Milli Kitabxanada “27 sentyabr - Anım Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
27-09-2024
Ermənistanın Respublikasının ölkəmizə qarşı 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə Vətən müharibəsinə başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə rəşadət göstərən əsgər və zabitlərimiz, arxa cəbhədə çalışan mülki insanlarımız, bütövlükdə xalqımız əzm və iradə, bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirmişdir.
Vətən müharibəsində Silahlı Qüvvələrimizin 2783 nəfər hərbi qulluqçusu həlak olmuş, yüz nəfərdən artıq hərbi qulluqçumuz itkin düşmüş, min nəfərdən artıq hərbi qulluqçumuz yaralanaraq sağlamlığını itirmişdir. İşğal altında olan torpaqlarımız qəhrəman şəhidlərimizin, əsgər və zabitlərimizin, qazilərimizin qanı və canı bahasına azad olunmuşdur.
Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərancamı ilə hər il sentyabrın 27-si Azərbaycan Respublikasında “Anım Günü” kimi qeyd edilməsi qərara alınmışdır.
Milli Kitabxanada  “Anım Günü” ilə əlqədar  “27 sentyabr - Anım Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Anım Gününün təsis edilməsi haqda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı, mövzu ilə əlaqədar fotolar, kitablar və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/27_sentyabr-Anim_Gunu/index.htm   linkindən istifadə edə bilər.
Ənənəvi sərgidə qazanılan Qələbədən, hərb tarixində misli-bərabəri olmayan, görünməmiş hərbi taktikadan, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən hərbi və siyasi strategiyasından, Azərbaycan Tarixində öz amalları, əməlləri ilə bir ömür boyu unudulmayacaq dərin izlər qoyan igid, qorxmaz, mərd, cəsur, qeyrətli Vətən oğullarının – Qəhrəmanlarımızın sevincli-kədərli həyat hekayələri, şərəfli döyüş yolları və göstərdikləri şücaətlərdən bəhs edən Azərbaycan və müxtəlif dillədə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В ответ на очередную военную агрессию, развязанную Арменией против Азербайджана с 27 сентября 2020 года, Азербайджанская армия под руководством Верховного Главнокомандующего начала Отечественную войну за освобождение наших оккупированных земель.
Наши солдаты и офицеры, проявившие героизм в борьбе за суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики, являющейся делом нашего Права и Чести, мирные граждане, работающие в тылу, весь наш народ, проявив решимость и волю, единство и согласие, как единый кулак, нанесли врагу сокрушительные удары.
В ходе Отечественной войны погибло 2783 военнослужащих Вооруженных сил Азербайджана, более 100 наших военных числятся пропавшими без вести и более 1000 получили ранения. Наши оккупированные земли освобождены ценой крови и жизни наших героических шехидов, солдат, офицеров и ветеранов.
В дань глубокого уважения памяти всех шехидов, наших солдат и офицеров, которые героически сражались в Отечественной войне, водрузили Флаг Азербайджана на освобожденных от оккупации землях и отдали свои жизни за территориальную целостность нашей страны, Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года, 27 сентября в Азербайджане отмечается как День памяти.
По этому случаю в Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальная выставка под названием «27 сентября – День памяти» и традиционная одноименная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены Распоряжение Президента Азербайджанской Республики об учреждении Дня памяти, фотографии, книги, а также статьи по этой теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/27_sentyabr-Anim_Gunu/index.htm.
На традиционной выставке экспонируется литература на азербайджанском и иностранных языках о завоеванной Победе, беспрецедентной, невиданной в военной истории военной тактики, дальновидной военно-политической стратегии Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, радостных и печальных жизненных историях, славном боевом пути и продемонстрированной доблести отважных сынов Родины – наших героев, которые своими подвигами оставили неизгладимый след в истории Азербайджана.