4 Oktyabr tarixi Azərbaycanın ən yeni tarixində təqvimə düşən şanlı günlərdən biri – xalqımızın şərəf və ləyaqət salnaməsi olan Vətən müharibəsində ilk böyük qalibiyyətin qazanıldığı gündür.
2020-ci il 27 sentyabr tarixində Cəbrayıl rayonunun Böyük Mərcanlı və Nüzgar kəndləri, 3 oktyabr tarixində Mehdili, Çaxırlı, Aşağı Maralyan, Şəybəy və Quycaq kəndləri, 4 oktyabr tarixində Cəbrayıl şəhəri və rayonun 9 kəndi - Karxulu, Şükürbəyli, Çərəkən, Daşkəsən, Horovlu, Mahmudlu, Cəfərabad, Yuxarı Maralyan və Decal kəndləri işğaldan azad olunub. Cəbrayıl rayonunun ərazisində aparılan hərbi əməliyyatlar nəticəsində ümumilikdə 1 şəhər və 90 kənd işğaldan azad edilib.
Cəbrayıl şəhərinin işğaldan azad olunmasını Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev oktyabrın 4-də xalqa müraciətində elan edib. Beləliklə, Cəbrayıl 44 günlük Vətən müharibəsində işğaldan azad edilən ilk şəhər olub.
2020-ci il noyabrın 26-da “Cəbrayılın azad olunmasına görə” medalı təsis olunub.
Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi Qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis etmək məqsədilə dövlət başçısı tərəfindən 31 iyul 2023-cü il tarixində sərəncam imzalanıb. Sərəncamla 4 oktyabr Cəbrayıl Şəhəri Günü elan olunub.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “4 oktyabr - Cəbrayıl şəhəri günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Cəbrayıl şəhəri, eləcə də aparılan bərpa-quruculuq işləri haqqında, Vətən müharibəsi və Böyük Zəfəri əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Cebrayil/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Ənənəvi sərgidə Cəbrayıl şəhərinin tarixi, toponimləri, tarixi əhəmiyyət daşıyan qədim maddi-mədəniyyət abidələri haqqında, Vətən müharibəsindən, şanlı qələbədən, tarix yazan qəhrəmanlardan, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarından keçən əsgər və zabitlərin, şəhidlərin döyüş yolundan bəhs edən Azərbaycan və müxtəlif dillədə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «4 октября — День города Джебраил» и одноименная традиционная книжная выставка
04-10-2024
4 октября – один из славных дней в новейшей истории Азербайджана – день, когда была одержана первая великая победа в Отечественной войне, являющейся летописью чести и достоинства нашего народа.
Села Беюк Марджанлы и Нюзгар Джебраильского района были освобождены от оккупации 27 сентября 2020 года, села Мехдили, Чахырлы, Ашагы Маралъян, Шейбей и Гуйджаг - 3 октября, город Джебраил и 9 сел района - Кархулу, Шукюрбейли, Черекен, Дашкесан, Хоровлу, Махмудлу, Джафарабад, Юхары Маралъян и Деджал - 4 октября. В результате военных операций, проведенных на территории Джебраильского района, в целом от оккупации были освобождены один город и 90 сел.
Президент Азербайджана, Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев в своем обращении к народу 4 октября объявил об освобождении города Джебраил от оккупации. Таким образом, Джебраил стал первым городом, освобожденным от оккупации в ходе 44-дневной Отечественной войны.
26 ноября 2020 года была учреждена медаль «За освобождение Джебраила».
31 июля 2023 года Президент Азербайджанской Республики подписал Распоряжение об учреждении дней городов по освобожденным от оккупации территориям с целью увековечения нашей Исторической Победы. Согласно Распоряжению, 4 октября учрежден как День города Джебраил.
По случаю этого исторического дня в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «4 октября — День города Джебраил» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, а также книги, статьи и другие материалы о городе Джебраил, проводимых восстановительно-строительных работах, Отечественной войне и Великой Победе (на азербайджанском, русском и английском языках).
Ознакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке https://anl.az/el/vsb/Cebrayil/index.htm.
В традиционной экспозиции демонстрируются книги на азербайджанском и иностранных языках об истории, топонимах и древних материально-культурных памятниках города Джебраил, имеющих историческое значение, а также об Отечественной войне, славной Победе и шехидах, отдавших свои жизни за территориальную целостность Азербайджана.