Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov Fransa Milli Kitabxanasının ev sahibliyi etdiyi 37-ci CENL illik iclasında iştirak edir. CENL Avropanın 45 ölkəsindən milli kitabxanaların üzv olduğu bir kitabxana təşkilatıdır. Hər il fərqli bir ölkədə keçirilən iclasa bu il Fransa ev sahibliyi edir.
Konfransı CENL sədri Frank Scholze açaraq tədbirin yüksək səviyyədə təşkil edilməsində əməyi keçən bütün heyətə öz təşəkkürünü bildirib. Ardınca Fransa Milli Kitabxanasının direktoru Laurence Engel bütün iştirakçıları salamlayıb və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra 2022-ci ildə Türkiyənin paytaxtı Ankarada keçirilən 36-cı CENL illik iclasının protokolu və CENL illik hesabatı müzakirə edilib. Ardınca CENL maliyyə hesabatı və növbəti il üçün CENL büdcəsi müzakirə edilib, səsverməyə qoyulub və yekdilliklə qəbul olunub.
İclasın davamı olaraq İFLA ENSULİB-in sədri Harri Sahavirta kitabxana çərçivəsində davamlılıq meylləri haqqında çıxış edib.
Sonra CENL üzvlərindən Fransa, Azərbaycan, Portuqaliya, Ukrayna, Moldova, Latviya Milli Kitabxanalarının rəhbərləri davamlılıq aspektləri haqqında təqdimat ediblər.
Professor Kərim Tahirov təqdimatla çıxış edərək qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasında istifadəçilərə xidmət prosesində ən yeni texniki həllərin, metod və üsulların tətbiqi istiqamətində son illər ərzində çox böyük işlər görülüb, mühüm nailiyyətlər qazanılıb. Direktor vurğulayıb ki, elektronlaşdırma prosesinin vacib istiqamətlərindən biri istifadəçilərə sənədlərin, informasiyanın elektron formatda təqdim edilməsidir. Kərim Tahirov dünyanı cənginə alan Koronavirus pandemiyası şəraitində Azərbaycan Milli Kitabxanasının bir dəqiqə də olsun öz fəaliyyətini dayandırmadığını, ölkəmizdə və dünyada evlərində qapanıb qalmaq məcburiyyətinə düçar olan oxuculara – tədqiqatçılara, bütün istifadəçilərə fasiləsiz onlayn xidmət göstərdiyini söyləyib. Direktor 2020-2021-ci illərdə Milli Kitabxananın “Sənədlərin sifarişi və elektron çatdırılması” onlayn xidməti vasitəsilə istifadəçilərə 246 098 resurs göndərildiyini, həmin illərdə Milli Kitabxananın virtual oxucularının sayının 7 500 523 nəfər olduğunu qeyd edib. Pandemiya şəraitində Milli Kitabxanada tammətnli elektron resursların yaradılması işi də qənaətbəxş olub. Yaranan maneələrə baxmayaraq Milli Kitabxanada robot skanerlər, portativ skanerlər vasitəsi ilə 88 048 tammətnli (kitab, dissertasiya, dövri mətbuat olmaqla) elektron resurs yaradılıb. Pandemiya təhlükəsi Milli Kitabxanamızın son illərdə həyata keçirilən avtomatlaşdırma və elektronlaşdırma tədbirləri sayəsində uğurlarının nəticələrini ortaya qoydu.
Ditrektor kitabxanada virtual yolla istifadəçilərin ixtiyarına verilən digər zəngin sənəd-resurs kompleksləri – Elektron məlumat bazaları, virtual sərgilər, musiqi kitabxanası, audiokitablar barədə də təqdimat edib.

Директор Национальной библиотеки Азербайджана профессор Керим Тахиров принимает участие в 37-м ежегодном заседании CENL, организованном Национальной библиотекой Франции. CENL является библиотечной организацией, в которую входят национальные библиотеки из 45 стран Европы. Каждый год конференция CENL проходит в разных странах, а в этом году она проводится во Франции.
Председатель CENL, Frank Scholze, выразил свою благодарность всему коллективу, который внес свой вклад в организацию мероприятия высокого уровня. Затем директор Национальной библиотеки Франции, Laurence Engel, приветствовала всех участников и пожелала успехов в работе на конференции.
Затем были обсуждены протокол и годовой отчет 36-го ежегодного заседания CENL, которое состоялось в Анкаре в 2022 году. А также был рассмотрен финансовый отчет CENL и бюджет CENL на следующий год, подвергнут голосованию и единогласно принят.
В продолжение заседания председатель IFLA ENSULIB, Harri Sahavirta, рассказал о тенденциях в области устойчивого развития в рамках библиотеки.
Затем руководители Национальных библиотек Франции, Азербайджана, Португалии, Украины, Молдовы и Латвии, которые являются членами CENL, представили презентации по аспектам устойчивого развития.
Профессор Керим Тахиров, выступая с презентацией, отметил, что за последние годы в Национальной библиотеке Азербайджана была проделана большая работа по применению новейших технических решений, методов и приемов в процессе обслуживания пользователей, достигнуты важные успехи. Директор подчеркнул, что одним из важных направлений процесса электронизации является предоставление пользователям документов и информации в электронном формате. Керим Тахиров отметил, что в условиях пандемии коронавируса, охватившей весь мир, Национальная библиотека Азербайджана не прекращала свою деятельность, предоставляя бесперебойные онлайн-услуги для читателей-исследователей и всех пользователей в нашей стране и по всему миру, которые были вынуждены оставаться дома.
Директор отметил, что в 2020-2021 годах через онлайн-сервис "Заказ и электронная доставка документов" Национальной библиотеки было отправлено 246 098 ресурсов пользователям, а в течение этих лет количество виртуальных читателей Национальной библиотеки составило 7 500 523 человека. В условиях пандемии была успешно реализована работа по созданию полноценных электронных ресурсов в Национальной библиотеке. Несмотря на возникшие препятствия, в Национальной библиотеке было создано 88 048 электронных ресурсов (книг, диссертаций, периодических изданий) с помощью роботизированных и портативных сканеров. Угроза пандемии выявила последствия успешных мер по автоматизации и электронизации, реализованных Национальной библиотекой в последние годы.
Директор также представил другие богатые комплексы документов и ресурсов, доступных виртуально для пользователей в библиотеке, такие как электронные информационные базы данных, виртуальные выставки, музыкальная библиотека, аудиокниги и другие.
Деятельность Азербайджанской Национальной библиотеки получила высокую оценку со стороны членов CENL.