Milli Kitabxanada “8 Noyabr – Zəfər Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
04-11-2022
8 Noyabr – Zəfər Günü kimi qeyd olunur.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təcavüz aktından sonra Azərbaycan Respublikası BMT-nin Nizamnaməsinin verdiyi özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək, təcavüzkarı sülhə məcbur etmək, Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaq məqsədi ilə əks-hücum əməliyyatına başlamışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 44 gün davam edən Vətən müharibəsində heyrətamiz qələbələr əldə edərək dünya hərb tarixinə yeni şanlı səhifələr yazmışlar. İşğalçı qüvvələrə ağır zərbələr endirilmiş, onların çoxlu sayda canlı qüvvəsi və hərbi texnikası məhv edilmişdir. Ölkəmizin işğal altında olan ərazisinin böyük bir hissəsi, o cümlədən Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı rayonları, Hadrut və Suqovuşan qəsəbələri, ümumən 300-ə yaxın yaşayış məntəqəsi azad edilmişdir. Vətən müharibəsinin ən şərəfli səhifələrindən biri noyabr ayının 8-də Qarabağın incisi və tacı, Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi olan Şuşanın əsarətdən xilas edildiyi gün olmuşdur.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələri qarşısında duruş gətirə bilməyəcəyini, məhvə məhkum olduğunu anlayan Ermənistan məğlubiyyətini etiraf etmişdir. Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əldə etdiyi hərbi Zəfər siyasi müstəvidə qazanılan qələbə ilə tamamlanmışdır.
8 Noyabr Zəfəri müzəffər Ali Baş Komandanın yenilməz iradəsinin və  böyük sərkərdəlik məharətinin, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin döyüş əzminin, rəşadətinin, yüksək hərbi-texniki, mənəvi-psixoloji hazırlığının və peşəkarlığının təntənəsi olmuşdur.
Zəfər Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “8 Noyabr – Zəfər Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.

November 8 is celebrated as the Victory Day. After the next act of aggression by the armed forces of Armenia on September 27, 2020, the Republic of Azerbaijan used the right of self-defense provided by the UN Charter to force the aggressor to peace, started a counter-offensive operation with the aim of ending the occupation of Azerbaijani lands.
Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Armed Forces of Azerbaijan achieved amazing victories in the 44-day long Patriotic War and wrote new glorious pages in the history of the world military. The invaders were dealt heavy blows, a large number of their manpower and military equipment were destroyed. Most of the occupied territory of our country has been liberated, including Fizuli, Jabrayil, Zangilan, Gubadli regions, the settlements of Hadrut and Sugovushan, about 300 settlements. One of the most glorious pages of the Patriotic War was on November 8, the day when Shusha, the pearl and crown of Karabakh, the cradle of Azerbaijani culture, was rescued from bondage.
Realizing that they will not be able to take a stance in front of the Azerbaijan Armed Forces,and that it is doomed, Armenia has admitted its defeat. The military victory achieved by the Armed Forces of Azerbaijan was completed by the political victory.
The victory of November 8 was a celebration of the invincible will and great leadership skills of the victorious Commander-in-Chief, fighting determination, bravery, high military-technical, moral-psychological training and professionalism of the Azerbaijan Armed Forces.
On the occasion of the Victory Day, a virtual exhibition called "November 8 - Victory Day" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. Official documents, photos, books on the subject and articles published in periodicals are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Zefer_gunu/index.htm