Avqust ayının 1-i Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili günü kimi qeyd olunur.
Qədim və zəngin mədəniyyətə malik Azərbaycan xalqı dünya sivilizasiyasına bir sıra dəyərli töhfələr vermişdir. Onların ilk nümunələri olan Qobustan və Gəmiqaya təsvirləri, həmçinin epiqrafik abidələr bir daha sübut edir ki, bu qiymətli əsərləri yaradarkən xalqımız müxtəlif yazı növlərindən və əlifbalardan istifadə etmişdir. İslam dininin yayılması ilə əlaqədar ölkəmizdə əsrlər boyu ərəb əlifbasından istifadə olunmuşdur. XIX əsrin ikinci yarısından etibarən M. F. Axundzadə başda olmaqla bir sıra Azərbaycanın mütərəqqi maarifçi ziyalıları əlifba islahatı keçirməyə çalışsalar da, bir sıra maneələrlə üzləşmiş və əlifba islahatını həyata keçirməyə nail olmamışlar.
Müstəqilliyimizin qazanılmasından sonra yaranmış tarixi şərait xalqımızın dünya xalqlarının ümumi yazı sisteminə qoşulması üçün yeni perspektivlər açdı və latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasının bərpasını zəruri etdi. Həmin vaxtdan müstəqil Azərbaycan Respublikasında tədricən latın qrafikalı milli əlifbamıza keçid mərhələsi başlandı. Yeni müstəqil əlifbaya keçməyin zəruriliyini elmi faktlarla əsaslandıran ilk alim Afad Qurbanov olmuşdur. 1 avqust 1990-cı il tarixində onun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Əlifba Komissiyası yaradılmış, komissiyanın tərtib etdiyi yeni əlifba 1992-ci ildə təsdiq edilmiş və tətbiq edilməyə başlanmışdır. Nəticədə 1992-ci ildə latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasının tətbiqi barədə Qanun qəbul olundu. 2001-ci ildə isə latın qrafikalı Azərbaycan əlifbasına keçid başa çatdırıldı.
Azərbaycan əlifbası kimi, dilinin də hərtərəfli inkişafı, onun rəsmi dövlət dili statusu alması, beynəlxalq münasibətlər sistemində dünya diplomatiyasına yol açması məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Müstəqil Azərbaycan Respublikasının 1995-ci il noyabr ayının 12-də qəbul olunan ilk Konstitusiyasında xalq referendum yolu ilə öz mövqeyini nümayiş etdirərək, ölkədə dövlət dilinin Azərbaycan dili adlandırılmasına yekdilliklə tərəfdar olduğunu bildirmişdir.
Latın qrafikalı əlifbanın tətbiqinin Azərbaycan Respublikasının siyasi həyatında, yazı mədəniyyətimizin tarixində mühüm hadisə olduğunu nəzərə alaraq Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev 2001-ci il avqust ayının 9-da fərman imzalamışdır. Bu fərmanla avqustun 1-i Azərbaycan Respublikasında Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan dili Günü elan edilmişdir.
Azərbaycan Ədəbiyyatı və Azərbaycan Dili günü münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “1 Avqust – Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar Azərbaycanın görkəmli şəxslərinin fikirləri, sərəncamlar və fərmanlar, kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə ətraflı tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Ana_dili_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

August 1 is celebrated as the day of the Azerbaijani alphabet and the Azerbaijani language.
The people of Azerbaijan with an ancient and rich culture have made a number of valuable contributions to the world civilization. Their first examples, the images of Gobustan and Gamigaya, as well as epigraphic monuments, once again prove that our people used different types of writing and alphabets when creating these valuable works. Due to the spread of Islam, the Arabic alphabet has been used in our country for centuries. From the second half of the 19th century, a number of progressive enlightened intellectuals of Azerbaijan, led by M. F. Akhundzade, tried to carry out the alphabet reform, but they faced a number of obstacles and did not succeed in implementing the alphabet reform.
The historical conditions that arose after gaining our independence opened new perspectives for our people to join the common writing system of the nations of the world and made it necessary to restore the Azerbaijani alphabet with Latin script. Since that time, the phase of transition to our national alphabet with Latin script has gradually started in the independent Republic of Azerbaijan. Afad Gurbanov was the first scientist who justified the need to switch to a new independent alphabet with scientific facts. On August 1, 1990, on his initiative, the Azerbaijan Alphabet Commission was established, the new alphabet compiled by the commission was approved in 1992 and started to be applied. As a result, in 1992, the Law on the introduction of the Latin alphabet of Azerbaijan was adopted. In 2001, the transition to the Latin alphabet of Azerbaijan was completed.
Like the Azerbaijani alphabet, the comprehensive development of the language, its acquisition of the status of an official state language, and its opening to world diplomacy in the system of international relations are connected with the name of the great leader Heydar Aliyev. In the first Constitution of the independent Republic of Azerbaijan, adopted on November 12, 1995, the people demonstrated their position through a referendum and declared that they were unanimously in favor of calling the state language of the country Azerbaijani.
Taking into account that the introduction of the Latin alphabet is an important event in the political life of the Republic of Azerbaijan and the history of our written culture, Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people, signed a decree on August 9, 2001. With this decree, August 1 was declared the Day of the Azerbaijani Alphabet and the Azerbaijani Language in the Republic of Azerbaijan.
On the occasion of the Day of Azerbaijani Literature and the Azerbaijani Language, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "August 1 - Day of the Azerbaijani Alphabet and the Azerbaijani Language".
Opinions, decrees and decrees, books of prominent people of Azerbaijan are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to learn more about the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Ana_dili_gunu/index.htm.