İyunun 30-da Milli Kitabxanada Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, şair, tərcüməçi, pedaqoq Abbas Səhhətin həyat və yaradıcılığına həsr olunan “Abbas Səhhət. Biblioqrafiya” kitabı və “Abbas Səhhət” elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib. Kitab F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının “Uşaq ədəbiyyatı xəzinəsindən” seriyasından tərtib edilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq, təqdim edilən kitabın Respublika Uşaq Kitabxanası tərəfindən 3 il ərzində hazırlanan dördüncü biblioqrafiya olduğunu söyləyib. Bildirib ki, gərgin əməyin gözəl nəticəsi olan kitab elmə, ədəbiyyata, xalqa xidmətdir.
F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının direktoru, Əməkdar Mədəniyyət İşçisi Şəhla Qəmbərova kitab haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, tanınmış şair, həkim, görkəmli müəllim və maarif xadimi Abbas Səhhət Mehdizadənin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş bu biblioqrafiyada şairin qələmə aldığı bütün əsərlər və onun haqqında yazılan materiallar öz əksini tapıb.
Diqqətə çatdırıb ki, ədibin ədəbi-ictimai fəaliyyətini tam şəkildə əks etdirən 224 səhifəlik biblioqrafik göstəricidə 1904-2016-cı illərdə dərc olunan materiallar əks olunub. Dörd hissədən ibarət göstəricidə 1101 adda əsərin biblioqrafik təsviri verilib. Onların içərisində 3 filmoqrafiya və 10 əsas arxiv materialları və əlyazmaları öz əksini tapıb. Kitab ədəbiyyatşünas alimlər, tədqiqatçılar və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
Ş.Qəmbərova kitabın hazırlanmasında əməyi keçən hər kəsə təşəkkürün bildirib.
Kitabın “Ön söz”ünün müəllifi, AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Asif Rüstəmli bildirib ki, F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan biblioqrafiya faktların yeniliyi, istinad edilən qaynaqların zənginliyi baxımından geniş və əhatəlidir. Qeyd edib ki, vətənə, millətə sədaqət nümunəsinə çevrilmiş şairin ilk dəfə nəşr olunan biblioqrafik göstəricisi kitabxanaşünaslıq mədəniyyətimizdə mühüm əhəmiyyət kəsb etməklə yanaşı, elmi-ədəbi ictimaiyyət üçün də dolğun, mükəmməl və sanballı töhfədir.
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin kitab dövriyyəsi və nəşriyyatlarla iş şöbəsinin müdiri Aslan Cəfərov biblioqrafiyanı qiymətli əsər adlandırıb. O, biblioqrafik göstəricini toplayıb ərsəyə gətirməyin çox zəhmət tələb etdiyini bildirərək, kitabın poliqrafik cəhətdən də keyfiyyətlə hazırlandığını söyləyib.
Təqdimatda çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) biblioqrafiya kafedrasının müdiri Nadir İsmayılov, professorlar Alxan Bayramoğlu, Zahid Xəlil, tənqidçi Füzulu Əsgərov, Rafiq Yusifoğlu, uşaq yazıçısı Qəşəm İsabəyli və digərləri bildiriblər ki, biblioqrafiya Abbas Səhhət yaradıcılığına verilən yüksək qiymətin göstəricisidir.
Tədbirdə “Abbas Səhhət” elektron məlumat bazası da təqdim edilib, Abbas Səhhətin yaradıcılığını əks etdirən kitab sərgisi nümayiş olunub.

Презентация книги “Аббас Саххат. Библиография» и электронно-информационной базы «Аббас Саххат».
30 июня в Национальной Библиотеке состоялась презентация книги “Аббас Саххат. Библиография" и электронно-информационной  базы «Аббас Саххат», посвященных жизни и творчеству выдающегося представителя азербайджанской детской литературы, поэта, переводчика, педагога Аббаса Саххата. Книга была составлена в серии «Из сокровищницы детской литературы» в Республиканской Детской Библиотеке им. Ф.Кочарли.
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров. Он приветствовал собравшихся и отметил, что книга готовилась в Республиканской Детской Библиотеке в течение трех лет и является четвертой библиографией. Керим Тахиров также подчеркнул, что данное издание - плод долгого кропотливого труда и является свидетельством служения народу, науке и литературе.
Директор Республиканской Детской Библиотеки им. Ф.Кочарли, заслуженный Деятель Культуры Шахла Гамбарова предоставила подробную информацию о книге. Она отметила, что в этой библиографии, посвященной жизни и творчеству выдающегося представителя азербайджанской детской литературы, известного поэта, врача, общественного деятеля Аббаса Саххата Мехдизаде, нашли отражение все его произведения и материалы о нем.
Было отмечено, что на 224 страницах данного библиографического указателя отразились материалы об Аббасе Саххате, опубликованные в 1904-2016 годах. Указатель состоит из 4-х частей и в нем представлены библиографические указатели 1101  произведения. Из них – 3 фильмографии и 10 основных  архивных материалов и рукописей. Книга предназначена для ученых-литературоведов, исследователей и широкой читательской аудитории.
Ш.Гамбарова  лично поблагодарила каждого, кто принимал участие в издании книги. Автор вступительного слова, заведующий отделом Института Литературы им. Низами НАНА, профессор Асиф Рустамли подчеркнул, что библиография Аббаса Саххата, составленная коллективом Республиканской Детской Библиотеки им. Ф.Кочарли, содержит новые факты о жизни и творчестве писателя, почерпнутые из богатых документальных источников. Далее Рустамли отметил, что данная библиография является первым полным библиографическим указателем о творчестве поэта, посвятившего всю свою жизнь служению Родине и воспитанию подрастающего поколения. «Эта книга – настоящий подарок для всех ценителей азербайджанской литературы, исследователей, ученых, педагогов», - сказал Рустамли.
Заведующий отделом книжной периодики и книгоиздательства Министерства Культуры и Туризма Аслан Джафаров назвал библиографию очень ценным трудом. Он выразил благодарность каждому, кто принимал участие в разработке книги, и отметил, что и в полиграфическом отношении она представляет собой ценный печатный экземпляр.
На презентации выступили: заведующий кафедрой библиографии БГУ Надир Исмайлов, профессоры Алхан Байрамоглу, Захид Халил, критики Физули Аскеров, Рафиг Юсифоглу, детский писатель Гашам Исабейли и др. отметили, что данная библиография Аббас Саххата – это высокая оценка творчества выдающегося детского писателя.
На мероприятии состоялась презентация электронно-информационной базы «Аббас Саххат», а также книжная выставка, посвященная ему.