректора Национальной авиационной академии Арифа Мир Джалал оглы Пашаева.
Учитывая 65-летие научной деятельности академика, Национальной библиотекой Азербайджана имени М.Ф.Ахундова издана фундаментальная библиография из серии «Выдающиеся личности Азербайджана».
До настоящего времени было составлено несколько библиографий об академике Арифе Пашаеве. Принимая во внимание, что эти библиографии не полностью охватывают научную деятельность ученого, Национальная Библиотека имени М.Ф.Ахундова приняла решение об издании более полной и фундаментальной библиографии. Новая библиография представляет собой усовершенствованное, дополненное новыми отделами и подразделами издание.
В библиографический указатель включены материалы, охватывающие временной отрезок с 1960 по 2024 год. В библиографии отражены работы академика Арифа Пашаева – книги и монографии; статьи, опубликованные в периодической печати и в сборниках; его работы на иностранных языках; книги, в которых он является редактором, автором предисловий и научным консультантом; научные труды, в которых он являлся научным руководителем и оппонентом, а также материалы о жизни и деятельности выдающегося академика.
Материалы, собранные в разделах «Ариф Пашаев в национальных библиотеках мира» и «Ариф Пашаев в университетских библиотеках мира», представленных впервые в 21 библиографии, являются ярким свидетельством всемирной широчайшей известности научного наследия академика.
Отметим, что составителем библиографического пособия является профессор, заслуженный учитель Хагани Абдуллаев, научным редактором – профессор, заслуженный работник культуры Керим Тахиров, консультантами – доктор философии по экономике, доцент Гульнара Ахмедова и заслуженный работник культуры Шамсаддин Ахундов, авторами предисловия – академик Низами Джафаров и член-корреспондент НАНА Мисир Марданов.
Желающие ознакомиться с библиографическим указателем могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/down/Ar2024-76.pdf.