28 May – Azərbaycanın milli bayramı Müstəqillik Günüdür. 1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən İstiqlal bəyannaməsi qəbul edildi. İstiqlal Bəyannaməsinin qəbul edilməsi ilə müsəlman dünyasında ilk parlament demokratiyası - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin əsası qoyuldu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Azərbaycan Milli Şurasının ilk sədri Məhəmməd Əmin Rəsulzadə olmuşdur.
Xalq Cümhuriyyəti dövründə ilk dəfə qadınlara seçki hüququ verilib və qadın-kişi bərabərliyi təmin olunub, milli ordu yaradılıb, milli valyuta dövriyyəyə buraxılıb, milli bank təsis edilib. Demokratik dövlət olan yeni Cümhuriyyət beynəlxalq əlaqələr qurub və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınıb. 23 ay yaşayan AXC 1920-ci il aprelin 28-də bolşevik işğalı nəticəsində devrilib.
Uzun müddət, yəni sovet dövründə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradıcıları və onların fəaliyyəti qadağan olunmuşdur. Hətta Azərbaycan tarixçilərinə də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin adının çəkilməsi qadağan edilmişdir. Azərbaycan 1991-ci ildə öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ilə bağlı bütün qadağalara son qoyuldu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrünün dövlət rəmzləri və himni bərpa edildi.
Cümhuriyyətin adının özünə qaytarılması Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Müstəqillik dövründə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ilə bağlı arxiv materialları açıldı, elmi işlər reallaşdı, həqiqətlər ortaya çıxdı. Ulu Öndərimiz dəfələrlə bildirmişdi ki, biz bu gün demokratik Azərbaycan dövlətini qururuqsa, ayağa qaldırırıqsa, Xalq Cümhuriyyətinə borcluyuq.
Heydər Əliyev öz çıxışlarından birində qeyd edib: “Bu gün – bu bayram günü biz Azərbaycanda ilk Demokratik Respublikanın qurulmasında və fəaliyyət göstərdiyi xidmətlərə görə M.Ə.Rəsulzadəyə, Ə.Topçubaşova, F.Xoyskiyə, onların silahdaşlarına bir daha öz minnətdarlığımızı, təşəkkürümüzü bildiririk. Onların gördüyü işlər Azərbaycan xalqının bu günü üçün çox böyük əhəmiyyət kəsb edir. Onların fəaliyyəti bizim üçün həmişə əziz olacaq. Onların xatirəsi bizim qəlbimizdə daim yaşayacaq”.
Ulu Öndərin bu siyasətini hazırda Prezident İlham Əliyev davam etdirir. Azərbaycan dövlətinin başçısının tarixi keçmişimizə, varisi olduğumuz Xalq Cümhuriyyətinə bu qədər önəm verməsi xalqımız tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.
28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

May 28 – Independence Day is the national holiday of Azerbaijan. On May 28, 1918, the Declaration of Independence was adopted, declaring the independence of Azerbaijan. With the adoption of the Declaration of Independence, the first parliamentary democracy in the Muslim world - the Azerbaijan Democratic Republic - was founded. The first chairman of the Azerbaijan National Council of the Azerbaijan Democratic Republic was Mohammad Amin Rasulzade.
For the first time during the Democratic Republic, women were given the right to vote and equality between men and women was ensured, a national army was created, a national currency was put into circulation, and a national bank was established. The new Republic, a democratic state, established international relations and was recognized by the international community. The ADR, which lived for 23 months, was overthrown on April 28, 1920 as a result of the Bolshevik invasion.
For a long time, during the Soviet era, the founders of the Azerbaijan Democratic Republic and their activities were banned. Even Azerbaijani historians are forbidden to mention the name of the Azerbaijan Democratic Republic. After Azerbaijan regained its state independence in 1991, all prohibitions related to the Azerbaijan Democratic Republic were ended. State symbols and anthem of the Azerbaijan Democratic Republic period were restored.
Returning the name of the republic to itself is connected with the name of our national leader Heydar Aliyev. During the period of independence, archival materials related to the Azerbaijan Democratic Republic were opened, scientific works were carried out, and truths were revealed. Our Great Leader has stated many times that if we build and raise the democratic state of Azerbaijan today, we owe it to the Azerbaijan Democratic Republic.
Heydar Aliyev noted in one of his speeches: "Today – in this holiday, we once again express our gratitude and thanks to M. A. Rasulzade, A. Topchubashov, F. Khoyski, and their comrades-in-arms for their services in the establishment and operation of the first Democratic Republic in Azerbaijan. Their work is very important for the people of Azerbaijan today. Their activities will always be dear to us. Their memory will always live in our hearts."
This policy of the Great Leader is currently being continued by President Ilham Aliyev. The fact that the head of the state of Azerbaijan attaches so much importance to our historical past, to theDemocratic Republic of which we are the successor, is met with great sympathy by our people.
On the occasion of May 28 - Independence Day, a virtual exhibition of the same name was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. The virtual exhibition displays photos, books and articles related to the topic.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Cumhuriyyet/index.html