14 fevral – Beynəlxalq kitab bağışlama günüdür. Bu gün dünyanın bir çox ölkələrində qeyd edilir və uşaqlara kitab bağışlayan, onlarda kitaba məhəbbət yaradan bütün insanları birləşdirir. Bununla əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasıda “14 fevral – Beynəlxalq kitab bağışlama günü” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə 189 -190 nömrəli tam orta məktəbin 2b sinif şagirdləri və müəllimi Milli Kitabxananın qonağı olub və “Beynəlxalq kitab bağışlama günü”nü qeyd ediblər. Şagirdlərə Milli Kitabxanaya ekskursiya təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov hamını salamlayıb, “Beynəlxalq kitab bağışlama günü” münasibətilə məktəbliləri təbrik edib və bildirib ki, bu bayram gənc nəsildə kitaba sevgi hissi yaradır, mütaliə mədəniyyətinin formalaşmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir. 2012-ci ildən qeyd edilən bu bayramın ABŞ-da yarandığını və ölkəmizdə 2013-cü ildən qeyd olunduğunu söyləyib. Prof. Kərim Tahirov çıxışı zamanı gələcəyimizin qurucuları olan uşaqların dünyagörüşünün inkişafında kitab oxumağın nə qədər vacib məsələ olmasını da xüsusi xatırladıb. Uşaqları kitab oxumağa, tariximizi, mədəniyyətimizi, ədəbiyyatımızı öyrənməyə dəvət edib. Professor onu da qeyd edib ki, kitab bağışlamaq gələcəyi gözəlləşdirmək, yeni nəslin üfüqlərini açmaq, daha gözəl bir ölkədə yaşamaq deməkdir. Bu baxımdan kitaba böyük məhəbbət və qayğı ilə yanaşan oxucularımızın olması sevindirici haldır.
Direktor mütaliədən keçən ömrün necə çiçəkləndiyini, necə dahi şəxsiyyətə çevrildiyinin ən gözəl nümunəsinin Ümummilli lider Heydər Əliyev olduğunu və Ulu Öndərin “Həyatda nə qazanmışamsa hamısına görə bu kitablara borcluyam” fikrini vurğuluyaraq böyük şəxsiyyət olmağın yolunun ancaq kitab mütaliə etməkdən keçdiyini söyləyib.
Kitabxananın direktor müavini tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova bu gün münasibətilə uşaqları təbrik edib və qeyd edib ki, kitab bilik mənbəyidir, bütün görkəmli şəxsiyyətlər kitab oxumaqla məhşurlaşıblar və düşünürəm ki, siz də kitab oxumağı sevirsiniz çünki kitab bayramında bura gəlmisiniz biz də Milli Kitabxana olaraq hər zaman sizin yanınızdayıq.
Sonra məktəblilərə “Beynəlxalq kitab bağışlama günü” münasibətilə Milli Kitabxana direktoru tərəfindən kitablar hədiyyə edilib.
Müəllimə Nərgiz xanım burada təşkil olunan ekskursiyadan və tədbirdən məmnun qalan şagirdlər adından Milli Kitabxananın rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirib və uğurlar arzulayıb.
Sonda “Beynəlxalq kitab bağışlama günü” ilə əlaqədar məktəblilər tərəfindən şeirlər səsləndirilib.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Beynəlxalq kitab bağışlama günü” ilə əlaqədar virtual sərgi də hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr tam mətnləri ilə nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке Азербайджана состоялось мероприятие по случаю «14 февраля – Международного дня книгодарения»
14-02-2024
14 февраля – Международный день книгодарения. Этот день отмечается во многих странах и объединяет всех, кто дарит книги детям и прививает им любовь к чтению. В связи с этим в Национальной библиотеке Азербайджана состоялось мероприятие под названием «14 февраля – Международный день книгодарения».
Гостями мероприятия стали преподаватель и учащиеся 2б класса средней школы № 189-190. Для учащихся была организована также экскурсия в Национальную библиотеку.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Национальной библиотеки, проф. Керим Тахиров приветствовал всех и поздравил школьников с «Международным днем книгодарения». Он отметил, что этот праздник прививает молодому поколению любовь к книге и играет важную  роль в формировании культуры чтения. Международный день книгодарения впервые был отмечен в 2012 году в США, наша страна присоединилась к этому движению с 2013 года.  В ходе своего выступления директор также подчеркнул значимость чтения в развитии мировоззрения детей, которые являются строителями нашего светлого будущего. Он призвал детей читать книги, изучать нашу историю, культуру и литературу. «Дарить книгу означает украшать будущее, открывать горизонты для новых поколений, жить в прекрасной стране. С этой точки зрения отрадно, что у нас есть молодежь, читатели, которые с большой любовью и заботой относятся к книге» - отметил Керим Тахиров.
В своем выступлении заместитель директора библиотеки, доктор исторических наук Адиба Исмайлова поздравила детей с этим знаменательным днем ​​и отметила, что книги служат основным источником знаний. «Все выдающиеся личности достигли успеха благодаря чтению. Сегодня вы собрались здесь отмечать этот праздник, а значит, и вы любите читать книги. Мы как Национальная библиотека всегда рядом с  вами» - сказала А.Исмайлова.
В ходе мероприятия директор Национальной библиотеки подарил школьникам книги по случаю «Международного дня книгодарения».
Преподаватель Наргиз ханум отметила, что все они остались довольны мероприятием и экскурсией, организованными здесь и от имени всех учеников поблагодарила руководство Национальной библиотеки и пожелала успехов в дальнейшей деятельности.
В заключение школьники прочитали стихи.
По случаю «Международного дня книгодарения» сотрудниками Национальной библиотеки подготовлена виртуальная выставка. На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, а также полнотекстовые статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.