14 fevral – Beynəlxalq kitab bağışlama günüdür. Bu gün dünyanın bir çox ölkələrində qeyd edilir və uşaqlara kitab bağışlayan, onlarda kitaba məhəbbət yaradan bütün insanları birləşdirir. Bununla əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasıda “14 fevral – Beynəlxalq kitab bağışlama günü” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə 189 -190 nömrəli tam orta məktəbin 2b sinif şagirdləri və müəllimi Milli Kitabxananın qonağı olub və “Beynəlxalq kitab bağışlama günü”nü qeyd ediblər. Şagirdlərə Milli Kitabxanaya ekskursiya təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov hamını salamlayıb, “Beynəlxalq kitab bağışlama günü” münasibətilə məktəbliləri təbrik edib və bildirib ki, bu bayram gənc nəsildə kitaba sevgi hissi yaradır, mütaliə mədəniyyətinin formalaşmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir. 2012-ci ildən qeyd edilən bu bayramın ABŞ-da yarandığını və ölkəmizdə 2013-cü ildən qeyd olunduğunu söyləyib. Prof. Kərim Tahirov çıxışı zamanı gələcəyimizin qurucuları olan uşaqların dünyagörüşünün inkişafında kitab oxumağın nə qədər vacib məsələ olmasını da xüsusi xatırladıb. Uşaqları kitab oxumağa, tariximizi, mədəniyyətimizi, ədəbiyyatımızı öyrənməyə dəvət edib. Professor onu da qeyd edib ki, kitab bağışlamaq gələcəyi gözəlləşdirmək, yeni nəslin üfüqlərini açmaq, daha gözəl bir ölkədə yaşamaq deməkdir. Bu baxımdan kitaba böyük məhəbbət və qayğı ilə yanaşan oxucularımızın olması sevindirici haldır.
Direktor mütaliədən keçən ömrün necə çiçəkləndiyini, necə dahi şəxsiyyətə çevrildiyinin ən gözəl nümunəsinin Ümummilli lider Heydər Əliyev olduğunu və Ulu Öndərin “Həyatda nə qazanmışamsa hamısına görə bu kitablara borcluyam” fikrini vurğuluyaraq böyük şəxsiyyət olmağın yolunun ancaq kitab mütaliə etməkdən keçdiyini söyləyib.
Kitabxananın direktor müavini tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova bu gün münasibətilə uşaqları təbrik edib və qeyd edib ki, kitab bilik mənbəyidir, bütün görkəmli şəxsiyyətlər kitab oxumaqla məhşurlaşıblar və düşünürəm ki, siz də kitab oxumağı sevirsiniz çünki kitab bayramında bura gəlmisiniz biz də Milli Kitabxana olaraq hər zaman sizin yanınızdayıq.
Sonra məktəblilərə “Beynəlxalq kitab bağışlama günü” münasibətilə Milli Kitabxana direktoru tərəfindən kitablar hədiyyə edilib.
Müəllimə Nərgiz xanım burada təşkil olunan ekskursiyadan və tədbirdən məmnun qalan şagirdlər adından Milli Kitabxananın rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirib və uğurlar arzulayıb.
Sonda “Beynəlxalq kitab bağışlama günü” ilə əlaqədar məktəblilər tərəfindən şeirlər səsləndirilib.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Beynəlxalq kitab bağışlama günü” ilə əlaqədar virtual sərgi də hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr tam mətnləri ilə nümayiş olunur.

An event was held in the National Library of Azerbaijan on the occasion of "February 14 - International Book Giving Day"
14-02-2024
February 14 is International Book Giving Day. This day is celebrated in many countries of the world and unites all people who donate books to children and create love for books in them. In this regard, an event called "February 14 - International Book Giving Day" was held at the National Library of Azerbaijan.
At the event, the 2b grade students and the teacher of the secondary school No. 189-190 were guests of the National Library and celebrated the "International Book Giving Day". An excursion to the National Library was organized for the students.
Opening the event with an introduction, the director of the National Library, prof. Karim Tahirov greeted everyone and congratulated schoolchildren on the occasion of "International Book Giving Day" and said that this holiday creates love for books in the young generation and is of great importance in the formation of reading culture. During his speech, prof.  Karim Tahirov also mentioned how important reading is in the development of the outlook of children, who are the builders of our future. He invited the children to read books, to study our history, culture, and literature. The professor also noted that donating books means beautifying the future, opening the horizons of the new generation, and living in a more beautiful country. From this point of view, it is gratifying to have readers who treat the book with great love and care.
The director said that the best example of how life flourishes through reading and how one becomes a genius is National leader Heydar Aliyev, and emphasizing the Great Leader's opinion that "I owe everything I have gained in life to these books", he said that the way to become a great person is only through reading books.
Adiba Ismayilova, the deputy director of the library, Doctor of Philosophy in History, congratulated the children on this day and noted that books are a source of knowledge, all prominent personalities became famous by reading books, and I think you also like reading books, because you came here on the Book Day, and we, as the National Library, each of us are always with you.
Then, the director of the National Library presented books to the students on the occasion of "International Book Giving Day".
On behalf of the students who were satisfied with the excursion and the event organized here, teacher Nargiz thanked the management of the National Library and wished them success.
In the end, poems were recited by schoolchildren in connection with "International Book Donation Day".
A virtual exhibition was prepared by the staff of the National Library on the occasion of "International Book Giving Day". The exhibition was presented to users in "online" mode. In the virtual exhibition, photos, books related to the topic and articles published in periodicals are displayed with their full texts.
Those who want to get acquainted with the exhibition: https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Kitab_Bagislama_Gunu/index.htm